Používání zvlčovače vzduchu
Zakoupili jsme si zvlčovač vzduchu, nejdříve jsme brouzdali po internetu a potom si nechali poradit, jedná se o zn. TEFAL Boby Home.Nebyl zrovna levný.Důvod zakoupení, nemocné průdušky a suchý vzduch v bytě. Používáme ho od vánoc,a zjšťujeme zamlžení televizní obrazovky,šedý šlem na knihách a pod.,Zvlhčovač nepouštíme naplno, vhlhkost měříme dle přiloženého vlhkoměru.Tento vlhkoměr dává studenou páru, je to štelovatelné, nádobka je na cca 4,5 l, a má to kontrolku v případě,že už voda v nádobce není.V průběhu dne dosti větráme.
Chtěl jsem se hlavně optat, zda si neuděláme větší škodu než užitek.Je pravdou, že se lépe dýchá.Děkuji za rady i zkušenosti.
Opravdu? Neměl by vlhkoměr spíše měřit, než dávat? Jakou tedy máte vlhkost v bytě?
Vidím, že mě berete za slovo, vlhkoměr skutečně měří...,spletl jsem se ,studená pára jde ze zvlčovače, v bytě jsme měli 20% vlhka, což je málo, při použití zvlčovače to necháváme cca na 40%. Asi jsem odpověděl na vše,
Mýlíte se. Kdybych tak činil, jistě bych se pozastavil nad termínem "zvlčovač", jež jste již čtyřikrát v tomto tématu použil, a který lze tedy jen stěží považovat za překlep.
U ultrazvukových zvlhčovačů je tento popsaný jev žel běžným. Souvisí s tvrdostí používané vody - u parních se nekoná, neboť tam se minerály vysrážejí na topném tělese, které je k tomu uzpůsobeno.
Takže kdyby do něj lili destilku, bude to v pořádku?
Převařená voda by mohla stačit.
Jde o to, že ve všech ostatních zvlhčovačích (nádoby na radiátor, parní elektrický přístroj,...) se ten "kamenec" usazuje.
díky
jojo, ten svinčík byl všude, takže jsem zvlhčovač hodil do skříně a tam taky zůstane. Mně to ani nemrzí, protože byl za kaček z Lidlu ačkoliv taky umí štelovat vydatnost, ale co jsem zjišťoval, je to šedivé svinstvo nepříjemným vedlejším produktem snad všech ultrazvukových zvlhčovačů bez vyjímky.
Příliš suchý vzduch v bytě je !! vždy !! důsledkem přílišného větrání a topení. Tato kombinace vzduch suší. Nadměrné větrání může být i nenápadné, důsledkem neutěsněných oken či bytových dveří, otevřeného komínového průduchu, atp.
Když je venku např.56% vlhkosti a já na několik minut / krátce / vyvětrám a doma jsem měl 20% tak jsem si myslel, že trochu toho vlhkého vzduchu z venku převezmu do bytu,asi jsem se tedy mílil.
Zaráží mě ten šedý povlak-šlem na všem, to mě bylo již částečně vysvětleno předchůdcem,,,díky i za další rady
Záleží na teplotě toho venkovního vzduchu. Pokud má venkovní vzduch výrazně nižší teplotu než máte doma, ohřátím se rozepne a tím pádem klesne jeho relativní vlhkost. Možná odparníky na radiátor, květiny, akvárko, sušení prádla? Většina lidí má spíš opačné problémy :)
karelIV, 30.01.2011 06:43
Vlhkost 50% znamená, že by ve vzduchu určité teploty mohlo být 2x víc vody než je. Při 10 stupních to je třeba 2 ml vody na litr vzduchu. Když tento vzduch pustím do bytu, ohřeje se na 20 stupňů. Ale v takto teplém vzduchu se dá rozpustit ne 4 ale 20 ml vody na litr vzduchu. Takže ty 2 ml co v něm byly představují po ohřátí najednou vlhkost jen 10%, tedy velmi nepříjemné sucho. Přesto, že je v něm absolutně stejné množství vody, relativně je to málo. Nepříjemně sucho v bytě mají jen Ti, co si myslí, že větráním si zvýší vlhkost a kupují zvlhčovače. Ti co vědí, že větráním se vzduch suší a větrají minimálně či jen malými netěstnostmi oken, žádné zvlhčovače vzduchu nepotřebují.
Vetrat by se melo tak jako tak, telo potrebuje cerstvy vzduch. A pak uz zalezi na konkretnim bytu/dome, jak se s castou vymenou vzduchu vyrovna. Vyborne jsou v tomhle ohledu nektere materialy, ktere umi vlhkost ze vzduchu prijimat a pak pomalu vracet, napriklad hlina nebo nektere prirodni izolace. (To uz pisu jen v ramci diskuze; necekam, ze by pan Karel zacal v panelaku omitat hlinou.)
Obecně je pravdou, že "suchý vzduch v paneláku" je problémem domácností, kde jsou stará netěsnící dřevěná okna. Po výměně za nová plastová spíše lidi prskají, že se jim rosí, že mají doma vlhko a pokud jim poradíte, jak se správně větrá, přidají i glosu "To jsme nepotřebovali nový vokna, když teď všechno teplo stejně vyvětráme!".
Máme plastová okna a skla se nerosí.Děkuji za pomoc při řešení mého problému.
Telo v klidu potrebuje vetrat 8 kubiku za hodinu. Ve spanku jeste o neco mene. Takoveto vetrani byva zajisteno jen pruvzdusnosti sten a netesnosti velmi dobre utesnenych platovych oken. Zalezi na vetru a venkovni teplote. Vlhkost vzduchu je pri takovemto vetrani pres 80 % a pokud jsou okna, rohy, preklady, atp. spatne zatepleny, vlhkost se na studenych mistech srazi. Pak je treba vetrat vic, aby byl vzduch sussi.
Prostupností stěn a netěsnostmi oken se přece nemůže vyměnit osm kubíků za hodinu…?
Pokud je venku bezvětří a teplota podobná té uvnitř, tak máš zcela pravdu. Pokud mrzne a fučí, je to běžně mnohokrát víc. Přečti si cos o pasivních a nulových domech.
Zvlhčovač jsem také koupil kůli synovi má špatné průdušky a bydlíme v paneláku, a ten šedý film byl opravdu takřka po celém bytě, nejvíc je vidět na tv a jiných spotřebičích, ale je to všude i tam kde to není na první pohled vidět. Už leží roky ve skříni a dáváme moékrý ručník přes topení. Bohužel na tuto vlastnost zvlhčovačů nikdo nikde při koupi neupozorní. Používat se to však nedá, myslím že časem při používání zvlhčovače by odešla i televize a jiné spotřebiče, protože věřím že se to svinstvo dostává i dovnitř.
Používat převařenou vodu a problém zmizí.
Jak jsem vyčetla, ztěžujete si zde na ultrazvukový zvlhčovač. Zkoušel někdo parní nebo dokonce adiabatický zvlhčovač? Pokud vím, s adiabatickými zvlhčovači tyto problémy nebývají. Také jsem jej měla příležitost vyzkoušet a s něčím takovým, jako jsou šedé šlemy na zařízení jsem se nesetkala. Pokud tápete, o jakou technologii se jedná zde najdete popis: zvlhcovace-vzduchu