Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Plíseň u kytek

U květin v bytě se mě vždy na vrchu na hlíně v květináči utvoří plíseň . Vždy ji seškrábu a po čase se objeví znovu. Zkouším Previcur a uvidím. Pokud někdo zná nějaký způsob odstranění plísně a prevence před ní tak prosím o rady a návody.Pravidelně větrám místnost.Moc díky za odpovědi.

Asi tu nejsou žádní rádci přes kytky. Asi bych je přesadil do nové hlíny, kupované v nějakým obchodě ne z nějakého záhonku na zahradě. Poptal bych se nějakém zahradnictví kde budeš kupovat tu hlínu jestli neexistuje nějaký přípravek na ošetření kořenu proti plísní protože určitě budou taky napadení. Pak bych si zjistil jak se mají správně zalívat, podle mě je to působeno přelíváním. Fakt kytkám nerozumím ani žádnou doma nemáme, tak jestli jsem napsal nějakou blbost tak se omlouvám. Ale 100% jí budeš muset přesadit.

Protože tam má podmínky pro vznik. Tedy vlhko a teplo. Ona ničemu neškodí, jen to nevypadá hezky. Přesazením si obvykle na chvíli pomůžete. Ideální je omezit zálivku, zajistit proudění vzduchu kolem květináčů, nebo je alespoň zvednout tak, aby se neohřívaly od topení tak intenzivně.
(předpokládám tedy, že jde o bílou plíseň)

V zahradnictvích se zemina propařuje. Tím se dezinfikuje, ale jestli to pomůže netuším. Můžeš zkusit dát zeminu do více mikrotenových sáčků a každý zvlášť zauzlovat. Pak dát do mikrovlnky na max. výkon a nechat to propařit. Je třeba to hlídat, sáčky se nafouknou horkou párou z vlhkosti zeminy. Mám na to starou mikrovlnku a propařuju když v lednu-únoru, když vysévám papriky, rajčata ...

Jinak by měla pomáhat běžná péče, pravidelně kypřit a pokud možno, zalívat spodem do misky.

edit:
Ještě praktická poznámka - z těch sáčků vždycky vytlačím vzduch, jako bych tu zeminu ždímal. Pára se musí mít kam rozpínat aby sáček nepraskl.