Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ochrana potrubí proti zamrzání

Ahoj kutilové ,
prosím o radu či pomoc v následujícím problému :
mám mimo dům studnu kterou používám k zásobování WC užitkovou vodou , celý okruh mám zakopán v nezámrzné hloubce kromě "vstupu" rozvodu do domu kde vzhledem k bytelným základům jsem musel s trubkou jen cca 10 cm pod zem a zde prorazit základy.Plastová trubka je ještě v 10cm PVC kanalizační ochranné trubce , uvažoval jsem k použití celoročně ( v zimě jsem raději okruh vypustil a používal na WC domovní řád ) a zde dotaz :
- ustojí potrubí mráz když jej pouze zaizoluji vatou , pěnou ?
- popřípadě existuje způsob ( a jak ) cca 1 kritický metr potrubí nějak vyhřívat - tepelné kabely ?
Děkuji za jakoukoliv zkušenost , radu .
Tomáš

A nebylo by dobre odkopnout hlínu až k trubce a dát tam na to vrstvu polystyrenu (10cm).Aspon 1m šíře nad trubkou. Polystyren je nenasakavy a měl by teda izolovat .Teplota v zemi je cca 10°c a měla by se teda jakoby držet.Polystyrenovou desku bych zasypal pískem , štěrkem.

Jendo, nerad to sděluji, ale polystyren je nasáklivý, pokud se bavíme o standardním polyši. Pokud myslíte extrudovaný, značený XPS, pak souhlasím. Teplota pod barákem je 8-10°C. Ale tazatel má jen 10 cm v zemi při průchodu základem, to je dost málo...

Tazateli, když pomyslně provrtáte teren až k trubce, svisle dolů, jakým matrošem projde mráz?

Dobrý den ,
když provrtám terén k trubce tak je okolo hlína .
Pro představu trubka jde v nezámrzné hloubce pak kolmo vzhůru podél základů , cca 10 cm pod povrchem ( hlína ) průraz základem a v izolované podlaze vedle podlahového topení rozvod po domě.
Kritický bod je právě ono stoupání 10 cm pod povrch a průraz základem tam mám obavu že to může zmrznout.Jinak není problém jakkoliv obalit či položit polystyren .
Děkuji