Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem elektromotor

ahoj mam motorcek z vetraku a dost sa zahrieva neviete cim to je? su tam 4kabliky cerveny modry a este dve take neidentifikovatelne farby tie som spojil s tym modrym aby to frcalo ale ta teplota je dost vysoka. je to dobre zapojene? jaj a ked som ho zapojil tak sa rozbehol sam a teraz ked sa prehrial tak mu musim pomoct rukou ho rozbehnut ako keby ho tam nieco brzdilo.

Jakej motor z jakyho vetraku??? Na jaky napeti? dneska je den vesteckych otazek:-/
Podle me(hraju si na Sybilu) mas vetrak na 230V, chybi ti u nej rozbehovy kondenzator, mas ho blbe zapojenej a jeste mu chybi vrtule, ktera ho v normalnim provozu chladila.

U ventilátorů malých výkonů se kondenzátor nepoužívá, nahradí jej pomocná fáze - závit na krátko (není vyvedený ven), je to například u ventilátorů Mezaxiál, jsou tam vyvedené tři dráty - střední vodič, fázový vodič (ventilátoru je jedno, do kterého drátu se pouští fáze a do kterého střední vodič) a vodič PE.
U toho motorku by měl být štítek s údaji.
Pokud je pravda, co tu marecek007 píše:
ved ja som antitalent na elektro ja idem az po najezenie vlasov
tak by se měl levicí plácnout přes pravici a přestat se v tom šťourat dřív než se zapíše do seznamu kandidátů na Darwinovu cenu.

jestli to je na 230 V tak by barevné dráty mohly být přívodem energie a ty bezbarvé na připojení kondenzátoru, ale můžu ti doporučit předchozí radu - když nemáš základní znalosti o elektřině tak se v ničem nešťourej, mohl by sis vyrobit i el. křeslo nebo nějaký požár či zahoření