Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Proudovy chranic

Dobry den jsem elektrikar ale mam jeden problem a nevim si rady .
Muj kamarad ma troubu ,trouba normalne bezi 3-4 minuty a pak vyhodi proudovej chranic, jistic 16A co je na troubu zustane normalne nahozenej.

Co sem koukal tak na proudovej chranic jsou pripojene zasuvky a svetla, jedinej okruch kterej zustal svitit je kuchyne.

Jeste bych dodal ze proudovej chranic je hodnoty 25A ,kamarad rikal ze mu trouba takle i vyhodila jistic na chodbe .

Změna předmětu, původně: Proudovi chranic (sHpy00n)

chránič je předřazen, nemůže to dělat neco jiného za ním? píšeš že tam je víc okruhů. rozdělit okruhy na zkoušku a vyselektovat co to vyhazuje, trouba to být nemusí.
taky dej pozor na zapojení trouby/desky-230-400 lehko se to splete. 1fáze+nula/1fáze+2fáze to pak jede na 400V to jen pro info. zrovna nedavno mi říkal kolega že takhle oddělal desku(jela super ale jen 3 měsíce)

Dekuji za odpovedi ,3fazova trouba to opravdu neni kdyz zni vede kabel normalni do zasuvky .

Napadlo me ze by mohl bejt spatnej chranic ,trouba behala par let v poradku kamarad se odstehoval a trouba nebyla vyuzita az kdyz se nastehoval zpet tak ji chtel pouzit a zaclo to padat.

Ve ctvrtek jse na to jdu poradne podivat i s vercajkem abych vyloucil ze je trouba spatna odpojim ji a dam jen na jistic.

pokud je to starší instalace , tak určitě se nebude chovat pořád stejně. kabely oxidují, spoje povolují. co je tam za chránič-hodnoty. skontroluj okruhy za chráničem( postupně). I chránič může být v háji, nebyl by to první. nebo si udělej provizorku z rozvaděče(chrániče) rovnou k troubě a máš hned po záhadě.

Pokud si uvědomíme funkci chrániče, tak pokud vypadne pouze po připojení trouby, závada může být pouze v té troubě. Svědčí to právě o jeho správné funkci, nikoliv o jeho poruše. Pokud trouba nevyhodí chránič okamžitě, ale po několika minutách, lze vyloučit chybné zapojení vidlice i přímý zkrat na kostru.
O topných tělesech je známo, že za studena mohou vykazovat dobrý izolační odpor a po zahřátí izol. odpor značně klesne. Doba do vypnutí chrániče se zdá být právě dobou nahřátí těles. Svodový proud postupně narůstá s teplotou až dosáhne vybavovacího proudu chrániče. V horším případě nabyde hodnotu zkratu, v tom případě vyhodí i zásuvku jištěnou pouze jističem.
Doporučuji nejdříve změřit izol. stav za studena a vyhoví-li, nechat troubu zahřát i za cenu vybavení chrániče. Potom izolaci změřit za tepla. Měl by se použít měř. přístroj na měření izolace, s napětím 500V.
Není-li k dispozici, informativně lze použít i běžný multimetr. Izolace by měla být alespoň 2.5 MOhm.
Samozřejmě může být závada i v něčem jiném, ale toto je nejpravděpodobnější.
A ještě něco: Dlouhým nepoužíváním a nevhodným uskladněním, mohlo dojít k navlhnutí těles. I v tom případě
izol. odpor prudce klesá s teplotou. Je to trochu divočina, ale zapojil bych ji v tom případě do zásuvky bez chrániče a pokud nevyrazí jistič, nechal bych tělesa řádně vysušit.
:x::x: --jen pro elektrikáře, životu nebezpečno!!! Na tuto operaci bych odpojil ochranný vodič, abych ochránil tělesa před průrazem vlivem vlhkosti, než tělesa vyschnou. Pozor! V tom případě bude dotyk na kostru trouby životu nebezpečný!!:x::x:

Setkal jsem se z problémem že po instalaci nové trouby vypadával chránič. Ze zofalství jsem jí připojil provizorně gumovým kabelem mimo chránč, na vyzkoušení. Když se trouba po několka dnech provozu vysušila vrátil jsem jí nakabel ze zdi a chránič přestal padat.