Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Opět skladba stěny u dřevostavby.

Zdravím, dobrý podvečer.
Zakoupil jsem starší chatu, je to roubenka z polotrámů o tloušťce 12 cm, na kterou je zevnitř natlučen rákos a cca 3 cm omítky. Chata je 60 let stará, žádná plíseň ani houba, trámy jsou v pořádku.
Omítka je místy poškozená a ani k této stavbě nesedí. Chtěl bych zevnitř na omítku našroubovat rošt a do něho dát 10 cm tepelné izolace ( v zimě nebude chata provozována) na izolaci parotěsnou zábranu a pak obklad z 3 cm prken.
Mohu to takto řešit a nebo mám ctít propustnost stěn bez zábrany ?
Děkuji za názory.

Parozábrana slouží k zastavení par z teplého vnitřku, které by zkondezovaly v izolaci. V daném případě by propustnost neměla vadit, spíše by naopak při opuštění chaty zůstal zbytek vlhkosti uvnitř.

Děkuji za odpověď, ano, v současné podobě to je difuzně otevřený systém i když nezateplený. Mám jen obavu, že přidáním izolace a následným obkladem poruším zásadu klesání difuzního odporu směrem ven a voda bude kondenzovat na vnějších trámech. Proto uvažuji nad parotěsnou zábranou, ale třeba je to při takto slabé stěně a skladbě jen paranoa :-) .

Přes léto by té vlhkosti moc kondenzovat nemělo, jelikož rosný bod bude daleko. A v zimě tam nebudete, takže by případná vlhkost zase stihla odejít. Tak si to aspoň představuju já :) Možná by bylo nejlepší najít nějakého projektanta, který vám bilanci vlhkosti za pár korun spočte; budete mít klidnější spaní.

Nevím jestli rozum, požádal jsem minulý týden v jedné kanceláři stavebních dozorů o radu stavaře (byl jsem tam z jiných důvodů) a skóre bylo 2 : 2. A každý měl své argumenty. Vy jste neměl žádné a v podstatě ani žádnou radu.

cituji sebe :
Mohu to takto řešit a nebo mám ctít propustnost stěn bez zábrany ?
Jinak tebe s tvojí arogancí bych opravdu něchtěl mít ve svém okolí. Musí to být radost.
Ostatním děkuji za názory, myslím, že už jsem se rozhodl a použiji maximálně parobrzdu.
Na shledanou.

Očividně to rozrušuje tebe,no nedivím se,vrána k vráně sedá,,,,taky ti uniklo,že to co jsem mu poradil,tak překvapivě vzal za své a místo toho aby uznal že mám pravdu,mne napadl.Cos mu poradil tak geniálního ty?Nějak jsem si nevšim...No a kdo prudí?Spíš ty.

Omlouvám se za OT, ale reakce chytrého radila ve mně vzbudila obdiv k textům písně od Kabátů :
Bíla, žlutá, modrá, černá,
levověrná, pravověrná
kéž by aspoň jednou za rok
dorazila blbců sběrna
čtyry blbci za dva zlatý
plácáš pátý přes devátý.

Dobrý den.
Tohle téma se přetřásá trvale na více stránkách, ale řešení není tak jednoduché.
Padlo tady od nějakého troubela : kde by se ta pára vzala. Tady začnu, voda odpařováním v takovéto stavbě se obvykle bere mimo provoz, podlahou. V chatách tohoto typu se podlaha skládá většinou z dřevěných palubek ( typuji rok 1940-1950) bez izolace na podezdívce. Tzn, že chata není odizolována od půdní vlhkosti. Prodlišnost této podlahy je jasná a vodní páry v chatě jsou nezanedbatelné. Dále, stačí si připravit půl kubíku dřeva na topení k vyschnutí a máte vystaráno. Jinak, podle toho co vídám, nebývají trámky ze strany k omítce natírané, to znamená, že v případě kondenzace voda jde přímo do dřeva ( pro houby ňamka)
V podobě roubenky jak ji popisujete připadá do úvahy tepelná izolace pouze zevnitř( vzhled), ovšem za určitých podmínek. Izolace do latí, to je v pořádku, parozábrana, pak kontralatě a pak obklad. Kontra jsou tam z důvodu, aby parozábrana nebyla perforována průchodem vrutů, hřebíků nebo elektroinstalace.
Prostě dodržet parotěsnost v těchto podmínkách není jen tak.
Paro propustnost také není jen pojem. Máte pravdu, že teď stěna splňuje podmínky. Všechny studie se týkají skladby stěny obytného domu, kdežto u Vás je tomu jinak, nekladete na izolace takový důraz. Rosný bod ve stěně je kámen úrazu, pokud parozábranu nepoužijete, pak tepelná izolace vodu propustí na trámky, které budou tvořit překážku.Ovšem nevěřím, že kdokoliv dokáže odhadnout, co se stane v přítomnosti vápenné omítky. Ta dokáže páru akumulovat a pozvolna vypouštět jako parobrzda. Otázka je , jak je řešen strop, a jestli ho neponecháte jako čistě propustný.
Kudy z toho ?
Moje rada, nejprve si kupte nebo půjčte měřák vlhkosti vzduchu, nejlépe se záznamem. Podle údajů zjistíte, nakolik je nutnost propustnosti aktuální. Srovnejte údaje za týden bez návštěvy, pátek, víkend, a opět týden. Tak zjistíte množství vody, které se potřebujete zbavit a podle toho zvolte řešení.

Dobrý den,
s tou podlahou máte naprostou pravdu, jsou to palubky na trámech pod kterými je jen nějaký zásyp. To tedy znamená, že zřejmě budu muset propustnost respektovat. Strop jsem ještě neodkryl, ale typuji, že to bude rákos na prknech, pokud ano, pak bych jen do prostoru pod střechou dal izolační vatu bez zábrany a ponechal tak možnost průchodu par ven.
Děkuji za odpověď,počkám na jaro a vlhkost změřím.