Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zjisteni zapojeni svetla

Zdravim, jakozto uz nekolik let mimo praxi uz neznam ani zaklady. Zapojil jsem v novem byte lustr, ale nesviti, potrebuju poradit kde jaky kablik a cim promerit, abych zjistil kde je chyba.

Lustr je na 1 zarovku.
Vyvod ze stropu na lustr je kabel (3 draty - cerny, modry a zem). Do lustru jsem zapojil cerny a modry, zem je volne zaizolovana. Ve vypinaci je to same, zapojeny modry a cerny (nahore je jeden a dole vlevo druhy, vpravo dole ve vypinaci neni nic), zem je navolno a zaizolovana (vypinac je klasicky).

Takze zapojeni by melo byt spravne, prosim o radu kde a co mam promerit. K dispozici mam klasicky merak popripade takovy ten sroubovak co se strci do elektriky a sviti :-)

PS: Zarovka funguje. :i:

Vem tu zkoušečku a dotkni se fáze - černý kablík (pro jistotu projeď všechny), před vypínačem. Jestli se tam na něčem rozsvítí (měl by svítit na tom černém), zkus to samé v lustru. Pokud už není fáze před vypínačem, bude to větší problém, pak to chce najít nejbližší krabici :-). Pokud by byla fáze všude, problém bude v nuláku (modrý), na to už bude potřeba měřák. Nejdřív zkus to první... ;-)

Diky, hned zitra skusim, jen pro upresneni.

1. Černý káblík před vypínačem - je myšleno černý káblík ve vypínači, při pozici vypínače "off"? Nebo se musí káblík od vypínače odpojit?
2. Zkus to samé v lustru - musí být zase lustr odpojený, nebo můžu zkoušečku strčit přímo do té čokoládky?
3. A ještě jedna otázka - fáze přímo v lustru, je jedno kde je zapojená? Jestli na objímku nebo na ten plíšek uprostřed?

1) při pozici OFF - na jedné straně vypínače musí zkoušečka svítit, při pozici ON na obou kontaktech, rozopojovat netřeba
2) opět rozpojovat netřeba, ale není dobré tam mít žárovku
3) v rámci svícení je to fuk, v rámci bezpečnosti má být fáze (černej či hnědej kabel) na tom středním kontaktu - když je na objímce, může tě to při šroubování žárovky praštit.

Sakra, teď když to čtu znova, tak to vidim taky, řikal jsem si, že modrej je zapojenej mimo ve svorkovnici, ale podle popisu to vypadá spíš, že je na vypínači fáze a nulák...

Takže pro jistotu, máš na vypínači jen dva černý? Modrý musí být spojený mimo v nějaký svorkovnici (stejně tak žlutozelný) - dává se to za vypínač.

Do krabice kde je vypinac vede kabel, z toho kabelu couhaji 3 draty - cerny, modry a zlutozeleny. Zapojeny je modry a cerny. No a nemuzou byt jen spatne barvy? Treba jim pri elektroinstalaci dosli barvy.
Jo a kably sou hlinikove, jestli to nema nejaky vliv ohlene PEN a PN zapojeni nebo nevim jak to je :-)

Do té krabice s vypínačem musí vést minimálně 6 drátů, tedy lépe řečeno dva kabely. Aby lustr svítil musíš spojit modrý s modrým, černý s černým. Dobré by bylo spojit i žlutozelený se žlutozeleným. Tahle by to svítilo pořád, takže mezi černé dáš vypínač. Nechceš tu krabici raději vyfotit (s demontovaným vypínačem)? A pokud párkrát blbě zahýbeš starým Al vodičem, tak praskne...

Nemáš někde nad vypínačem ještě jednu krabici se svorkovnicí? Psal jsi "nový byt", ale ten těžko bude v Al. Jedná se tedy o starou stavbu? Chtělo by to vážně nafotit, jak vypínač, tak případnou krabici u vypínače.
Asi by to chtělo odborníka elektrikáře.

Novy byt sem asi nenapsal nejspravneji, pro me novy jakozto sem se cerste nastehoval, jak je stary, nevim.
Do krabice s vypinacem vede vazne jen jeden kabel, muzu ho nafotit no jestli to pomuze, jinac sem to promeril jak mi bylo porazeno hned na zacatku.

Mereno sroubovakem s doutnavkou.
sviti = sviti doutnavka v sroubovaku.
Vypinac pri pozici vypnuty sviti jeden drat (cerny), pri pozici zapnuty sviti oba draty ve vypinaci.
Lustr: V cokoladce mi sviti sroubovak na vsech svorkach, na cernem drate normalne, na modrem slabe.
Kdyz rozpojim draty z cokoladky, a je vypinac vypnuty, nesviti mi sroubovak na zadnem z dratu.
Kdyz rozpojim draty z cokoladky, a je vypinac zapnuty, cerny sviti, modry sviti taky ale slabe.

Mozna to pomuze. Pripadne foto leda az zitra, dnes k tomu nemam moznost.

Takže nějaký exot použil na propojení vypínače modrý a černý vodič.
Podle toho co popisuješ, tak fáze ti k lustru jde a chtělo by to ještě na lustru změřit, jestli mezi fází a nulákem se uzavírá okruh, tj. jestli tam je napětí. Píšeš, že máš klasický měřák (nevím co tím myslíš, jestli vadasku nebo nějaký multimetr) tak to zkus proměřit na lustru na svorkovnici mezi černým a modrým vodičem. Pokud tam napětí je,tak může být chyba také v objímce lustru. Někdy mají žárovky krátký závit a nedosáhnou na střední kontakt. Můžeš ho zkusit trochu "napružit" - pozor ne pod proudem.

Multimetr s trilionem funkci ale ted ho zrovna nemuzu najit, az ho najdu- normalne dat mereni stridaveho napeti a propojit cerny s modrym ze. melo by to najit asi 230V ze?
Jinak to neni divne ze na druhem dratu (tom modrem) sviti ta doutnavka ve sroubovaku? Sice jen slabe ale zda se mi to divne.

pozor ne pod proudem.

:-)

První věta: ano
Druhá věta: může být divné a nemusí. Může to být naindukované z fázového vodiče nebo prošlé třeba přes trafo nějakého spotřebiče. Nebo může být někde upadlý nebo upálený vodič a to by problém byl.

pozor ne pod proudem

:-) pro jistotu.