Venkovní zídka z porobetonu - spáry
Budu stavět venkovní zídku z šedého porobetonu . Povrch nechám přírodní - šedý ( neomítaný ) Nevím ale , jestli mám ten porobeton usazovat na lepidlo - jakoby beze spár , nebo jestli nebude vzhledově lepší udělat spáry , např. 3 - 5 mm ?
A druhý dotaz : ten porobeton bude usazen na původním tarasu ( je vysoký asi 50 cm ) . Je potřeba mezi taras a porobeton dát izolaci ( ipu ? ) i když je taras vysoký 50 cm a nezdá se , že by vlhnul ?
Děkuji .
Jseš si jistý, že chceš použít porobeton? Šedý porobeton není mrazuvzdorný a není určený pro použití bez povrchové úpravy. Předpokládám 1-2 zimy a konečná.
Izolace zespodu je nutná. Nesmí se to nikde dotýkat terénu - táhne vodu jako houba. Proto je také nezbytná povrchová úprava, pro ochranu před stékající, cákající a vůbec vodou. Stříška s přesahem nezbytná. Spáry jsou podle mne blbost, na lepidlo je to nesmysl, a zdít porobeton na maltu je zpozdilost.
Děkuji moc za odpovědi - ta zídka bude asi 5 m dlouhá 1.6 m vysoká . Taras je tam původní , vysoký asi 50 cm a jsou tam původní 4 sloupky ze ztaceného bednění . Původně tam byl dřevěný plot , který je už rozpadlý , tak jsem chtěl ten dřevěný plot nahradit - aby to ladilo s tarasem a sloupky , tím šedým porobetonem . Stříšku plánuji . No lepidlem jsem se asi špatně vyjádřil - je to zděcí hmota přímo na porobeton .
Ale snad když to odizoluju od spodu a dám plechovou stříšku , tak by to mělo vydržet i neomítané ?
Nebo ta omítka je nutná a hlavně zamezí vsakování , např. boční vody z deště ?
S tím nasákáváním je to opravdu tak intenzivní ( ...jako houba ?? )
Díky předem za rady a poznatky z praxe .
Určitě. Nechal jsem přes zimu půlku porobetonové tvárnice. Zbyla z ní polovina, rozpadla se v ruce. Nacucala a mráz dodělal zbytek. Myslím že na neomítnutou zídku to není nejvhodnější.
Děkuji moc za rady , takže ten porobeton zavrhuji . Je to škoda , dobře by se to zdilo. Ale teď - co by jste doporučili , jako zdící materiál ( mezi ty sloupky ) aby to mělo přírodní barvu - jako ty sloupky ? Vím , že existuje ztracené bednění , ale to je dost široké . Vyrábějí se nějaké ,,cihly,, z betonu v asi šířce kantky a podobné velikosti , jako porobeton ? Jestli máte nějaký tip , budu rád za rady .
Vážení "odborníci" na porobeton, v případě, že by porobeton měl Vámi zmiňované vlastnosti, to jest rozpadal se po 1 až 2 zimách, bydlela by valná část lidí do kolaudace v hromadě prachu Ytongu, Hebelu, Qporu přípdaně H+H. My jsme si udělali ze zbytků nouzové schůdky, které zatím v pohodě přečkali 2 zimy a ještě na nich občas štípeme dříví. Neni porobeton, jako porobeton. Jsou různé pevnosti P2, P4, P6. Po natažení lepidla s perlinkou, případně osazení klingery, bych se odizolované podezdívky Ytongu opravdu nebál.
Kontrolní otázky:
1. Proč máte domeček na soklu a se vším se musíte tahat do schodů? Proč jsou tak udělané všechny novostavby z porobetonu? Kolik z nich zůstane trvale neomítnutých a bez střechy, jak zněl dotaz?
2. Na jak dlouho stavíte taras nebo zděný plot?
3. Znáte tu povídku, že zápalka hozená do benzínu zhasne?