Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Ovládání hlasitosti potenciometrem

Zdravím, tohle už tady bylo řešeno, ale mě to stejně nepomohlo a tak se obracím na chytřejší z nás s konkrétním dotazem. Chci ovládat hlasitost zesilovače otočným potenciometrem.

Mám doma tři staré TESLA TP 280 b 25A M5/N-ZA, TP 280 n 20A M5/N-NR a TP 280 n 20B M5/N-LL. Jediný co jsem vyčet je, že jsou lineární, proto bych byl rád, kdyby mi nědo pomohl vyluštit z toho ostatní údaje.

Dále bych Vás poprosil, aby jste mi doporučili nějké stereo potenciometry na ovládání hlasitosti, a poradily podle jakých hodnot se kupují.

Předem děkuji za odpověď.

Bude na vstupu zesilovače. Vstup signálu bude z mp3 přehrávače nebo z notebooku, v jakých rozmezích se tam pohybují impedance? Tipuju tak desítky ohmů, ale prosím o upřesnění. Mám zjišťovat i hodnotu impedance zesíku za tim potenciometem? Jinak děkuji za reakce, už se orientuju.

Na regulaci potřebuješ potenciometr s logaritmickým průběhem. Bývají označeny písmenem G za hodnotou.
Použiješ-li sluchátkový výstup Mp3, nebo noteboku, hodnota odporu není kritická, protože tyto výstupy mají
nízkou impedanci. použil bych pot. s hodnotou tak 1k až 10k, ale klidně i 25k, podle toho, co bude k dispozici. (1k = 1000 Ohm.) Pozor na správné zapojení, abys neuvedl výstup zdroje do zkratu.
Vstup zesilovače bude vhodný lineární, například vstup pro CD. Vstup pro mikrofon není vhodný, nepoužitelný je vstup pro dynamickou přenosku gramofonu.
Potenciometr potřebuješ pro stereo tandemový, to znamená, že jsou dva pot. na jedné hřídelce.
Pokud ho budeš kupovat, ptej se na pot. se souběhem alespoň 4dB nebo méně. Čím lepší souběh (méně dB), tím
lépe bude "sedět" střed vyvážení stereováhy při změnách hlasitosti.

Dobrý den, mám gramorádio tesla 1037A moderato a chci se zeptat, začal mi při zvyšování a snižování škrčet a chrastit potenciometr hlasitosti, chtěl bych si koupit nový ale nevím jaký mám koupit respektive jaké ohmy našel jsem starou knížku s náhradními díly na moderato a tam ten potenciometr má 2x47000Ω log. Hledal jsem nové na internetu ale s 47 000 ohmy jsem nenašel tak prosím o radu jaký koupit předem děkuji.

Ten Kontox někdy nepomůže, spíš naleptá.
Myslím si, že stále je nepřekonatelná:
Politura DIAVA na nábytek(žlutá nebo červená)., Injekční stříkačkou nastříknout do potenciometru (na odporovou dráhu) a pak několikrát projet tam a zpět. Všechny nečistoty vyvolávající chrastící přechodové odpory zmizí ihned nebo v krátké době používání a tento stav už pak zůstane nepořád !!!
Diava se ale obtížně shání.