LED diody-napájení
Dobrý den,udělal jsem si osvětlení akvária z LED diod a chtěl bych se zeptat,jak vypočítat optimální hodnotu napájení.Osvětlení je uděláno ze 184 ks. led.Diody jsou zapojeny paralelně po dvou+odpor 220 Ohm,v osvětlení mám i jinak barevné diody,které jsou zapojeny např.červené po třech +odpor.Vše je děláno na 12V.Momentálně to mám rozděleno na tři trafa,každé má výstup 500mA a to je asi dost málo,jelikož se dost zahřívají.Chtěl bych vědět,jestli koupit trafo o více miliamperech,nebo jak to vyřešit.
Děkuji za případnou reakci.
Nechceš to schéma nakreslit a vložit sem? Momentálně ať si to přebírám jak chci, tak mi z toho vychází ne moc košer zapojení.
Jinak hlavně je potřeba si ujasnit, jaké LED tam máš, resp. na jaký proud jsou určené. Od toho se dá vyjít dál.
Omlouvám se,ale nevím jak sem vložit obrázek.Diody 5mm. 3.2V po dvou+odpor 220 Ohm.Jsou v liště vždy čtyři dvojice plus pol je veden na odpory.Celkem mám 23 lišt po osmi diodách.Celkem 184 diod , asi 92 dvojic , každá dvojice svůj odpor,celkem asi 85 odporů (mám tam i barevné diody,které jsou po třech,protože mají menší napětí).Nevím jestli si to dovedete představit.
Problem toho tvyho zapojeni je, ze je zoufale neefektivni. Pocitej se mnou:
12V-2x3.2V=5.6V U/R=I, 5.6/220 = 25mA!(moc, vetsina 5mm LED je na 10 nebo 20mA, obcas sou typy na 30mA. Krouhas jim zivotnost) 0.025x5.6=143mW na kazdym odporu, 85x0.143= 12W. Tvuj teoreticky celkovy prikon(na 12V) je 12x0.5Ax3=18W. V realu ty zdrojiky pretezujes a davaji vetsi proud a timpadem mensi napeti, ale to nic nemeni na tom ze zoufale neefektivne palis cca 40% vykonu na odporech!
1) misto dvojic pouzit trojice. Nebude to tak hrozny.
2) obecne zvednout napajeci napeti. V extremu bych uvazoval nad usmernenim 230V. Tim ziskas 325 Vss, to je 100 diod a trocha zbyde na odpor(teoreticky) nebo lepe jednoduchy stabilizator proudu. Problemem je pochopitelne bezpecnost(a jeste je to u akvarka).
3) Spis nez bod 2 bych zvednul napajeni na 24V a diody daval po 7.
Jak vůbec může tohle vypustit soudný člověk z úst, kór v případě, kdy uživatel je spíše laik (bez urážky) a navíc to bude u akvárka...
V žádném případě tato varianta NEPŘIPADÁ v úvahu, zařízení musí být napájeno bezpečným napětím a odděleno od sítě!
jak vidis, jde ledasco... Myslim ze jsem varoval.
Mas pravdu ze pro laika to neni to pravy orechovy, ja takhle resim lustr, ale to je o necem trochu jinym.
Spis sem tim chtel naznacit jakym smerem se ubirat, on by to taky mohl byt (treba blokujici) menic 12V->400V, tam bude vystupni proud primo omezeny jadrem, a bezpecnost, funkcnost i ucinnost si prijdou na svy.
Budu si davat vetsi pozor.
Nejsem si jistý,jestli jsem dobře pochopil zapojení.Mám to zapojeno paralelně a výpočet jsem dělal---12V(trafo)-3.2V(diody)=8.8:0.02+0.02(napět í diod).A výsledek je ten 220Ohm odpor.Výpočet mám ze stránek led-tech.cz
Asi to přepájím po více kusech.A dotaz bude,jestli budu moct použít klasické trafo do dvanácti Voltů,které slouží k nabíjení všeho možného.Jedno má 1000mA a dvě mají 500mA.Jestli se nebudou moc přehřívat.Dnes mi jedno to 500mA odešlo,ale žádná škoda,bylo navíc,nic méně nehodlám pokračovat v pálení traf.
eeee diody paraelne nezapojovat! Zadny dva kousky nejsou uplne stejny a protoze VA-charka je v tehle mistech dost strma, tece kazdou uplne jiny proud - jedna sviti malo a druha je pretizena.
Pokavad mozno jich co nejvic nasazet do serie, pokud opravdu maji 3.2V tak 3x 3.2V= 9.6V 12-9.6V=2.4V R=U/I tj 2.6/0.02=130ohm, nejblizsi co se vyrabi je 120ohm, to maly pretizeni to prezije. Jednou trojici tece cca 22mA, tj na 1000mA trafo jich muzu nasazet 45, takze mi tam sajni 45x3 135 LED, celkovy prikon(nepocitaje uccinost zdroje) cca 12W.
Jestli dobře počátám, tak všechny diody berou 3,68 A.
Toje při třech trafech 1,23 A na jedno trafo. Což znamená rozdělit diody na 7 stávajících trafíček po 500 mA, nebo sehnat rovnou sylnější.
mas to nejaky zmateny - v tom mym pripade by skrz 100 diod do serie teklo jen 20mA a patri tam 30mA pojistka, pokud se da za vyhlazovaci kondenzator tak rychla.
Děkuji moc za Vaše rady.Hodně si z toho vemu a nejspíš pro začátek to rozdělím na více traf,pokud neseženu silnější.Osvětlení jsem si naplánoval a během pár dnů vše koupil a sestrojil,taky to dopadlo tak,že jsem vše už dvakrát předělával.Zatím,kromě jednoho trafa žádná škoda.Do tehle doby,než jsem se do toho pustil,jsem neměl žádné zkušenosti se zapojováním diod(doma nějaké to přemontování světla,nebo rozvody elektriky v kuchyni,ale to bylo vše),prostě žádné výpočty,jenom logika a nic nepřekombinovat.
Ještě se zeptám,našel jsem trafo 12V-5Amp,mohu ho použít,nebo je to moc a můžu něco spálit?Koupit raději něco stěma 3.8 Amp?
No... Zdroj napeti je zdroj napeti, dava napeti a takovej proud jakej se z neho odebira a to az do hodnoty kterou ma napsanou na stitku(zjednodusene, at me ostatni elektronici tady na foru nekamenujou).
Problem je ze trafo neni totez co zdroj napeti.
Pokud je to jenom trafo(jadro, kostra a dve vinuti) tak na vystupu bude stridavy napeti. Co ty potrebujes je stejnosmerny zdroj napeti, idealne stabilizovany. Ten se da z trafa vyrobit, ale chce to jeste par soucastek(diodovy mustek, filtracni kapacitu, eventualne nejakou stabilizaci...).
Pokavad to co si nasel je, kuprikladu, zdroj k notebooku nebo k LCD monitoru, tak mas vyhrano a muzes tam ty diody sazet po trojicich jak mrkev do radku. Pokud je to jedno velky tezky trafo, tak to bude chtit trochu bastleni a je na tobe, jak se na to citis. Me to zatim vychazi, ze ti staci ty dva 1A zdroje co mas...
Omlouvám se za OT, ale nedalo mi to.... Elektrice moc nehovím, takže mám úplně laický dotaz: Na kolik všechny ty diody, odpory a trafa, diodové můstky, zdroje stejnosměrného napětí, případně další součástky vyjdou? A co pracnost zapojení? Nebylo by jednodužší, a možná i lacinější obyčejné zářivkové těleso, např. s touhle trubicí? - http://www.moje-elektro.cz/svetelne-zdroje/trubice -zarivkove/trubice-zarivkove-specialni/zarivky-pro -akvaria/zarivka-zarivkova-trubice-narva-lt-18w-t8 -oceanic-flora? Mě to diodové osvětlení přijde zbytečně složité na to, že má v konečném důsledku stejný příkon jako ta zářivka, navíc určená svým spektrem speciálně pro akvária. Ale možná tomu nerozumím a pletu se, možná má těch 184 diod větší svítivost, co já vím... Taky jsem slyšel, že pod LED diodami se moc nedaří rostlinám. Vysvětlíte někdo fundovaně výhody či nevýhody LEDkového osvětlení nad akváriem? Díky!
Cena bude velmi varibilni - muze to byt nekolikanasobne drazsi a taky skoro zadarmo, to zalezi na tom, kde a za kolik se povede nakoupit pripadne vyhrabat v supliku.
Zarivky budou jednodussi, to urcite. LED proti nim budou mit vyhodu v zivotnosti a mozna, pri peclivem navrhu o neco mensi spotreba. Vyhody sou to znacne diskutabilni, rozhodne to neni rozdil zarovka/zarivka, spis jednotky procent. Desitky pokud se vezme v potaz nasledujici odstavec.
Co se spektra a svetelneho vykonu tyce - kytky zerou cervenou a modrou, trochu zlutou a minimalne zelenou. Vyhodny muze byt svetlo vyrobeny z modrych a cervenych LED - pro produkcni pestovani. Kytkam se to bude libit, horsi je fialovy akvarko z pohledu pozorovatele. O pohledu rybicek nevim. Bile LED jsou modre LED, pred kterou je luminofor menici modrou na zlutou-modra a zluta dohromady davaji bilou. Modra pro kytky super, ale cerveny je v tom spektru pomalu a zluta ty kytky zas tak nebere - takze zadnej velkej slagr, ale zase ne problem. No a posledni vec je intenzita svetla a utlum vody. Intenzita klesa s druhou mocninou vzalenosti od zdroje, navic cervena je vodou pohlcovana vic nez modra. Tady by LED mohli mit vyhodu, protoze by se teoreticky dali namontovat i do vody, ale v praxi to bude lepsi pro zarivky. Uplne nejlepsi bude nejaka vybojka, zemedelskej vysokotlakej sodik ma dobry spektrum a uccinost vetsi nez ty LED - ale bude se hodit na akvaria rekneme od 300L nahoru.
bahno díky, to bylo fakt vyčerpávající!
Jednoduši obyčejne zařivkove teleso na zapojeni je,ale součastky vyjdou hodne na horu,lacinejši bylo na Led diody,a o hodne,včetne součastek
Podivejse na vitrea.it
tak te mužu ukazat jak jsem připoil ledky na 230V,a nad akva mam 160 led připojeni na jedno trafo
Tak to tě pánbu ochraňuj, hlavně při manipulaci s akvárkem / vodou, rybičkami, filtry apod. A rozhodně to neukazuj žádnýmu revizákovi ani pojišťovákovi
proč ne?vše je hraneno proti dotiku s vodou nebo manipulacie v akvarijume,a mam to chodne dlouho
Ahoj, poprosím o radu. Jaký typ LEDek je vhodný pro rostliny a ryby v akvariu. Myslím z hlediska spektr. složení světla. Nebo jsou na to nějaké specialní. Děkuji za odpověď.
Venca. burison@inmail.cz