Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výběr druhého auta do rodiny.

Zdravím, sháním nějaké druhé auto do rodiny. Budu sním jezdit akorát já jednou za 3 dny 15km do práce. Polovina cesty je po městě a mimo město se stejně nedá jet víc než 60km/hod. Tak hledám malé a úsporné auto v ceně 60000,-. Líbí se mi třeba Toyota Yaris 1.0 16V 50KW, i jsem se sní svez a pro mé účely plně dostačující auto. Máte jiné tipy na auta na která bych se měl mrknout? Díky.

Fabie se štítíte? Je to nejběžnější prcek - čili vám to opraví i vesnický garážista za husu a ND seženete i v sámošce. Toyoty obecně nejsou špatné, ale Yaris není žádná extra třída (mizerné odhlučnění, sedadla bez vedení,....).

Co vím ,tak zrovna Yaris je podle německé DEKRY jedno z nejspolehlivějších aut ve své třídě...tak snad taková hrůza to není....Poslední roky mám jen japonce a naprostá spokojenost,ale samozřejmě každému vyhovuje něco jiného...

Dobrou službu na takových cestách udělá třeba Peugeot 106 (a jeho koncernový bratr Citroen Saxo), sežene se za pár šupů, opraví to taky kdekdo, ponevadž málokteré auto je tak jednoduché. Když seženeš motor 1,0, tak máš ještě povinné ručení za hubičku. Mínusem je to, že u starších typů se bude platit ekodaň. Ovšem - jestli znáš někoho s průkazem TP/ZTP, tak je vyhráno.
Asi bych za auto na takovéhle dojíždění nedával 60 tisíc (ale max 25), toto je ovšem na zvážení každého soudruha.

Tohle ale nelze brát kdovíjak vážně. Brácha jí měl (rok výroby 1992, na tacho 140 tisíc km) a nebyl problém. Prostě pohoda, jezdilo to, málo žralo, i slušně vypadalo - červená, třídveřová, nárazníky v barvě, tónovaná skla. I to slušně jelo, ačkoli v tom byla 1,4 55kW.
Nezavrhoval bych to.

Samozřejmě, že to není vždy tak mizerné. Ale TÜV je uznávané hodnocení. Možná Váš bratr kápl na dobrý kus. Víte jak to je - výjimka potvrzuje pravidlo. Taky si ji koupil, předpokládám, novou a ne ojetinu, když ji má od roku 1992. Riziko u ojetiny se pak ještě zvyšuje. Alarmující na to reportu je, že určitě nejde o nějakou vadnou sérii např do faceliftu, protože 106-ka dopadla špatně ve všech věkových kategoriích.

Ale nevíte proč. Prostě neprošla technickou - jenže to může být špatná funkce ruční brzdy zrovna tak jako problém zavěšení kol nebo třeba problémy v elektroinstalaci.
Většina aut (bohužel, opravdu většina) z koncernu PSA trpí na "stabilizátory" - tedy stabilizační tyčky na přední nápravě. U těchto aut je to prakticky spotřebák, výměna cca 3000kč jednou za cca 25000km.

Nekupoval to nové, ale ojeté v roce 2006 (do ČR dovezeno v roce 1999 z CH, tady to měl nějaký děda), rok 1992 je rokem výroby. V době nákupu mým bratrem to mělo na tacho asi 140000km, dal za to 25000,- Kč. Jediné, co bylo problémem (a údajně tím trpí vše z koncernu PSA z té doby), bylo trochu zatuhlá zkrutná tyč na zadní nápravě, tak to moc nepérovalo a skákalo jak koza. Oprava (jednou provždy) za 4000,- Kč a bylo. Jak píše Kurt o tyčkách stabilizátoru - tak ten to nemá, tudíž touto závadou to netrpí.
Auto jezdí dosud, používá ho bratrova expřítelkyně. Kdo by na něm našel kousek rzi, má u mě pivo :-)

Soused má jako druhé auto k podobnému účelu Favorita. Já jsem slzel, když jsme byli kupovat kulové čepy, tlumiče a jiné ptákoviny. Ceny snové. Když koupil nabízené poslední 4 kusy zimních pneumatik po 100,- Tak jsem mu už neskrytě záviděl.Páku ruční brzdy a pás na vrakáči za úsměv.:-D

Protože ve fosíliích jezdili všichni a nic lepšího se koupit nedalo. Od té doby se zvýšily rychlosti a především hustota provozu a počet řidičů, zatímco bezpečnost 105/fanoušů je pořád stejně chatrná. Logicky už to tak nemůže stačit.

Jak píše Moas - od té doby se zvedla hustota provozu a to několikanásobně a novější auta mají mnohem lepší podvozky, takže se jezdí rychleji. A Fanouš už je dnes fosílie často velmi prohnilá, což je ten průser, na který poukazuji. Při nárazu se to krásně zmuchlá i s osádkou. Doporučovat někomu Favorita mi přijde dnes poněkud ujetý. Osobně za minimum považuji Felicii, která je mnohem dál, ovšem musí být taky bez koroze.

za minimum považuji Felicii

jde o to, co je to minimum :-), výbava? Mam feldu v plný palbě (abs, klima, airbagy, posilovač, alarm, dálkový centrál, construct....) ale nabourat bych se s ní nechtěl, po tom co jsem prohnul dveře o "větev" v lese bych řekl, že při nárazu by o nic líp než favorit/forman nevypadala... Jenže s touhle výbavou jsem jí usmlouval na cca 35tis, což je parádní, když z "linky" stála přes 400tis :-), jenže jiný auto v pěknym stavu (při koupi na ní nebyl kousek rzi a to je to r.v 98) s touhle výbavou nemáš šanci koupit... Ovšem doporučovat někomu koupi Favorita mi přijde opravdu zarážející, neřeknu, když jí má doma někdo na dojetí, ale kupovat už se nevyplatí, tyhle auta už patří na vrakárnu a ne do prodeje...

Určitě bych doporučil NISSAN Micra, naprosto spolehlivé a na provoz nenáročné auto. S motorem 1.0 bude i úsporná . Pokud sezeneš kus v dobrém stavu, budeš pouze lít benzín a měnit olej .

Pro tvůj účel jako stvořená :-);-)
Za 60 000 bude i výběr velký.

Já nechci být nijak provokativní, ale kup si favorita nebo felicii na plyn, stejně kufr nepotřebuješ. Je to levnější, ekologičtější a fáčka/fely topí nejlépe. Nepotřebuješ mít klimu, aby ti to okamžitě začalo topit. Po zahřátí motoru fely i fáčka okamžitě spolehlivě a kvalitně topí. Máme to tak furt. DOPORUČUJI!