Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Univerzální pneumatiky

Dobrý den, tak mě napadlo, že teď, když je schváleno povinné používání zimních pneumatik (pochopitelně v zimě), jak je to s použitím celoročních? Budu je moct používat i v zimě, nebo jsou už vlastně k ničemu?
Nejde mi o vhodnost použití, vím že jsou vždy horší než speciálky. Ale vzhledem k vyhlášce.
Děkuji.

7 let staré téma napadené reklamními agenty - zamykám. (Kurt)

Jako proč?

Ročně najezdím tak 3000 km, z toho rozhodující část po nejbližším okolí (okresní město za rohem, Tesco..) Favorit má 17,5 roků; tipuju, že ty zimáky ho možná přežijí.

Platit 2x ročně po pětistovce za přezouvání se mi nechce. A letní už jsou taky dost bídné, musel bych tedy kupovat dvě nové sady.

Hlavně to nebude moc bezpečné. Na horké vozovce se hodně zahřívají a měknou a to může protáhnout brzdnou dráhu. Viděl jsem na vlastní oči zimní pneumatiku, kterou jakoby někdo celou ojel struhadlem. Při prudkém brždění se auto chovalo, dle řidiče, jak by jelo po másle.

Já jezdil na zimních celý loňský léto (dojížděl jsem starý gumy). Sice přilnavost nebyla tak dobrá, jako na letních, ale na spotřebu to mělo minimální vliv. Při malým ročním nájezdu je to opravdu levnější, nehledě na to, že zimní časem tvrdnou a musí se vyměnit, takže když je někdo ojede i v létě, tak je to celkově výhodnější.

To sice takto řeším taky, ale zajímavé je, že když jsem hledal nové, tak pro mě zajímavější vzorek (mám to na 4x4 a potřebuju to poměrně hodně do terénu - k chatě svah po louce) mají ty univerzály. Podle vyhlášky ale budou již v podstatě neprodejné, když se na nich nesmí v zimě.
A to, že je to jenom někde nic neřeší. Určitě nebude nikdo s sebou vozit zimní a přezouvat na silnici podle značky!

Tak pokud někdo potřebuje pneu za levný peníz a nechce kupovat neznačkovou čínu, koupí Barum. Zimní polarisy jsou velice solidní gumy třeba pro fáčka, feldy a obdobné vozy, pro větší a těžší auta už se zase tolik nehodí.
Letní Bravuris jsou mírně pod průměrem, ale službu udělají také.

Jo, to jsme taky jedno léto dojížděli zimní - slunko přes 30 st.C, po sadě zatáček (padesátkou) na rovném úseku nám prasklo levé přední kolo - zničená poloosa, oba ráfky, pomačkaný bok auta, naštěstí nic nejelo. Minuli jsme o metr betonový sloup a o dva metry chodce. Takže ne vždy se dojíždět zimní vyplatí.

Ano, protože jsme dojížděli zimní pneu. Nemám důvod si vymýšlet. Jeli jsme v tu chvíli na rovném úseku cesty, chvíli předtím jsme vjeli do obce. 50 km/h, žádné prudké brzdění. Podle chytřejších (autoservis) se to prý stát může. Byly to pneu Sava Eskimo S3 na Felicii. Jen jsem chtěl na našem příkladu ukázat že dojíždění starých zimních pneu nemusí být vždy OK.

Buchnout ti může kolo letní, i zimní. Jasně, nehádám se. Nepíšu Nepoužívejte zimní pneu v létě ale ..že dojíždění starých zimních pneu nemusí být vždy OK což je myslím o odstín jemnější. Podle zkušenějších to mohlo být tím. Zimní pneu prý není konstruovaná na to aby vydržela vysoké teploty. Prodávám jak jsem koupil. Jistě, mohlo to být něčím jiným, ale když se to stane a od strýce který jezdil barumku (právě pracovník servisu) toto slyším jako laik polknu a pro příště se tím řídím. A chtěl jsem aby ti co se poplácávají po ramenou jak se jim jezdí skvěle v létě na zimních věděli že to nemusí vždy dobře dopadnout. To že X lidí pneu dojíždí a nic se nestane může znamenat to že nebezpečí nehrozí nebo stejně tak že měli štěstí. Jediné co dělám je že tu bezpečnost zpochybňuju.

:-) , ale jistě, věřit můžeš a nemusíš. Mohli jsme na tom průtahu obcí najet na kámen nebo nám do kola někdo střelil (v obci je plno myslivců) nebo padal šikmo meteorit nebo cokoliv jiného. Nemám jak dokázat že to bylo použitím zimních pneu za horkého dne a ani to nepotřebuji. Možná jsem chtěl jen prodloužit tuto debatu?

Představ si, že jsou lidi, kterým bouchne v létě letní guma, nebo v zimě zimní. To jsou věci, co?

Já jsem třeba dojížděl na focusu staré zimáky a protože jsem věděl, že je to poslední sezóna jak gum (málo jeté, ale staré 9 let), tak i auta před prodejem, nijak jsem to nešetřil. Odjezdil jsem celé léto a bez problémů.

Na druhém autě (fábie - spíš kratší popojížďky) jsou zimní gumy trvale už pátý rok a kupodivu bez problémů.

Pneu sice občas bouchne (osobně nikoho takového neznám), ale rozhodně to není počasím nebo typem gumy. Vždy je to jen narušením konstrukce - buď vada materiálu nebo fyzické porušení během provozu.

A že ti někdo v pneuservise řekl, že bys gumy měl měnit letní/zimní? No jistě, vždyť z toho žijou. Ti by byli nejradši, kdyby sis tam nechal každý týden kontrolovat tlak a dohušťovat...

Ach jo. Dovedu si to celkem dobře představit. Netvrdím že to bylo na 100 procent tím, můžeš ale Ty na svých dvou případech a případech lidí okolo Tebe a tady v diskuzi VYLOUČIT že to tím na 100 procent být nemůže? Psal jsem: "A chtěl jsem aby ti co se poplácávají po ramenou jak se jim jezdí skvěle v létě na zimních věděli že to nemusí vždy dobře dopadnout. To že X lidí pneu dojíždí a nic se nestane může znamenat to že nebezpečí nehrozí nebo stejně tak že měli štěstí. Jediné co dělám je že tu bezpečnost zpochybňuju".

Strýc byl ve vedení poměrně velkého autoservisu a ani jedny gumy kromě těch původních na autě nám neprodával, takže byl spíše motivován aby se nám nic nestalo. Prostě mu věřím. Tchán taky jezdil pět let na Favoritu jen na zimních se kterými to koupil a bez problémů. O čem to svědčí? O ničem.

Nederu se o to aby mi všichni dali za pravdu ale aby se lidi zamysleli.

Samozrejme takhle nejezdim porad. Jen je to moje maximum na nich. Bezna rychlost je 100-110,samozrejme zalezi na podminkach. Na snehu bych si tohle nikdy nedovolil. Ale standartne prezouvam v pulce rijna a sundavam je v pulce dubna,takze se to da. Treba se mylim,ale prijde mi,ze vetsina lidi co tak vehemente odmita protektory od Vraniku (s jinymi nemam zkusenosti) na nich nikdy nejela.

Já teď z nouze šáhnul po Barum Polaris 3. Vše ostatní teď v době přezouvání je nehorázně drahý. Ale bral jsem 195/55/R16, který jsou v průměru o pětikilo dražší, než nejběžnější gumy na Oktávku (195/65/R15). Trošku míň běžnej rozměr a cena letí úplně do prdele.

Zimne su fakt v lete velmi makke, neodporucam. Stabilita auta aj vsetky vlastnosti (aj napr. bocne vykyvy v zakrutach apod) su uplne nahovno. Necudoval by som sa ani keby poistovna po pripadnom probleme to posudila ako vlastnu vinu (lebo poistovne su ku**vy samozrejme :). Fakt opatrne so zimnymi v lete, radsej prezuvat.
Je to predsa len jednorazova investicia, ptz opotrebovat sa budu potom kazde 2x menej lebo len pol roka.

Dobrý den všem, jsem rozhodně pro přezouvání pneumatik na letní a zimní. Nedávno jsem zrovna řešila koupi nových zimních pneumatik, jelikož staré už nebyly na zimu do sněhu a náledí tak spolehlivé. Já bohužel úplně výběru nerozumím, ale skvěle mi poradili zde Když nejdou kšefty, zaplaťte si reklamu. Ceník je dole. (karel). Pneumatiky jsem koupila za rozumnou cenu a vše funguje jak má. Pokud si i vy nejste jistí jaké pneumatiky vybrat, otočte se na tento obchod.