Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Náprava na přívěsný vozík

Dobrý den,nevím jestli to tu bylo,ale potřeboval bych poradit chci si svépomoci vyrobit vozík jen na odvoz materiálu jako dřeva z lesa železo atd bez spz,totiž pod barákem máme hned les takže spz není potřeba,no a uvažoval jsem o nápravě této http://stroje.bazos.cz/inzerat/11031996/Naprava.ph p ale nevím jestli by byla dostatečná vozík bych chtěl na šířku tak 150cm,a na délku 2-2,50cm.připojení na žehličku za auto,tak se ptám z jaké nápravy by to bylo nejvhodnější?

Tahle náprava je dle mého na listové pružiny a s tím bych se teda nedělal... a jezdit bez odpružení do lesa bych nezkoušel. Čím to chceš tahat? Seš si vědom toho, že když takovej vozejk naskládáš do 0,5m výšky - což není fakt moc, bude to mít cca 2t??? Krom toho by na takovou váhu musely být nápravy dvě. Standard je za auto 750kg nebo méně. To je míň jak 1m3 surového dřeva a to v tom nepočítám vozejk, za normálním autem bys neměl mít naloženo cca víc jak 0,5m3. Navíc nevim, jak jsi na tom se svařováním, ale na tuhle váhu už to chce mít sakra v ruce...

Naše felda má v papírech s ABS na tažnym jen 400kg :-) (bez ABS 600kg), pravda taháme s ní 0,5t+přívěs, ale nesvědčí jí to. Už na to doplatila spojkou, o víkndu jsem měl na přívesu velkou kupu cihel a tvárnic, no podle toho jak příves sednul bych tipoval na 700-800kg+přívěs, auto to sotva tahne (1,6MPI) a ABS si chvílema dělá co chce, loni jsem s ní vyschlý dřevo po 1m3 taky navozil... Takže za filckou bych to nezkoušel (takhle velkej přívěs), nebo po menšim množství. Ale co hlavně, tak už tě vyjde levněji koupit starej přívěs s papírama a opravit si ho - hlavně ať má OK nápravu, zbytek je v pohodě.

Náprava jak ji ukazuješ je pěkně bytelná na vozík za auto se však nehodí tak jedině za traktor. Podle kol to vypadá na kola z nějakého valníku (není vidět rozměr), usuzuji podle šesti šroubů. Co se týká váhy dřeva tak 1 m2 surového dřeva se pohybuje od 720-780 kg, podle síly kmenu a vyjadřuje se jako prm2. Vozík jak uvádíš míry jak by jsi ho chtěl mít má absolutní objem 1,875 m2 čili na vozík by jsi dal cca 1200 kg. Takto vyrobený vozík by měl sám o sobě minimálně 250 kg, aby jsi mohl takové váhy vozit.

Jen otázka, já to vždy počítam přes hustotu, neb přepočty na prm neznam. Surový dřevo váží cca 1100-1300 kg/m3, to má 1prm cca 0,5m3 resp 0,5plm? Tomu se mi u seskládanych polen nechce věřit. Tipoval bych minimálně 0,8 možná i víc, pro to už jsem původně psal, že to bude mít k 2t. A nezapomínej, že na valník 3,5t to mělo nápravy dvě.

Urobosi, omlouvám se za mylně uvedený exponent, správně má být m3 a ne m2 to je výraz pro plochu. Co se týká uvedených váhových parametrů tak jsou správná ode mě. Celý život jsem se v tomto oboru pohyboval a uvědom si, že naskládaná polena mají mezi sebou vzduchová místa, čili se jedná o nevyplněnou část objemu. Jen pro tvou informaci se používá ještě terminologie plm3 což je v překladu plnometr a to se jedná o nasekané dřevo na štěpky a ta váha se pohybuje od 820 kg do 880 kg v případě namrzlého p dřeva může mít i přes 900 kg. Samozřejmostí je také tvrdost dřeva (buk, dub, javor, jasan a p.) mají váhu vyšší, naopak topol,lípa, olše ap. jsou váhově nižší. Hustotu nemůžeš brát v potaz, protože letokruhy se ukládají podle hojnosti podmínek v daném roce. Však také lesáci vše počítají v prm3.

Však já ty pojmy znam, ale přepočty ne, jinak si asi první kdo píše pXm3, vždy sem se setkal jen se zápisem pXm.

že naskládaná polena mají mezi sebou vzduchová místa

tak to je jasný, proto jsem psal, že já to odhaduju tak na 0,8 tj. cca 20% vzduchu, neboli 0,8plm=prm, ale dle tvých údajů mi to vychází tak na 0,5, což se mi moc nezdá, natož u pořádně skládaný 2m kulatiny, hádat se o tom nemíním. Taky mne velice zaráží, jak uvádíš váhu dřeva a to ať už v plm nebo prm, ale nemáš tam rozdíl ani 100kg, přitom dub váží cca 2x tolik co třeba vrba nebo smrk...

K nápravě jsem psal jen kvůli tomu, aby si tazatel nemyslel, že ta jedna samotná uveze 3,5t.

ještě jsem zapoměl otázku ohledně valníku, samozřejmě musí mít napravy dvě a tato je zadní, protože valníky byly stavěné na 3,5 t a upředu měly t.zv. kočárový rejd a to tato náprava není, schází uchycení pro čepy a rejdové tyče. Jinak na vesnici se z těchto valníků nápravy používali na samodoma vozíky bez pérování a sloužili za traktor.