Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je to dřevomorka ?

zdravím

toto je dům sestřenice postavený z vepřovic, v obývacím pokoji se objevil na zdi tento útvar, vypadá to jako chomáčky vaty z druhé strany zdi je komora bohužel plná krámů a nedá se podívat co je na druhé straně.

omlouvám se za špatnou fotku ale ty vatové chomáčky jsou tam zřetelné, taky je v místnosti značně cítit plíseň a alergikům se tam dost špatně dýchá

může se jednat o dřevomorku a jak to zjistit ? zeď je z vepřovic takže je v tom nějaká sláma rákos apod.

038nt.jpg

Tak tak. Nejen proleze betonem, ale s chutí žere i hadry, papír, kůži, organické zbytky, slámu, seno, malbu ze zdi atd. Řádně rozvášněná se uživí prakticky čímkoliv a nepomůže jí ani vysušit. U zde uvedeného obrázku težko říci, může to být kustřebka zední, ale i ona dřevomorka, muselo by se to důkladně prozkoumat. Ale v takovémto ranném stádiu není houba tak nebezpečná a dá se ještě zlikvidovat. Ostatně ať je to jakákoliv houba (plíseň), musí se zahubit. Vysušit, pocákat Savem, sušit, sušit...

Na fotce není úplně dobře vidět, o jakou část zdi se jedná. Není to ze vzlínání spodní vlhkosti? Levej flek je podle mě v počátečním stádiu, kdy malba odfukuje do puchýře. Pravej flek u je pokročilejší stádium, kde se ta vlhkost tak rozlezla, že ta slabá vrstvička malby nevydržela, praskla a opadala. Jak se to chová v průběhu roku? Je to ve všech ročních období stejné?

Nám na chalupě přesně tohle dělají cihly nasáklé močovinou z bývalého chléva, stavěl jsem z nich stěnu ve stodole a nevšim sem si jich. Zedník, který mi potom stěnu ohazoval, řikal, že se toho nezbavim jedině prej cihly vybourat.