Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "klimatizace" po domácku

Dobrý den. Jelikož se venku začali "brutálně" zvedat teploty a já tady mám přes 30C tak sem se rozhodl s tím delat. Napadla mně myšlenka, Udělat si klimatizaci.
Moje myšlenka ( nevím jestli to z hlediska fyziky bude fungovat,proto jse ptám)

Vzduch z pokoje by se natáhl ke kompresoru z ledničky , který by daný vzduch pod tlakem dostal do upraveného chladiče pro tlak , na kterým by byl chladič ze skoda 120:D,jak by se trochu ochladil tak by se pomocí "ventilu" s omezeným průtokem ( který by nepouštěl 100% vzduchu z chladiče, ale jen např 50 ( kvůli tlaku))do "hadice" která by už neměla takoví tlak jako v chladiči a na konci "hadice" by byla malá tryska , který by vracela vzduch zpátky do místnosti ( požil bych uzavřený obvod, jenže co do něj dát ? )

Je to pouze myšlenka jak nemít v pokoji přes 30 stupnů.

Otázka : fungovalo by to takto ?

Jednoduche schema
http://imageshack.us/photo/my-images/861/beznzvuys .png/

Kam ten svet speje ...

Takže, Ty sa domnievaš že kompresor v chladničke stláča vzduch ? ...

O Freónoch, ozonovej diere, si už počul ? A o náhradach za freon ...

Nic si z toho nerob. Vaclav Klaus je na tom dosť podobne, ten síce o tom počul, no je presvedčený že si to vymysleli novinári ...:puff:

No, ono by to jako teoreticky fungovalo. Teda za predpokladu ze ten chladic bude venku.
Tak snad k tomu proc jen teoreticky:
1)maly(zanedbatelny) mnozstvi vzduchu ktery ten kompresor da.
2)mala tepelna kapacita vzduchu
3)zadna skupenska zmena - ta sice neni nezbytne nutna, ale clovek se obira o velky mnozstvi odvedenyho tepla
4)Ten chladic neudrzi zadnej velkej tlak, takze i teplotni rozdil bude zanedbatelnej.
5) Dalsi drobnejsi problemy

Zaver - takhle to teda nepujde.

Napad: Pokud by byla studna, rybnik ci potucek na zahrade, prohanel bych chladnou venkovni vodu tim chladicem a vracel ji zpatky (v pripade studny s pitnou vodou po !dukladne! sanitaci celyho zarizeni). Ve spolupraci s ventilatorem by to v mensi mistnosti mohlo bejt znat.

Tak studnu atd nemám k možnosti, ale určitě by se dalo něco udelat aby udelalo chladnější vzduch.
v poslední záloze mám tohle : použil bych 2 peltierovy články vedle sebe. chladná strana by ochlazovala vzduch který by se vháněl na "chladič" upevněný na chladné straně, a na straně, která dělá horko tak tam bych dal vodní chlazení. jenže zase je problém cena ...

Copa cena, ucinnost je problem. Peltiery stoji par korun, ale hodi se tak pro minilednicky do auta, kde jednoduchost a odolnost pretlaci nevyhody. To uz by lip vysla lednicka s vyparnikem z vokna. A na provoz by mozna vyslo levnejc i to moje reseni z vodou z kohoutku. Schvalne by voko:
Voda z kohoutku 10°C
Vzduch 30 °C
tepelna kapacita vody 4 180
tepelna kapacita vzduchu 1 003

Pomer tepelnych kapacit je zhruba 1/4. Kg vody je zhruba litr, kilo vzduchu je zhruba kubik. Pozadovana teplota necht je 20°C

1l vody me teda ochladi 4m^3 vzduchu. Mistnost dejmetomu 30m^2, strop 2.5m, 75m^3. to je asi 20l. 1000l vody stoji 65Kc. Pokud bych tedy prutok chladicem nastavil na 20l/h(v dobre izolovanym baraku min...), tak me to za den bude stat 20*24=480l vody za 32.5Kc a mohlo by to slapat... Pro presnejsi vypocet by to chtelo znat tepelny ztraty, pak by se to dalo upocitat lip a presnejc.

No, neco podobnyho se pouziva u pasivnich baraku a rika se tomu "zemni registr". Obvykle se to realizuje jako cca 30-50m plastovy kanalizacni roury zakopany 2m hluboko a obsypany jilem. V lete je na vystupu cca 12° vzduch a chladi, v zime 5°C vzduch a pri vetrani se nemusi tolik topit. Problem tohodle zarizeni jsou ty hloubky a potrebny plochy(a plisne a ... je toho na delsi vypraveni). Druhej zakopanej chladic bude malo, spis by to fakt chtelo desitky metru hadice v nezanedbatelny hloubce, aspon 1.3m.

Co je na tom k nepochopeni? Vykopes 1.3m hlubokej rigol dlouhej 30 az 50 metru - muze bejt cikcak, okolo neceho, spolecny s necim... A do nej ulozis PE polotrubku(neco mezi trubkou a hadici), oplacas jilem pro dobrej kontakt s okolim(zadnej obsyp piskem, ten spis izoluje) a zavezes. A mas to.:-)