ochrana potrubí proti zamrzání
Ahoj kutilové ,
prosím o radu či pomoc v následujícím problému :
mám mimo dům studnu kterou používám k zásobování WC užitkovou vodou , celý okruh mám zakopán v nezámrzné hloubce kromě "vstupu" rozvodu do domu kde vzhledem k bytelným základům jsem musel s trubkou jen cca 10 cm pod zem a zde prorazit základy.Plastová trubka je ještě v 10cm PVC kanalizační ochranné trubce , uvažoval jsem k použití celoročně ( v zimě jsem raději okruh vypustil a používal na WC domovní řád ) a zde dotaz :
- ustojí potrubí mráz když jej pouze zaizoluji vatou , pěnou ?
- popřípadě existuje způsob ( a jak ) cca 1 kritický metr potrubí nějak vyhřívat - tepelné kabely ?
Děkuji za jakoukoliv zkušenost , radu .
Tomáš
Při použití ohřevu kabelem,bude voda následně drahá,pokud není proud zadarmo.Zafoukal bych to pěnou,izoluje hodně.Když to promrzne,tak bych to holt přepl a používal jen mimo zimu.
A nebylo by dobre odkopnout hlínu až k trubce a dát tam na to vrstvu polystyrenu (10cm).Aspon 1m šíře nad trubkou. Polystyren je nenasakavy a měl by teda izolovat .Teplota v zemi je cca 10°c a měla by se teda jakoby držet.Polystyrenovou desku bych zasypal pískem , štěrkem.
Jendo, nerad to sděluji, ale polystyren je nasáklivý, pokud se bavíme o standardním polyši. Pokud myslíte extrudovaný, značený XPS, pak souhlasím. Teplota pod barákem je 8-10°C. Ale tazatel má jen 10 cm v zemi při průchodu základem, to je dost málo...
Tazateli, když pomyslně provrtáte teren až k trubce, svisle dolů, jakým matrošem projde mráz?
Dobrý den ,
když provrtám terén k trubce tak je okolo hlína .
Pro představu trubka jde v nezámrzné hloubce pak kolmo vzhůru podél základů , cca 10 cm pod povrchem ( hlína ) průraz základem a v izolované podlaze vedle podlahového topení rozvod po domě.
Kritický bod je právě ono stoupání 10 cm pod povrch a průraz základem tam mám obavu že to může zmrznout.Jinak není problém jakkoliv obalit či položit polystyren .
Děkuji
Tomíku, i když "umístíte" trubku do izolantu XPS, dejme tomu 10 cm silný (obložení kolem dokola) stejně to při nepoužívání zamrzne. Izolant izoluje, ale neohřeje. Pokud se stává, že zamrzne voda i 80-100cm pod terénem.... Něco to musí "hlídat a zatopit".
Vyhřívání je možné, ale drahé jak už bylo napsáno. Mohu si představit trubku tak že je v nezámrzné hloubce, těsně pře základy se kolenem nebo ohybem zvedá kolmo vzhůru a 10cm pod terénem opět kolenem či ohybem vstupuje do domu?
ano ano přesně tak
Ja tam vyhrivani mam, na cca 60cm pri omotani vatou staci 7W - mam tam sletovano par odporu. Zapinam to az tak kolem -5, do ty doby staci izolace. Doporucuju je tam dat, ani nemusi topit furt - kdyby to zamrzlo tak se zapnou, povoli. Eventualne nechat malinko kapat nekde kohoutek - ale podle ceny vody.
A nevadí to že je to v plastu ? Jak máte řešeno to vyhřívání ? Děkuji
Plastovou tvrdou "hadici" mam taky. Uz si uplne presne nevybavuju, ale mam za to ze je to 15ks 0,5ohm odporu(za pocet ani hodnotu ruku do ohne nedam). Pouzil sem 5W odpory, spajel je do hada a cca 1 az 1 1/2 zavitem obmotal kolem trubky, prichyt izolepou. Pres to jsem omotal mineralni vatu a nakonec nejakou folii. Puvodne to bylo planovany na 12V a vetsi vykon, ale protoze pak tekla pri otevreni studeny teplejsi voda(ten kousek z ty trubky), coz mi prislo zbytecny, tak sem to prepojil na 5V. Zdrojem proudu je domaci server - mam napeti vytazeny ven.