Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kolo - vrzání

Mám kolo a do něj mi přidělali nové pedály. Ty ale strašně vržou když na ně více zatlačím (jedu rychle). Nevíte co snimi? Mě napadlo sundat je a namazat olejem, ale nevím jak. Díky za rady...

Píše, že tam ty pedály má nové, tam je blbost je zbytečně stahovat. Tim se spíš vystaví riziku, že tam pak hřídel neusadí přesně, nebo mu na ně padne záruka. Řekl bych, že prostě někde dlouho ležely. Většinou pomůže jednou stříknout třeba WD nebo jiný olej na každou stranu a je po problému. Rozebrat to může vždy...

Nene. to je vyzkoušeno. Rozebrat, vyčistit do sucha a smontovat.( Tím myslím kliky od pedálů. Vrže to v těch čtyřhranech ne v ložiscích vlastních pedálů. WD Ti nepomůže, tam je nějaký prach - kamínek a ten vrže. Hřídel resp. čtyřhran je konický, ten se usadí po utažení sám . To je zkušenost. fz

sundat, očistit oba závity i(vnitřní) namazat grafitkou a dotáhnout. levá a pravá mají rozdílné závity. levá-levej , pravá-pravej. Když je bordel v závitu na pedálu(česky šlapátko) tak se to umí rozléhat do celého rámu a člověk pak je dost na nervy a neví od kuď to jde.

Zacpat si uši a počkat, časem to přejde. Měl jsem kdysi šlapky (u velocipédu!) nějaké laciné imperialistické výroby. Mizerný matroš, pružil ač neměl a tak se smačkávala atrapa ložisek a tím to zoufale vrzalo. Mazání pomohlo jen na chvíli. Až se to vošoupe nebo šlapka zláme, skřípot ustane.

Kliky od pedálů máte na klínky, anebo čtyřhran? Ještě jsem neslyšel, že by čtyřhran vrzal, tento zvuk mají na svědomí klínky když jsou vytlačené. Vyměnit pokud je tam máte za nové, řádně doklepnout a je po vrzání. Při montáži musí být nasazeny obráceně, aby kliky svíraly 180 stupňů mezi sebou, jinak to je na hlavu a nadřete se jako kůň, protože kliky nejsou v přímce. Co se týče čtyřhranu tak se vymačká a při šlapání má cyklista dojem, že chvíli jakoby šlápne do prázdna.
A pedály dnes už nevržou, protože jsou vesměs vyloženy teflonem mimo špičkových kol.