Kácení Májky - co a jak?
Ahoj, Omlouvám se za OT, ale snad to nebude vadit
Chtěl jsem se někde optat - co takové pokácení Májky v cizí vesnici obnáší? Na internetu jsem něco hledal, ale nic moc.
Kdy se může Májka pokácet obyvatelům vedlejší vesnice? po celý měsíc, nebo jenom první den?
Jsem si vědom všech rizik
Obnáší to zaslouženě po_přes_tlamu, pokud tě chytnou. A je jedno, zda 1. nebo 31.
S tím trestem jsem si vědom...
Takže jenom 1 nebo 31? Mezi těmi daty se to nesmí?
taky by mě to zajímalo
Takže stavění a následné kácení májky je velmi starý pohanský rituál. Na Valašsku a Slovácku spojený s různými furiantskými zvyky. Májky bývaly hlídány branci, kteří se u toho zahřívali slivovicí a místními děvami, kterým se podařilo dostat ven. Bývávala furiantská snaha zesměšnit sousední vesnici a ukrást jim májku, či věnec na ní. Byla to ale i doba kdy si pomlázky - tatry pletli sami a ne je kupovali v květinářství, májky dotáhli, oloupali, nazdobili a postavili sami pomocí tyčí a žebříků a ne jeřábem či žebříkem místních hasičů. Jedli se domácí koláče z doma uvařených povidel a pily se trunky doma vyrobené.
Dnešní velikonoce jsou pouze symbolický a komerční odvar a jen primitiv by šel podřezávat nehlídanou májku. Co by si tím dokázal, kromě toho že ohrozí někoho že to na něj spadne.
Zastydlý puberťák by se možná ukojil, kdyby to udělal veřejně a nechal se seřezat.
Ale řezat v noci nestřežený stromek?????
Nějak jsem v tomhle "úrývku z gůglu" nenašel odpovědi na to, na co se ptám.
Proč né Stejně jak je tradice tu Májku stavět, tak je i stejná tradice se ji pokusit pokácet, ne?
To není gůgl, to máme my valaši v krvi. Sám jsi si odpověděl. Tradice je místní záležitost a liší se jako kroje, od vesnice k vesnici. Tobě zbývá pouze jedno. Jdi, podřež májku a uvidíš. Když se tomu vesele zasmějí, tak je to místní zvyk. Když ti nabančí tak ses netrefil a zjistíš jaká je místní tradice v potrestání toho kdo jim májku podřezal.
dobře, tak se omlouvám, přišlo mi to tak
Jsem si vědom následků co mohou nastat. Já se hlavně chtěl zeptat, KDY se to kácí, protože mi příjde divné aby se to mohlo kácet celý měsíc - to nemají šanci to uhlídat. Takže se to může jenom 1 a 30, nebo po celý měsíc?
Hm, tak u nás se směla kácet májka jen v noci z 30.4. na 1.5. Do svítání. Pak už to "neplatilo". Pochopitelně se pořádaly pokusy, ale pamatuji si cca za patnáct let jen dva úspěšné a jeden neúspěšný v okolí. Z těch úspěšných jeden diskutabilní, protože k dekapitaci došlo až dopoledne 1.5....
No a při neúspěšném pokusu ztroskotal kapr na oplechovaném kmeni májky. (Nebyla to zrovna ta naše.)
Ale i když nejsem z Valašska, tak přichycení při činu znamenalo velmi těžký tělesný trest..
Nechci ti brát iluze ale budiž. Duben má 30 dní. Májak se hlídá od posledního dubna do prvního května. Kácet ji jindy postrádá smysl, ale radim ti dobře - nedělej to. Vždy se všichni ožerou a fakt by to pro tebe nemuselo dopadnout dobře, zaprvé z toho pohledu, že může na někoho padnout, zadruhé ožralí "májovníci" si s nikym neberou servítky. Nehledě na to, že nevim jak bys ji chtěl pokácet... Motorovkou či jinou pilou? Sorry, ale na to tam zatloukáme do cca 3m výšky stovky hřebíky a dolu i kramle. Sekerou? To tam budeš sakra dlouho a bod jedna ti to neulehčí... Co vim tak hřebíková metoda se docela rozmáhá. Sundat se ta májka dá, ale jak, to ti radit nebudu a ať už to budeš dělat jakkoli je to v noci dost nebezpečný pro všechny v okolí +- 20m.
Byly i oblasti, kde se řezalo (kradlo) i v průběhu měsíce ale ne centrální májky, ale májky které byly postaveny pod okny děvčic od svých milých a dávaly se pod okno té svojí.
Čím víc jich měla ta Jeho, tím větší byl frajer.
Moderní doba chce moderní prostředky. 4 zatlučené tyče určené do železobetonu udělají taky svoje. Ale zase se líbí sběračům kovů.
To děláme a ještě to omotáme pletivem. Májka se dělá unás v hasičské zbrojnici tak tam máme připravenou hadici napojenou na hydrant a předloni se to vyplatilo. Naběhlo k nám pět maníku s pilou, tak jsme je zchladily vysvlíkly a odvezli jsme je za vesnici. Pořád máme jejich motorovou pilu a ještě o ní neprojevili zájem.
Sím, sím, pane učiteli, já tatara upletl sobě i synkovi sám! To su dobré, co?!
A z kolika?
8 prutů, nésu žádné ořežprut.
Už věřím, že víš o čem mluvíš. A na slovácku se dělával jeden víc než dvoumetrový a na něj se navazovaly darované flašky, které mrskači dostávali.
A frajeři dělali z 11
Já to umím jen ze sudýho počtu, ten jedenáctej by mi tam asi zavazel.
A trocha mě štve, že neumím udělat takový to zdobený držátko, dělám enem omotanej proutek. Ale synkovi to nevadilo, šlehal s tím jak vzteklej vozka koňa.
A s tím dvoumetrovým - v rodné dědině taky jeden chodil s dvoumetrovým korbáčem a s jedním malým. Malej byl na zadky, velkej na mašle. Za pár let ten korbáč ani nebyl vidět, jak to měl ovázaný.
Flašky obracel do sebe.
Z jedenacti jak z deviti, jeden centralni a ten se opleta, je to docela jednoducha a dobra finta, stejne pak jde treba oplets provazky nebo kuzi madlo nebo rukojet.
8 prutů je jak vánočka Hezčí jsou z lichého počtu s prutem, kolem kterého se otáčí ostatní. Já dělám tradičně z 15. Je ale třeba mít dlouhé a hodně tenké pruty, aby z toho nebyla tlustá kláda.
Vánočka? Tak napůl, sice to má vánočkovej vzor, ale průřez je do čtverca.
Jasně, to byl vtip Sudé mají čtvercový průřez, liché kulatý. Jinak z těch 8-i prutů by šel i zasadit.
Já jsem pomlázky ani vánočky nikdy nepletl, ale zapletl jsem pěkných pár přetržených navíjákových lan.
Janíček s Mařenků v parku. Janíček se k ničemu nemá a tak mu Mařká říká: Víš co, zasviňačíme si.Janíčkovi sa rozzáříja oči jak batérky a vyhrkne: Tož poď, posereme tam ty lavky.
Podle mě je to dnes neproveditelné. Jediná schůdná cesta je strhnout ho traktorem. Což se prý dělá. Motorovkou ani sekerou to nejde.
My máme májku napojenou na pult MP a nikdo se na to ani nepodívá. Jak a co neřeknu. Jinak znám borce co to zabezpečili tak, že bylo životu nebezpečno k ní přijít na cca 2 metry, ale to už je o průser.
Od věci není ani zabezpečení pomocí sirény či pod. a věřte, že když začne o půlnoci na návsi houkat 120dB, tak se po...u.
Taky by mě to zajímalo
a co? Kácení či zabezpečení?
Nó kácení, ale dneska sem se ptal kámoše, a ten říkal, že to jeho známymu zkáceli poslední den, takže se asi nekácí jenom první 2 dny
Cizí májka se kácí akorát do svítání 1.května. Pokut někdo někomu pokácí májku v průběhu května tak to s kradením máky/věnce nemá nic společného, je to proste vandalismus.
Tak moje milované město tak skvěle zajistilo hlídání májky, že nám ji podřízli! Potkalo to taky někoho z vás?
Nepotkalo, bo tady nikdo máju ani nepostavil.
Tak u nás pořád stojí a nikdo se ani o nic nepokusil. Včera v šest ráno když jsem jel do práce tak tam pod májkou dřepěli ještě čtyři lidé a statečně jí hlídali s půllitrem piva. Ráno když tam byla manželka se synátorem pomáhat z úklidem tak tam ještě dva chrápali opření o májku až do oběda.
Ha ha, kdysi moje sedmnáctiletá dcera a její stejně stará těhotná kamarádka se pokusily v noci cestou z hospody podříznout májku. Jenom ji nařízly, pak je to nějak přestalo bavit, nebo se unavily. No někdo je viděl, naprášil a od starostky si mohly vybrat: buď udání na policii za obecné ohrožení, nebo nějaké hodiny veřejně prospěšných prací - hrabání trávy na místním hřbitově
jako toto je hodně stará tradice, obecné ohrožení je malé a zakazovat kácení nebo kvůli tomu někoho urážet je nesmysl. Ale pokud to spadne na např. auto, tak by se každý měl přiznat a uhradit škodu. To je zase jiná věc ...
Zdravím, den už je obecné ohrožení jen to, když někdo kdo xxx vyleze z baráku. Jinak kácení májky jako dříve už není v módě. Někde se tradice drží, ale dnešní doba je nebezepčná v tom, že nevíte co Vám kdo udělá.
Když bude mít štěstí, jen mu řádně nabijou... Ostatně po čuni se dávalo i v dávných dobách, když pokácení cizí máje bylo pro kácející velká radost a pro pokácené děsná potupa. Proto ta ruční a vydatná odplata.