Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zapojeni noveho lustru

panove prosim o radu.
mam jit dedovi zapojit novy lustr ktery si ma ted nekdy koupit a chci se zeptat na pripojeni.
jsou asi mozne 2 hlavni varianty.

1 - ze stropu koukaji 2 draty (na jednom je faze), novy lustr ma 3 draty (modry,hnedy,zelenozluty)

2 - ze stropu koukaji 3 draty, lustr ma 2 draty.

jak v danem pripade zapojit fazy, nulak, zem...
diky za pomoc

Ale to snad nemyslíš vážně...Pokud se jedá o síť TNC-tz., že ze stropu vedou 2 vodiče (jeden by měl být zelenožlutý tj. PEN, čili ochranný vodič-pokud jsou oba černé, zjistit fázovou zkoušečkou, který je fázový tz. L1 a který PEN), tak L1 ze stropu napojíme na černý u lustru a zelenožlutý pokud se jená o lustr (dle třídy ochrany) s kovovou částí na zem. svorku (kovovou část) a odtud na modrý vodič lutru ( vodič N).Pokud se jedná o lustr 2. tř. ochrany, tz. celý z umělé hmoty bez vodivé části, tak se zapojí PEN vodič na modrý u lustru.Z toho vyplývá, že u sítě TNS, kdy ze stropu vedou tři vodiče-PE-N-L1, tak se u lustru s kovovou částí zapojí PE (zelenožl.) na zem. svorku lustru, N (modrý) na modrý a L1 (černý) na černý.U lustru 2. tř. ochrany černý na černý a modrý na modrý.

ahoj, rad bych se zeptal jak bys zapojil stary lustr (dva draty - modry a cerny - rozvedeny primo na objimky zarovek)do site TNS (ze zdi PE, N a faze presne jak pises) Lustr je kovovej ale zadnou svorku aby se PE pripojilo primo na kostru nema, draty jsou rozvedeny do klasickych zarovkovych objimek. Jde o to ze me znamy pozadal abych se mu na ten lustr podival, ze jedna ze tri zarovek nesviti. Byl spatny jeden drat coz o to, ale ma to tam zapojeny tak, ze faze jde normalne na zarovku (cerny drat lustru), a druhy drat pripojeny k objimce je zelenozluty PE (pripojeny na modry vodic lustru) no a modry N je zaizolovany a nevede nikam. a me vrta hlavou jestli je tohle zapojeni spravne nejak se mi to nezda...