Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem koupě vapky a přetlakový ventil...

Dobrý den, chtěl bych si koupit wapku značky Karcher (cena do 2500kč) a připojit jí na ponorné čerpadlo, které máme ve studni...jelikož při vypnutí vapky by vznikl přetlak, chtěl jsem použít klasický přetlakový ventil, který by v tomto případě vracel vodu zpět do studny....

Je to možné takto zapojit a používat? Jakou hodnotu má mít přetlakový ventil? Ponorné čerpadlo je al-ko sub 6000.

Každé čerpadlo je chráněno proti přetížení.Pokud ho pustíš a zavřeš výtok,tak zkrátka nečerpá.Je odstředivé.Normálně to zkus ucpat palcem.Nepoteče.Tak to neřeš.Hydraulická čerpadla na olej jsou řešeny tak že mají obtok.

naštěstí to jsme vyřešili-jelikož u prarodičů by to bylo napojeno na odbočce a hadice od čerpadla pak pokračují dál na vrchní část zahrady, tak když vypnu tu vapku a zvýší se tlak, tak voda bude pokračovat dál...je vyzkoušeno, že když dole otevřu hadici, tak ve vrchní části zahrady to buĎ neteče, nebo jen čůrkem...

Vapka je určitě konstruovaná na připojení na vodovod, kde může být tlak až 6 atm. Ponorné kal. čerpadlo tento tlak nikdy nedosáhne a myslím že ani to třístupňové. Proto poškození vapky nehrozí.
Odstředivé čerpadlo se paradoxně při přetížení (ucpání vývodu) odlehčí. Nejvíce je zatížené při dodávání velkého množství vody, při malé výšce výtlaku. Čím výše tlačí, nebo je omezen výtok, tím jde lehčeji.
Proto bych tuto otázku nijak neřešil.

Toto čerpadlo není vibrační. Je odstředivé. Všechny kalovky jsou odstředivé. Ale existují i ponorná čerpadla do studní a podobně, na čistou vodu, která mohou být vibrační, šroubová, či vícestupňová. Tyto dávají mnohem větší tlak. Při použití takového čerpadla by byla přetlaková ochrana nutností.

tak vapka je koupená (karcher 2.14)...našel jsem si info o mém čerpadle a je v něm normální "vrtulka"...takže až bude venku trochu vhodné počasí, tak nejdřív zkusím lacinou možnost a toje vložit mezi na cestě mezi vapkou a čerpadlem obyčejné téčko, na které do odbočky nasadím hubenou hadičku....když to nebude dostačovat, popř. se bude tlak strácet všechen do trubičky a k vapce se toho moc nedostane, tak místo hubené hadičky použiju pojistný ventil...

V každém případě dám vědět jak to dopadlo...:-D