Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Změna z plynové trouby na elektriku

Dobrý den,
mohu poprosit o Vaše rady. Před dvěma lety jsem si koupila byt v panelovém domě. Je potřeba rekonstrukce kuchyně, která je původní s plynovým vařičem i troubou, v které se bohužel špatně peče. Zásuvka je tam pouze jedna a předpokládám, že 220v? Mohl by mi prosím někdo poradit, co to všechno obnáší, změnit elektriku? A kolik to průměrně stojí, či nemáte někoho známého ověřeného odborníka v okolí Prahy, který by mi s tím pomohl...

Ráda bych tomu alespoň trošku porozumněla než se pustím do rekonstrukce.

Děkuji moc za případné rady

Přeji pěkný den
Andrea

Aha, takže jen plynová trouba. Budete dělat jen novou kuchyňskou linku, nebo budete rekonstruovat celý jádro? V případě celýho jádra bude zřejmě třeba udělat i novou elektriku a to bude vcelku drahý, tak 30 tisíc.
Pokud jen nová linka, můžete použít stávající zásuvku, je tu však několik háčků. Je to jediná zásuvka v celé kuchyni? To by bylo dost málo. Jakým jističem je zásuvka jištěna, tedy na kolik Ampér? Rozvody v bytě jsou dělány v hliníku, nebo už v mědi? U hliníku bych se docela bál, určitě by byla vhodná kontrola spojů v zásuvkách, potečou tam dost velký proudy.
Ještě upřesnění - též mám vestavnou troubu, její připojení na el. síť je pouze jednofázové, takže stačí klasická zásuvka, jen je tam požadavek na silnější jistič, ideálně samostatný.

Rozhodně vyčkejte vyjádření dalších lidí, neberte moje rady jako jediné správné, neb nemám v hlavě všechny předpisy.

Je to správně, moderní vestavná deska na plyn bude chtít zásuvku na "škrtátko" a trouba potřebuje zásuvku jištěnou na 16A. Vzhledem k příkonu trouby už se na ten okruh současně nemůže pověsit nic velkého, takže třeba rychlovarná konvice se může používat jen když nejde trouba.

Dobrý den, děkuji moc, doma se podívám na kolik je jištěna a nápíši vám. V kuchyni je ještě jedna zásuvka, která je na protější straně. Jádro se už rekonstruovalo, kabely a jističe jsou v bytě nové až na kuchyni (nevím jak je to s těmi jističi na chodbě před bytem?). Zde asi budou pořád staré kabely... :(

Takže bude asi potřeba vybourat linku s dlaždičkama a napojit kabely z jádra? Nebo se to musí vést přes celý byt?

Omlouvám se, jestli nepíšu moc srozumitělně. Ale jsem moc vděčná za vaše rady.

Děkuji

Tak tohle se dá přes internet těžko posoudit, to bych musel vidět. Na vašem místě bych si tam někoho pozval, ať se na to podívá na místě.
Obecně - dvě zásuvky na celou kuchyň jsou hodně málo. Záleží teď na tom, jestli jsou na jednom okruhu a jaký je tam k tomu jistič, protože pokud pojede trouba, tak nemůžete pustit už ani mikrovlnku.