
Jak ušetřit na vytápění plynem?
Potřebuji poradit topím a ohřívám vodu plynovým kotlem a polemizuji o tom jestli je lepší při odchodu do práce nebo mé delší nepřítomnosti buď vypnout nebo alespoň snížit teplotu vytápění (topím asi na cca 21 stupňů). Četla jsem, že při vypnutém topení o co se sníží teplota v domě a ušetří se- to si vezme a i víc kotel při vytápění zpět na požadovanou teplotu. Známý mi zase tvrdil, že to platí pouze při velkých mrazech kdy by teplota šla rychleji dolů. Jak to tedy je? Díky za rady
Taky stále řeším tento problém. Jak by pomohlo přidat ke kotli ekvitermní čidlo a nastavit křivku? Myslíte,že se to vyplatí nebo je lepší nechat na kotli třeba 70st po celou zimu?
Děkuji
Pozor na umístění ekvitermního čidla - musí být někde, kde absolutně nehrozí, že by se mohlo ohřívat od sluníčka, trpět deštěm, větrem...
Já ho nakonec vypnul, protože se mi kolem baráku nepodařilo najít uspokojivé umístění (slunko v zimně obleze kolem většiny dostupného pláště domu) a vedlo to k tomu, že v baráku byla kosa, venku -5 stupňů a venkovní ekvitermní čidlo, jsa ohřívané NEPŘÍMO! slunečními paprsky, vyslalo do kotle pokyn "netop holomku, už je léto".
Lépe jest investovat do termostatu, který vám umožní detailní rozfázování dne a noci, přidělení požadované teploty, zohlednění víkendů kdy se obvykle vstává později... atd... Toto umí i levné typy a pro tepelnou pohodu i šetření to bohatě stačí.
Souhlas. Ekvitermu je docela náročné odladit /vychytat/. Když se tomu ale člověk pověnuje, myslím, že je spokojenost. Pro malý objekt typu běžné domácnosti,je dobré regulovat konečnou teplotu podle obýváku termostatem. Ekviterma pak jen uspoří zbytečné ohřívání vody a případná malá akumulace (cca 10litrů na 1 kW tepelné ztráty) omezí četnost startů kotle, kdy má špatnou účinnost (podle typu zdroje a systému rozvodů). To už ale chytáme mouchy - základ je v ceně energie a tepelné ztrátě objektu.
Já topím přes 10 let tepelným šerpadlem od Masterthermu a jsem velmi spokojený s cenou i s komfortem... Mimochodem - dneska je už mají fakt vychytané a za střední cenu dělají špičkové technologie. Nedoporučuju, jen subjektivně hodnotím...
K tomu tepelnemu cerpadlu, me to porad nevychazi,ze to je ekonomictejsi. Ten pocatecni naklad se u normalniho baraku umoruje strasne dlouho, zvlast kdyz ten zoufalec k tepelnemu cerpadlu jeste zatepli.
Zkuste prosim to podeprit vasi ekonomickou uvahou.
Treba za kolik let se umori pocatecni naklad a vy sporite - me to vychazi u zatepleneho domu nekde po patnacti dvaceti letech - a to uz asi budete kupovat nove ?
1) Moje zaměstnání mi neumožňuje starat se o topení, proto musím energii koupit. Počítám tedy s tím,že si musím připlatit za komfort.
2) V době nutnosti pořízení bezobslužného topení nebyl k dispozici rozvod plynu, zbývala tedy elektřina. Počátek automatizace tedy byl v přímotopech, protože po drátech dostanu energii bez ztrát až do místa, kde ji chci proměnit v teplo.
3) V porovnání s předchozím stavem, kdy jsem kotlem topil do podlahovky, se znatelně zhoršila tepelná pohoda. Elektrokotel by byl sám o sobě krokem zpět - ke ztrátám elektřiny v teplovodních rozvodech, proto jsem volil tepelné čerpadlo.
4) Po zavedení plynu by náklady na změnu nebyly ekonomické, proto jsem to dále nezkoumal.
Pořizovací náklady? Spočítejte všechno, od přípojky a vyvložkování komínu, revize, ůdržba a opravy a porovnejte s TČ, kdy elektřinu máte zavedenou, rozvody topení vyhovující... Mně vyšlo TČ, jako perspektivní a to jsem při pořizování nedostal ani kačku dotace...
Můj výchozí stav je, že topím plynovým kotlem a radiátory, spotřeba ročně v penězích je cca 25000,-.
Pokud bych koupil nový plynový kotel, bude to nějakých 45000,-
Kdybych chtěl tepelné čerpadlo, a koupil jenom ho, aniž bych dělal podlahovku, pak nákup je cca 350000,-.
Počítám, že s tepelným čerpadlem bych platil ročně za vytápění cca 14000,-.
Revize a údržba bude pro jednoduchost stejné náklady jako u plynového kotle.
Takže úspora je ročně 11000,-.
Takže pokud budu počítat pořád stejnou cenu energií (to je nereálné a nesprávné - uznávám), pak (350000-45000)/11000= 27 let, abych se dostal na stejnou cenu.
Zřejmě během 10-ti let cena energií stoupne, třeba na dvojnásobek, ale i elektrické energie pro čerpadlo, tak se to trochu vylepší, ale pořád je to srovnání strašně daleko.
Já vím, že člověk si někdy kupuje věci, které se mu nikdy nevyplatí/nezaplatí (např. televizor za 45000,-, tablet za 15000,-), ale já prostě vůbec nechápu, proč do normálního nového zatepleného domu nějaký projektant navrhuje tepelné čerpadlo jako zdroj energie, pokud je k dispozici plynová přípojka - ekonomicky je to teď nesmysl.
Jinak je to samozřejmě, pokud je to dům např. s vniřním/venkovním vytápěným bazénem, tam bych samozřejmě vůbec neváhal o ekonomičnosti tepelného čerpadla.
Vadí Vám vysoké vyúčtování za plyn?
Spočítáme Vám a zajistíme úsporu. Bez práce, bez poplatku ušetříte tisíce korun ročně.Vše zdarma!
Stačí zadat pár údajů do kalkulačky na
plyn.html
hm, reklama tu dlouho nevydrží
Spamování na diskuzích je neslušné a hnusné. Chcete-li reklamu, zaplaťe si tu inzerci.
Každej stupeň dolů údajně snižuje spotřebu o 6 %, já začínám topit až když je to opravdu nutné, ale mě zima nebývá. Jinak takový krátký článek o topení bych třeba ještě doporučila - jak-usetrit-za-topeni.
Tady doporučují jak-usetrit-za-plyn i šetřit vodou, že se to nějak promítne do úspory plynu, co si o tom myslíte?