Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Stříbrné fleky (ztráta černé barvy) na nové sklokeramické desce

Zdravím,

mám malou prosbu o konzultaci z "kuchyňského" prostředí, která se týká nové sklokeramické desky.

Máme doma měsíc starý el. sporák Ariston se sklokeramickou deskou. Přibližně po dvou týdnech užívání (vše dodrženo dle návodu výrobce) se na plotýnkách, jež mají stejně jako celá plocha - mimo naznačený lem okrajů varné zóny - komplet černou barvu, začaly objevovat stříbrné fleky (jakoby výpadky onoho černého povrchu, řekněme obrazně na způsob "ztráty černého pigmentu"), které se pozvolna rozšiřují. Povrch desky je přitom zcela hladký, bez poškození (žádné mechanické škrábance, ani vyleptání po cukru atp.), funkčně nezaznamenáváme problém. Samozřejmě z estetického hlediska začíná být pohled na onu původně krásně černou sklokeramickou desku podivný. Již jsem se ptal v okolí po zkušenostech (oč jde), ovšem bez úspěchu. Na internetu jsem sice zaznamenal obdobný dotaz, odpověď k problému žádná, respektive jen rada - "zkuste konzultaci s výrobcem, popřípadě prodejcem". Než ovšem dotaz prodejci (či výrobci) položíme, máte s tím někdo nějakou zkušenost?

Díky moc

Kvalitní kuchyňské linky na Favi.cz (inzerce) (reklama)

Řešení:

Dobrý den,
řešila jsem ten samý problém..sklokeramickou desku máme poprvé a fleky mě dost vyděsily. Děkuji vám za vaše zkušenosti. Nezvdala jsem se a nakonec se mi také desku podařilo vyčistit.
Nejlépe mi zafungovala tzv. nanohouba
Možná to vypadá jako nějaká blbost, ale fakt mi to zafungovalo nejlépe a to jen s vodou, bez jakéhokoli prostředku, jen trochu přitlačit. Takže doporučuji!

Taky jse mto řešil, a osvědčilo se mi vydrhnout (cca 1x týdně) desku drátěnkou na nerezové nádobí s troškou jaru, utřít, a nakonec ošetřit nějakým speciálním silikonovým fujtajblem na sklokeramické desky. Sporák mám už asi deset let, a kromě pár škrábanců od té "skvělé" škrabky, co k tomu dodávali (bývalá přítulkyně "poněkud" zabrala, škrabka praskla, a udělala vryp - asi třikrát 3-[ ) je to v pohodě. A právě místo té škrabky používám tu drátěnku - neškrábe, ale očistí pěkně ;-).

Díky za reakci,

zkoušeli jsme už i nějaký čistící přípravek (název si teď z hlavy neuvědomím) přímo na sklokeramické desky, ovšem bez úspěchu (přitom na desce není mimochodem nic zaschlé, je naprosto čistá/hladká). Připadá mi to, jakoby deska v oněch místech, kde se vytvořily výše zmíněné stříbrné fleky, "ztratila" černou barvu - tedy v podstatě "není" co čistit (přirovnám - něco na způsob ztráty pigmentu na snědé kůži, kde se objeví třeba bílý flek a žádným mytím nebo drhnutím se toho nezbavíš).

Každopádně to ještě zkusíme, podíváme se i na ty ošetřující přípravky.

Díky :beer:

Mám stejnou zkušenost, ale musím souhlasit s příspěvkem výše napsaným. Ačkoli ty fleky nejsou jakoby na povrchu, povrch po utření vypadá naprosto čistě a leskle až na ty stříbrné fleky, jde to vyčistit. Já používám hrubou stranu molitanové houbičky na nádobí a běžný saponát a jde to. Chce to jen trochu přitlačit....:)

Dobrý den,
řešila jsem ten samý problém..sklokeramickou desku máme poprvé a fleky mě dost vyděsily. Děkuji vám za vaše zkušenosti. Nezvdala jsem se a nakonec se mi také desku podařilo vyčistit.
Nejlépe mi zafungovala tzv. nanohouba
Možná to vypadá jako nějaká blbost, ale fakt mi to zafungovalo nejlépe a to jen s vodou, bez jakéhokoli prostředku, jen trochu přitlačit. Takže doporučuji!

Dobrý den, děkuji všem, co se tu přidali do diskuse. Máme 14 dní nový sporák se sklokeramickou deskou a stříbrné fleky se nám také udělaly. Už jsme chtěli sporák reklamovat, ale narazili jsme na tuto diskusi, která nám moc pomohla. Všem moc a moc děkuji !!! Právě jsem desku vyčistil podle vašeho návodu a stříbrné fleky JSOU PRYČ !!! Lukáš

Dobrý den já mám trochu jiný problém chtěla jsem z nového nerez sporáku odstranit štítek na boční straně a vzala jsem na to tekutý prášek,nerez barva je pryč a zustal mi černý flek nevíte co s tím? Děkuji moc

Šmarjá lidi, co děláte s těmi drátěnkami, písky a přípravky "co nepoškrábou" ale v seznamu komponent mají abrazívum? To občas někam přijdu a tam mají sporáky a vodovodní kohoutky odrbané do matna, vždyť to je šílenost. Normálně stačí jar a houbička na nádobí (jemná strana, ne ta drsná co je v ní nějaké nadrcené sklo nebo co), na nálepky aceton (i odlakovač na nehty stačí).