Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lehká plovoucí podlaha - jaká tloušťka OSB

Dobrý den, rekonstruujeme starší RD a v podkroví chci udělat lehkou plovoucí podlahu. Staré trámy jsme vyměnili za nové (cca 7 m dlouhé - rozměr trámu 14x22cm). Tyto trámy mají rozteč cca 60 cm od sebe. Strop je pobitý coulovými prkny shora, ale při chůzi a při zhoupnutí se uprostřed podkroví je průhyb trámů cca 2 cm. Strop v přízemí bude sádrokartonový. Jsem rozhodnutý na půdě mít následující skladbu: Steprock 40mm, 2x OSB 4PD. Nyní se ale nemohu rozhodnout, jakou tloušťku OSB desek zvolit. V projektu máme 2x15mm, zedník nám řekl 2x18mm, ale bude podlaha výrazněji pevnější, když použiji 2x22mm? Chci co nejvíce zabránit průhybu podlahy, aby v přízemí nepraskaly SDK stropy.

Děkuji za názory.

Ty trámy fakt jdou sedm metrů bez podpěry? (Nerozumím tomu, třeba je to běžná a pohodová vzdálenost, ptám se jen pro zajímavost.) Podle mě těch dalších pár milimetrů už tolik neudělá, ale podstatné je, že cenový rozdíl je asi 30 Kč na metru čtverečním. V porovnání s celkovými náklady na takovou stropní konstrukci jsou to prakticky drobné, takže bych radši sáhl po těch 22mm, než se pak tlouct do hlavy. 2×15 z projektu mně přijde dost málo, ale jak říkám, nerozumím tomu.

Proč tolik trváš na OSB deskách?Podlaha ze sádrovláknitých desek má mnohem lepší parametry,obzvláště z hlediska požáru a kročejového útlumu a také povrch není potřeba stěrkovat.Dvě desky jsou na sebe slepeny s přesahem,který slouží k slepení do celistvé plovoucí desky.Cenově je rozdíl zanedbatelný.
JABRAKA

No, jelikož s tímto nemám žádné zkušenosti, tak se to snažím udělat tak, jak je to popsané na internetu. A nejvíce se píše o OSB, a k tomu je taky nejvíce materiálů - viz AKUFLOOR. A také si to chci dělat sám, o sádrovláknitých deskách toho moc nevím...a ani jsem nenašel žádné návody.

Reymene, vyjádřím se jen k "Chci co nejvíce zabránit průhybu podlahy, aby v přízemí nepraskaly SDK stropy"
tomu zabráníte menším zatížením trámu a správnou montáží SDK. Vy ale přidáváte větší zátěž na trámy!!!

Jestliže se Vám trámy prohýbají, musíte je vyztužit podepřít a podobně....
Já mám silnější trámy a nemám takovou délku!!!!!

Milane,

pokud se na ty trámy dají kolmo "polštáře" - trámky cca 80x60 osově po 625mm, na to se dají OSB 2x18mm, s převázáním, vše heftnout vrutama, rozkládáte zatížení do mnohem větší plochy a vždy mezi 2-3 nosné trámy, takže výsledek - žádný průhyb... Pánovi bych doporučil alespoň se poradit se statikem, za 500,- za hodinu odcházíte s fungujícím návrhem a pokud na to nepotřebujete razítka, každý to s Vámi rád zkonzultuje.

Trámy nám nenavrhoval nikdo, máme poze projekt na podkroví, kde se skladba stropu měla zachovat a na ní měla být kročejová izolace a 2x OSB. Původní trámy byly 20x20 cm a asi 110 cm od sebe. Až poté jsme zjistili, že trámy jsou značně prohlé a sežrané - zespod to bylo hezky zamaskováno SDK stropy. A na konstrukci nových SDK stropů nemáme tedy také projekt. A jak by měl vypadat ten roznášecí rošt shora?

Někdo tu postoval obrázky rekonstrukce tímhle způsobem, laicky bych to odhadl tak 8 na 8, to by při rozteči 60cm mělo stačit, že vás neponese jeden trám, ale vícero, takže průhyb bude menší. OSB desky podle mne tuhle funkci neplní. Ale třeba se mýlím, doufám, že tu názor vyjádří ještě někdo.
Např. by stálo za úvahu způsob upevnění stropu - tam s tím praskáním ovlivníte víc.

Dvakrát 22 mm OSB desek křížem položených a prošroubovaných už něco roznést musí? Nevím, jak se projeví jejich vlastní váha, na čtvereční metr 2×22 mm to vychází tuším 25 kg. (Tohle je jedna z věcí, kde bych si radši zaplatil projektanta nebo aspoň nějaký výpočet, než pak mít mrzení.)