Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zateplení staré dřevostavby

Dobrý den, začínáme rekonstrukcí 60 let starého dřevěného domku. Jedná se o roubenku z 20cm silných hranolů, spáry jsou vyplněné asi slámou, zevnitř je nabitý heraklit a na něm omítka. Plánujeme zateplit zvenku izolací-5cm rošt a izolace,do kříže opět 5cm rošt a izolaci a potom obklad falcovanýma 3cm deskama.Půda pod novou plechovou střechou je jen plech a pod ním desky. Tam chci dát mezi krokve 10cm izolaci a potom obložit 15mm OSB. Uvnitř budu všechny stěny obkládat pérodrážkou. Mohli by jste mi poradit, jestli bude stačit 10cm izolace a jaké, jestli musím dát parozabranu. Je to celodřevěné aby to nějakým způsobem dýchalo. Nebo jestli mám přidat izolací i zevnitř?Domek není podsklepený, ale je asi 1m vyvýšený. Podlahu tvoří trámy mezi kterými je škvára a nahoře vlastní dřevěná podlaha z modřínových desek. Zatím je domek dobře odvětrávaný-přes vypadlou slámu je vidět až ven,ale žádná plíseň. Vzhledem k tomu, že chci do domku instalovat ústřední topení, chtěl bych Vás požádat o radu, jakým způsobem provést izolaci od půdy po podlahy, venkovní a vnitřní stěny, aby to bylo dostatečné, ale aby se nezačala tvořit plíseň apod. Předem Vám moc děkuji za Vaše cenné rady.

Je škoda ničit roubenku drahými obkladovými deskami, ať zvenčí /vzniknou jen samé hrůzy/,
ale i zevnitř. 20cm dřeva má dostatečné izolační schopnosti i do mrazů, ale nemá tepelnou setrvačnost /vychládá do rána - kdysi to řešily velké pece, kamna, která dávaly teplo přes noc/Řešení je za málo peněz, ale dá více práce. Je třeba pečlivě utěsnit všechny škvíry - mezi trámy, ve spojích i prasklinách, nejlépe jílovitou hlínou z okolí, nastavenou třeba otrubami, nařezanou slámou, konopím, vlnou atp.,aby při schnutí nepraskala.Dříve se nejčastěji používal rašeliník, ale ten je dnes chráněný. Strop zvrchu zateplit,/ slámové, konopné desky,keramzit /lignopor/ teplo jde nahoru. Dříve se používala udusaná tatáž hlína
s výplní. A pro tepelnou pohodu ráno stačí nastavit režim topení tak, aby zatopil 1/2hodiny před vstáváním. To je snad vše.