Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyplatí se zateplení místonosti?

Jsem chovatel. V suterénu baráku mám místnost, kde mám želvy. Přes den ji vytapím na 20 - 25 stupnu, v noci na 18 cm. Místnost je v rohu suterénu, takže chlad jde skrze dvě boční stěny - zajímá mě, jestli by mi bylo k něčemu dobré zateplit zevnitř polystyrenem tyhle dvě stěny? Jestli by to pomohlo a tepelné ztráty by byli výrazněji menší? Díky.

Ok, díky. Ještě se zeptám, jde pak ten polystyren něčím přetřít? Ona před tou stěnou kterou bych jím obkládal bude stát stěna s terárkama, takže ho nemusím mít nahozenej, ale přesto mě napadlo jestli by šel přetřít nějakym lakem, aby se tak snadno nedrolil... Nebo je to blbost? A ještě jakou tloušťku toho polystyrenu byste mi doporučili? Dík.

Teď se chystám podél té zdi o které byla řeč dát regál s terárkama a nechci aby mezi tím regálem a zdí už nic nebylo, páč by jinak ten chlad ode zdi šel rovnou do těch terárek. Tak mě zajímá čím bych to mohl aspoň částečně odizolovat - pomohl by třeba jen slabý (2 cm) polystyren? A nemusel bych se pak bát narušení statiky domu?

Místnost slouží pro terarijní chov želv s téměř konstantní teplotou po celý rok. V takovém provozu se vyprodukuje jen velmi málo vlhkosti. Je to suterénní místnost, předpokládám fungující vnější hydroizolaci, stejně jako v podlaze, tedy vstup vlhkosti zvně nulový. Pokud dvě stěny zateplím zvnitřku, dám tomu trochu té omítky, kolik vlhkosti se bude do nosného zdiva zdiva dostávat v tomto provozu a kolik by jí muselo být aby narušila statiku objektu a jakým způsobem? Co by se stalo? Jaké by byly poruchy a jaké následky? Kéž by můj život byl dostatečně dlouhý abych se dožil toho že jsem neměl pravdu.
Někdy si říkám než být papežštější než papež, je lepší použít zdravý selský rozum.

Je to možné. Úzká mezera mezi terarijní stěnou bez cirkulace vzduchu je tím nejvhodnějším místem, kde plísně rády bují. Píšete že v noci klesne teplota z více než 25° na 18°, pak je zvýšená vlhkost způsobená poklesem teploty. Nebo mlžíte zvlhčovačem? Povrchová teplota zdi pak bude pravděpodobně ještě o stupínek, dva nižší a pak zde může vzdušná vlhkost kondenzovat a vytvořit ideální podmínky pro vybujení plísně. Netvrdím ale, že to nutně musí být Váš případ. Vyšší denní teplota vlhkost pravděpodobné znovu uvolní do vzduchu.
Takže jak jsem již řekl, osobně bych se vůbec nerozpakoval ty dvě stěny zateplit. Pak by byl prostup vlhkosti vrstvou omítky, lepidla, polystyrenu v takové míře aby způsobil škody dost nepravděpodobný. Ale to je čistě moje osobní spekulace a je jen na Vás, jestli mi budete věřit.

EDIT: Co zkusit oslovit kolegy na domácí terra a spřízněné akva poradně? Nevěřím že by se někdo z kolegů s podobným problémem nesetkal. Pak bychom se i my rádi podělili o zkušenosti.