Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zapojeni noveho lustru

panove prosim o radu.
mam jit dedovi zapojit novy lustr ktery si ma ted nekdy koupit a chci se zeptat na pripojeni.
jsou asi mozne 2 hlavni varianty.

1 - ze stropu koukaji 2 draty (na jednom je faze), novy lustr ma 3 draty (modry,hnedy,zelenozluty)

2 - ze stropu koukaji 3 draty, lustr ma 2 draty.

jak v danem pripade zapojit fazy, nulak, zem...
diky za pomoc

Ale to snad nemyslíš vážně...Pokud se jedá o síť TNC-tz., že ze stropu vedou 2 vodiče (jeden by měl být zelenožlutý tj. PEN, čili ochranný vodič-pokud jsou oba černé, zjistit fázovou zkoušečkou, který je fázový tz. L1 a který PEN), tak L1 ze stropu napojíme na černý u lustru a zelenožlutý pokud se jená o lustr (dle třídy ochrany) s kovovou částí na zem. svorku (kovovou část) a odtud na modrý vodič lutru ( vodič N).Pokud se jedná o lustr 2. tř. ochrany, tz. celý z umělé hmoty bez vodivé části, tak se zapojí PEN vodič na modrý u lustru.Z toho vyplývá, že u sítě TNS, kdy ze stropu vedou tři vodiče-PE-N-L1, tak se u lustru s kovovou částí zapojí PE (zelenožl.) na zem. svorku lustru, N (modrý) na modrý a L1 (černý) na černý.U lustru 2. tř. ochrany černý na černý a modrý na modrý.

takhle to je dobře a stručně vysvětleno. pozor na staré dvouvodičové rozvody, někdy tam ani nejsou k rozpoznání barvy a taky když jsou tak je klidně fáze na zž. a to nemluvím ani o tom že borcí kolikrát vypínaly nulu místo fáze, to si člověk vypne vypínač v domění že tam čerti nebudou a ejhle

ahoj, rad bych se zeptal jak bys zapojil stary lustr (dva draty - modry a cerny - rozvedeny primo na objimky zarovek)do site TNS (ze zdi PE, N a faze presne jak pises) Lustr je kovovej ale zadnou svorku aby se PE pripojilo primo na kostru nema, draty jsou rozvedeny do klasickych zarovkovych objimek. Jde o to ze me znamy pozadal abych se mu na ten lustr podival, ze jedna ze tri zarovek nesviti. Byl spatny jeden drat coz o to, ale ma to tam zapojeny tak, ze faze jde normalne na zarovku (cerny drat lustru), a druhy drat pripojeny k objimce je zelenozluty PE (pripojeny na modry vodic lustru) no a modry N je zaizolovany a nevede nikam. a me vrta hlavou jestli je tohle zapojeni spravne nejak se mi to nezda...

strucne a jasne - to je presne odpoved na h...o
pokud se ti na kutilsky poradne nelibi ze se nekdo na neco pta, tak si to nech laskave pro sebe.
kdyz ty to umis, bud rad, ale neplet se ostatnim do diskusi...

to tady na kazdej dotaz se muze najit chytrak, kterej napise at si dotycnej najde nejakyho odbornika. pak by takovahle poradna ztratila smysl a mohl by se to tady jmenovat "pokud mas nejakej problem, najmi si odbornika"

ostatnim dekuji za vecne odpovedi.

No, problém je trošku v tom, že jde o život. Když to blbě zapojíš, ublíží to buď tobě, nebo někomu jinýmu a to už smrdí i kriminálem. Zvláště, pokud je tam síť TN-C (tedy dvojvodičová).
Přesto jsi odpověď dostal od Vladaje, jeho popis je správný, tedy pokud to budeš dělat sám, udělej to podle něj.

Stručně a jasně - pokud budeš chtít radu jak zapojit žárovičku k ploché baterce (ještě se vůbec dá koupit?), tak ti (možná) poradím. Pokud něco zvořeš (a tvůj dotaz naznačuje, že bys mohl) tak vyhodíš vybitou baterku nebo spálenou žárovičku. Pokud něco zvořeš tady, tak jde o život nebo o vyhoření.
Říká ti něco vyhláška 50/1978 Sb.?

BTW: Po tom dědovi máš dědit?

jsem plnoletej a svepravnej.
je jen a jen na me jestli se zde uvedenou radou budu nebo nebudu ridit. a hlavne je to jen moje vec a moje rozhodnuti.

nevim kde beres presvedceni, ze ty jsi ten arbitr, kterej bude nekomu urcovat co ma nebo nema delat. takze pokud nemas nic k tematu, tak si to nech pro sebe, a nehraj si na spasitele aby vsichni videli jakej ses dobrej...;-)

Něco málo o elektrice vím, prolezl jsem FEL ČVUT, momentálně mám glejt na §6,7,8 a 10 zmiňované vyhlášky. Kdysi jsem předělával instalaci co ji tam taky dělal jeden plnoletej a svéprávnej. Konstatuji, že to tam nevyhořelo, ale proč to nevyhořelo, je mi dodnes záhadou.
Ale abys neřekl:
1 - ze stropu koukaji 2 draty (na jednom je faze), novy lustr ma 3 draty (modry,hnedy,zelenozluty)
Pokud ze stropu koukají dva dráty, asi vedou z jednoduchého vypínače, pokud má lustr tři dráty, může to znamenat, že má dva okruhy, v tom případě je potřeba ty okruhy propojit paralelně, aby to svítilo. nebo skutečně z lustru je vyveden extra PE vodič. Viděl jsem i lustr, kde byly vyvedeny tři dráty (dva okruhy + společný vodič) a ještě tam byl šroubek na kovové konstrukci pro PE vodič.

2 - ze stropu koukaji 3 draty, lustr ma 2 draty.
I tady jsou asi dvě možnosti - buď je vyveden zvlášť PE vodič nebo jsou vyvedeny dráty pro dva okruhy (jedna žárovka, dvě žárovky) a asi tam bude dvojitý vypínač.

Ale to bys měl vědět, aby ses na to nemusel ptát.
Pokud se v tom chceš šťourat, bude nejlepší, když sem dáš fotky drátů co koukají z lustru, co koukají ze zdi a jak vypadá vypínač co se s ním ten lustr bude rozsvěcet. Taky je možné, že se ten lustr může rozsvěcet z více míst.

Jsi plnoletej, svepravnej a nekvalifikovanej...
Jedna vec je kuteni, druha zakony nasledky. Proste existujou nejaky vyhrazeny zarizeni, ktery muzou delat jenom kvalifikovany jedinci. Pokud jim nejses, riskujes docela vazny problemy.

Ja treba svarim, ackoliv papiry na to nemam. Docela to umim, ale nesvaruju prilis nebezpecny veci. Kdyz se rozpadne branka u plotu(baterka+zarovicka), mozna me utecou psi, ale stane se prd. Kdyz rupne svar na tlakovy nadobe(vysoky napeti) bude nekolik mrtvejch. Kdyz si svareckou podpalim barak, pojistovna mi nic neda, kdyz bych mel alespon papir o zaskoleni, tvarila by se jinak(u toho lustru je to to samy!).

Jsi plnoletej, svepravnej, rozhodovani je na tobe.