Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Domaca pec

Zdravim,
Mam zahradu a dnes ma tak napadlo ze by nebolo od veci mat niekde vonku na dvore klasicku pec, taku aka sa kedysi pouzivala na pecenie chleba a podobnych veci. Viem ze sa nieco take da urcite aj kupit, avsak moj rozpocet sa blizi k nule, a preto ma zaujima ako to kedysi robili nasi predkovia. Viem ze pece a vseobecne ohniska sa vymazavali hlinou. To je OK ak je pec v miestnosti kde na nu neprsi. Co ale vonku ? Ako sa to riesilo kedysi ? A nevie niekto poradit nejaku dobru literaturu, ktora sa zaobera prave niecim takym ? Videl som pec z klasickych palenych tehal, skladanu jak klasicky oblukovy preklad z tehal. Proste drzi to samo svojou vahou + trocha malty. Ale neviem ako znasa tehla vyssie teploty a cim sa o lepi aby to nepopraskalo od ziaru. Nejake napady ?

Zvláštní, když já jsem hledal info o chlebové peci, našel jsem slovenské stránky-forum s fotkami, odkazy a návodem. Stačí googlit. Venkovní se právě najdou snáz, já mám potíž, že je vestavěná v domě a komínové průduchy jdou jaksi podivně.
Dokonce se v Lenoře peče a tuším v Hýskově (někde u Chyňavy to je určitě).