Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem tloušťka drátu na elektriku

zdravím, mám dotaz. Potřebuji natáhnout do dílny pevný elektrický přívod ze dvora. V zdálenost cca 10m skryto pod střechou. Dotedka je to řešeno prodlužkou. Právě tam chci dát dráty na pevno. Domam mám 40m drátů ale jsou to dráty s kabelu 380V. Mají větší průměr než normální klasický na 220 230V. Jsou měďené. Takže se chci zeptat bude to něčemu vadit, když tam dám tyhle s větším prumerem?... Předem děkuji za odpověd.

Pro úplnost dodám, že průřez drátů záleží též od jističe.
16A - min. 2,5mm2
10A - min. 1,5mm2

Samozřejmě čím tlustší, tím lepší, akorát třeba do zásuvek se ty tlustší dráty občas velmi špatně (až nemožně) chytají, protože se nepředpokládá, že by v dnešní době někdo takto drsně předimenzovával.

Která izolace? Vnější, tedy na celým kabelu, nebo i ta vnitřní, tedy přímo na drátu a dráty jsou vidět holý? Nebo to jsou snad jen jednoduchý dráty a těma to chceš táhnout? No to doufám ne! Jestli to povedeš někde venkem, musí to mít dvojitou izolaci, tedy izolovaný dráty v další společné izolaci. Pokud by byla porušena jen ta vnější izolace, tak by se nad tou páskou daly zavřít oči. Jinak ne.