Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem tloušťka drátu na elektriku

zdravím, mám dotaz. Potřebuji natáhnout do dílny pevný elektrický přívod ze dvora. V zdálenost cca 10m skryto pod střechou. Dotedka je to řešeno prodlužkou. Právě tam chci dát dráty na pevno. Domam mám 40m drátů ale jsou to dráty s kabelu 380V. Mají větší průměr než normální klasický na 220 230V. Jsou měďené. Takže se chci zeptat bude to něčemu vadit, když tam dám tyhle s větším prumerem?... Předem děkuji za odpověd.

Pro úplnost dodám, že průřez drátů záleží též od jističe.
16A - min. 2,5mm2
10A - min. 1,5mm2

Samozřejmě čím tlustší, tím lepší, akorát třeba do zásuvek se ty tlustší dráty občas velmi špatně (až nemožně) chytají, protože se nepředpokládá, že by v dnešní době někdo takto drsně předimenzovával.

Která izolace? Vnější, tedy na celým kabelu, nebo i ta vnitřní, tedy přímo na drátu a dráty jsou vidět holý? Nebo to jsou snad jen jednoduchý dráty a těma to chceš táhnout? No to doufám ne! Jestli to povedeš někde venkem, musí to mít dvojitou izolaci, tedy izolovaný dráty v další společné izolaci. Pokud by byla porušena jen ta vnější izolace, tak by se nad tou páskou daly zavřít oči. Jinak ne.

Takže tři samostatný dráty a ještě k tomu místy mají poškozenou izolaci? Neriskuj a kup si pořádnej kabel, tohle je o život. Omotávat to elektrikářskou páskou je prasárna (nedívej se teď na můj nick).
Jestli tě ani tak neodradím od použití, dej to prosím alespoň do husího krku, ale to co chceš udělat, je proti předpisům, v takovým baráku bych se bál i zakašlat.
Nezapomeň, že zdraví a život máš jen jeden. Takových případů "to je v pohodě, to bude stačit" už hodně vyhořelo, či pomřelo.