Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem elektromotor

ahoj mam motorcek z vetraku a dost sa zahrieva neviete cim to je? su tam 4kabliky cerveny modry a este dve take neidentifikovatelne farby tie som spojil s tym modrym aby to frcalo ale ta teplota je dost vysoka. je to dobre zapojene? jaj a ked som ho zapojil tak sa rozbehol sam a teraz ked sa prehrial tak mu musim pomoct rukou ho rozbehnut ako keby ho tam nieco brzdilo.

Jakej motor z jakyho vetraku??? Na jaky napeti? dneska je den vesteckych otazek:-/
Podle me(hraju si na Sybilu) mas vetrak na 230V, chybi ti u nej rozbehovy kondenzator, mas ho blbe zapojenej a jeste mu chybi vrtule, ktera ho v normalnim provozu chladila.

z normalneho ventilatora izboveho 230v 50hz 50w takto je to tam napisane ale isiel aj bez toho konzervatoru a ta vrtula co tam bola tak fukala vzduch od motorceka a horuci je behom 30sekund. Ako ho mam zapojit?Moc vadi ze tam nieje ten rozbehovac? tie kable su cerveny modry taky do oranzova a este taky sivy.

Konstrukcií elektroMotorov je spústa. Nik nevie co za elektro šrot máš na stole. A ako údaje uviesť farby vodičov, tak to je sila, silná, najsilnejšia.

Mc Gyver, to bol ten čo všetko spojil lepiacou páskou a Al Kajdá by sa u neho mohla učiť vyrábať výbušniny z toho co nakupiš v Lidlu ...

Tak ten Mc Gyver by ti určite poradil .... cerveny, modry

uf ze po lopate:-) ved ja som antitalent na elektro ja idem az po najezenie vlasov:-). no vazne sa v tom nevyznam ale zistil som ze sa toci dolava a ked otocim vidlicu tak sa toci do prava. asik niektory odstrihnem ako macgyver idem nejaku vrtulu urobit na chladenie. a necham to tak uvidim kolko vydrzi. dakujem za rady.

Druhů zapojení je mnoho,z barev vodičů nemůžeš vůbec nic usuzovat,je dokonce i možné,že motor byl na 2 napětí,setkal jsem se i s motorkem,který měl v přívodu stabilně připojený výkonový odpor.Pokud je na motoru nějaký štítek,moh by ti pomoci v pátrání,tady jen taková ukázka
http://www.elektroworld.info/modules.php?name=Foru ms&file=viewtopic&t=38786&highlight=
Ale pozor elektřina nepromíjí !

U ventilátorů malých výkonů se kondenzátor nepoužívá, nahradí jej pomocná fáze - závit na krátko (není vyvedený ven), je to například u ventilátorů Mezaxiál, jsou tam vyvedené tři dráty - střední vodič, fázový vodič (ventilátoru je jedno, do kterého drátu se pouští fáze a do kterého střední vodič) a vodič PE.
U toho motorku by měl být štítek s údaji.
Pokud je pravda, co tu marecek007 píše:
ved ja som antitalent na elektro ja idem az po najezenie vlasov
tak by se měl levicí plácnout přes pravici a přestat se v tom šťourat dřív než se zapíše do seznamu kandidátů na Darwinovu cenu.

jestli to je na 230 V tak by barevné dráty mohly být přívodem energie a ty bezbarvé na připojení kondenzátoru, ale můžu ti doporučit předchozí radu - když nemáš základní znalosti o elektřině tak se v ničem nešťourej, mohl by sis vyrobit i el. křeslo nebo nějaký požár či zahoření