Jak dlouho vydží polystyren bez finální fasády?
Dobrý den,
chtěl jsem se touto cestou zeptat jak dlouho vydří fasádní polystyren bez finální úpravy-fasády? Máme na RD cca 1 rok polystyren s grafitem a nemáme zatím finace na dokončení fasády a myslím, že ještě tak 3 roky na to nebude. Jak dloho může být polystyren odkrytý než začně nějak pracovat pod vrstvou lepidla? Vrstva je složena lepidlo-polystyren-hmožděnky-perlinka-lepidlo. Děkuji za radu. Staroka
Rozumím tomu správně že už je polystyren přetažený lepidlem s armovací tkaninou a není tedy holý? Pak vám ty tři roky i více v klidu přežije zcela bez újmy i když se toto nedoporučuje a finální omítka by měla být aplikována co nejdříve. Není to ale z důvodu že by trpěl polystyren, ten degraduje přímým slunečním UV zářením. Hlavním důvodem je že dlouhodobým působením povětrnostních vlivů ztrácí vlastnosti povrch lepidla. K tomu připočtěme zachycenou vzdušnou prašnost a máme ne příliš ideální podklad po šlechtěnou omítku. Dále je možné zatečení vody mezi lepidlo a polystyren, v horším případě až pod polystyren pokud se někde vyskytne nedokonale uzavřený detail a mráz už jistě svoji práci také odvede. Takže až se ke konečné úpravě fasády dostanete, doporučuji celý povrch nejprve mírně zbrousit, omýt, projít zda je lepidlo všude pevně přilnuté k polystyrenu a teprve až pak napenetrovat a natáhnout omítku.
jediná, ale vynikající odpověď.
Vše perfektně řečeno jen bych se ještě bál ptáků kteří, nevím proč, dělají do neomítnutých fasád díry
Aj do omítnutých fasád dělají díry. A naviac, vidí sa mi, že tento fenomén sa raketovou rýchlosťou šíri. Tie vtáky sa to asi učia, jedna kolonia od druhej. Za pár rokov to môže byť zaujímavé ....
Ano, je to vyborny material na stavbu hnizd, ma vynikajici izolacni schopnosti (proto ho take pouzivame, ze?). Souhlasim, ze to vypada, ze ptaci se to skutecne uci a nejakym zpusobem predavaji do dalsich generaci.
PS: ja rikam, ze balit si dum (pevnou stavbu) do polystyrenu (strasne krehky material, nic do toho neuchytis atd.) je prinejmensim zvlastni.
Tento fenomen raketoveho sirenia uz bol popisany na makakoch Hundredth monkey effect
znalci v oboru stavebnictví a zoologie se nemůžou dohodnout, zdali jde o poruchu ptáka, nebo vadu stavby, co zapříčiní že si ptáčeke dělá dírečku do fasády.....
není žádné přesné zdůvodnění.
Já sem na to přišel už dávno proč to dělaj. Protože jsou to opeření svině co se snaží člověka nasrat.
Někde jsem četl, že díry vyklovávají jen strakapoud a datel, protože jim to zní stejně dutě jako nemocný strom. Ostatní ptáci jen využijí vzniklou díru k zahnízdění, případně vydrolený materiál na stavbu hnízda.
Datel ne, ti jsou hrozně plaší a je jich relativně málo, do zástaveb prakticky nelétají, nejvíc se v tom vyžívají žluny. Ale ono se není čemu divit, když si tím na baráu lidi vytváří dutinu a ještě hezky teplou, tomu žádný pták neodolá a neb vím co s polyst. dokážou myši a potkani nechci domýšlet ty kolonie hlodavců a hmyzu pod omítkou , ale proti gustu...
jednoduchá otázka, proč zrovna do tohoto baráku ano, a vedle nikoliv? Proč?
Proč zrovna tenhle strom a ne ten vedle? Postě se jim na tom něco líbí... Podle čeho zaparkujete na prázdném parkovišti?
ale o tom vedlo tolik odborníku ebatu, předhazovali si argumenty atd.......
a výsledek, nikdo to neví...
Můj dům už napadla 2x nějaká opeřená sbíječka a to asi měsíc po dokončení fasády. To nasere.
I třeba vlaštovky používají polystyren na stavbu hnízd, když jsem dělal fasádu a vlašťovka uviděla nějakou kuličku tak jí hned sebrala.