Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kácení Májky - co a jak?

Ahoj, Omlouvám se za OT, ale snad to nebude vadit :-)
Chtěl jsem se někde optat - co takové pokácení Májky v cizí vesnici obnáší? Na internetu jsem něco hledal, ale nic moc.
Kdy se může Májka pokácet obyvatelům vedlejší vesnice? po celý měsíc, nebo jenom první den?
Jsem si vědom všech rizik :-D

Takže stavění a následné kácení májky je velmi starý pohanský rituál. Na Valašsku a Slovácku spojený s různými furiantskými zvyky. Májky bývaly hlídány branci, kteří se u toho zahřívali slivovicí a místními děvami, kterým se podařilo dostat ven. Bývávala furiantská snaha zesměšnit sousední vesnici a ukrást jim májku, či věnec na ní. Byla to ale i doba kdy si pomlázky - tatry pletli sami a ne je kupovali v květinářství, májky dotáhli, oloupali, nazdobili a postavili sami pomocí tyčí a žebříků a ne jeřábem či žebříkem místních hasičů. Jedli se domácí koláče z doma uvařených povidel a pily se trunky doma vyrobené.
Dnešní velikonoce jsou pouze symbolický a komerční odvar a jen primitiv by šel podřezávat nehlídanou májku. Co by si tím dokázal, kromě toho že ohrozí někoho že to na něj spadne.
Zastydlý puberťák by se možná ukojil, kdyby to udělal veřejně a nechal se seřezat.
Ale řezat v noci nestřežený stromek?????