Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krov svepomoci - tesarsky nazor / rada

Zdravim vsechny

budu stavet krov na stodolu a diky pozadavkum ktere mam mi vychazi 3 verze, potrebuju od Vas poradit kdo uz to delal ke ktere a proc by se uchylil ...

Vsechny verze jsou postaveny na zaklade stejne:
- stropno/vazny tram 24x18cm s osovym rozponem 5,5m a prodlouzenim na nametek (kvuli zaprazi)
- krokve 16x10cm v delce cca 5m
- klestiny/hambalky 6x14 (neni nutno ale neuskodi)

Delka stodoly 13m a planuju 13 vazeb, vsechny stejne a plne.
Pozadavek je pochozi puda se svetlou vyskou min. 185cm prevazne slouzici jako sklad ("bordeliste")

Kdo mate chut mrknete na prilozene obrazky a zkuste mi neco zkritizovat, poradit na co dat pozor, jestli se Vam neco nelibi nebo nejake vylepseni ...

Dalsi obrazky znazornuji provedeni tesarskych spoju ktere nebudou videt.

Dekuju predem

Dusan

Mam je nekolik detajlu. U verze 1 bych nedaval klestiny, ale hambalky. Jelikoz je cepovano do VT, tak klestina, ktera brani roztazeni vazby je zbytecna. Ale jelikoz delka krokvi je delsi nez 4 metry, tak musi byt podeprena hambalky. Taky bych urcite dal vsude pozednice pod VT. Co se tyce kozich bradek na ty bych se... nedelal. Klasicke sedlo je rychlejsi. Teda pokud to neni nekde jako pamatka a nechteji pamatkari dalsi blbosti. Pokud je stodola 13 m a chceme delat vazby osove po metru, tak vazeb bude 14. Jinak bude osova vzdalenost 108,33 cm

pamatka to neni, bude to moje stodola na dvorku ... zborena a opet postavena
k cemu pozednice jestli se mohu zeptat?
resim je kvuli pochozi vysce pudy ... jsem omezenej stavajici vyskou stitu kvuli sousedum, proto to netradicni reseni s prohozenou (vynechanou) pozednici a VT ...
kozi bradky ... no jo prace navic ale maji svuj vyznam, praci nechte stranou, nevadi mi, bavi me ...

Funkci rozneseni vahy v mem pripade prebira armovany venec 30x30.
Nechteny pohyb ve vodorovnem smeru je zabezpecen kotvenim VT do vence, v podelnem bude zavetrovano ondrejovym krizem.

Nejste sam koho to prekvapuje, dnesni doba je hold takova ... vsechno hned, rychle, levne a hlavne co nejmin pracne.
Ja se na zivot koukam trochu jinak a velice si vazim rucni prace a prace remeslne se vsim vsudy, proto ty bradky atd. ja treba zase nepochopim proc se tam dneska davaji hreby nebo vruty, kdyz to jde udelat bez nich a lepe ... (ja vim, moc prace a 15 minut navic s poradnym dlatem ... :-)

Jelikoz se 15 let specializujeme na historicke krovy, tak verte, ze 15 min s poradnym dlatem navic je jen sen ;-) Da se kazdy VT kotvit, ikdyz delat strechu bez pozednice se mi z tesarskeho hlediska zda blbost. Ale da se i bez toho. Jeste by me zajimal detail Ondrejova krize. protoze co jsem vzdy delal a nebo se docetl, tak OK je mezi plnou vazbou (sikmym sloupkem) spodni a stredovou vaznici vetsinou 5 bokou.

na popud vsech co mi rikali tak si to skus udelat cvicne nez zacnes ... tak jsem si to vcera zkusil ... neni na tom nic co by mi prekazelo to opakovat ... ano je to prace, o to nakonec jde.
Ondrejuv kriz planuji tak jak je to na prilozenem obrazku.
Co se tyce historickych krovu a jejich replik, zkuste juknout na tuto repliku ktery je mi silnou inspiraci a jelikoz se jedna o krov velmi stary, jeho konstrukce nebude asi zadna novinka ...

https://picasaweb.google.com/104249968261450173032 /CZ2010ReplikaHistorickehoKrovuVBranisoveOkrJihlav a?gsessionid=bR-bfIi8vXUjkT4Kt-TXZw#

co jsem ted hodne behal a zjistoval ... tak truhlari to delat nechtej, protoze to neni jejich prace a castokrat tomu ani nerozumi, a nechtej tomu rozumet.
Tesari dnes maj tolik prace ze je to pro ne zdrzovani a resi to rychlejsim zpusobem - dohani drevo zelezem ... a navic to castokrat ani nejsou tesari ale pokladaci lisovanych vazniku ...
Stary / zkuseny tesari to jiste umi (musej z dob minulych), ale taky hledi na casovou narocnost ... a priklani se k tomu zelezu ... bohuzel klasicka tesarina se dnes uz dost nenosi ...

Kez by vicero lidi co chteji neco udelat melo jasnou predstavu o dile jako ty. Dekuji za detail OK. Bohuzel ani stari tesari casto neumi. Pred 20 lety se opravy delali pomoci prilozek a ruznyma spojema. Jeste me ve skole rikaly, ze strechy se uz nedelaji a ze ja budu stejne delat jen bedneni na proto se na nasi skole neucily. Preji hodne uspechu a az to bude, rad bych koukl na vysledek.