Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem závada na kotli Baxi Nuvola3 Comfort 240Fi

Zdravim,
Nepravidelně se mi na kotli objevuje porucha (dle seznamu poruch 03E - Zásah termostatu spalin/manostatu).
Servisák mi po telefonu poradil prověřit hadičky k manostatu, jestli nejsou plné zkondenzované vody z odkouření. Hadičky jsou suché, nicméně zjistil jsem, že když pohnu s manostatem, cvakne v něm. Zkusil jsem spustit kotel a bingo. Problém je ale ten, že se chyba nepravidelně stále opakuje.
Máte někdo s tímto problémem zkušenosti? Mohl by mi někdo prosím poradit?
Servisák tvrdí, že to na chybu manostatu nevypadá(manostaty poruchové nebývají). Spíš si myslí, že bude chyba v odkouření. To mám koaxiální, přímé vertikální do šikmé střechy, dlouhé max.4m. (instaluje se do tohoto odkouření něco na kondenzování vody?

Řikáš, že existuje lapač kondenzátu. Mohl by jsi mi dát prosím nějaký odkaz na lapač kondenzátu, který bych mohl namontovat do koaxiálního odkouření 80/100?
Když jsem hodinu tvrdnul u kotle a sledoval, jeho problémový chod, nevšiml jsem si že by z odkouření něbo z jeho okolí kapala voda. Jen jsem si všiml v té oblasti suchých mapiček, jakoby po odpařené vodě.

Jako jestli vy opravuje kotle tak to musí stát za to nejdřív lapač kondenzátu myslím že je to je odvodnění a pak ode hnout čidlo spalin u turbo kotle kde hlídání spalin zajišťuje diferencni spínač. Opravdu díků netřeba

mě to dělal 14Fi taky.... až sem vzal servisáka za uši a poručil mu ať objedná manostat a vymění, udělal tak a od té doby běží bez poruchy 03E.... uvnitř manostatu byla nejspíš prasklá membrána..

Dobrý den, měl jsem stejnou závadu. Pomohla až výměna manostatu a vše OK. Nyní ale pro roce stejná závada, to už je ale kotel po záruce. Nový manostat je ale starý pouze rok. Myslíte, že mi ho zase zdarma vymění. Nebo si ho mám vyměnit sám? Máte někdo tip kde ho koupit? Děkuji

Ahoj

Řešil jsem problém náhodného vypadávání na 03E chybu u Baxi Novula 3
Výměna manostatu nepomohla....no možná jen částečně....servisák si vzal 2000,-..
Kotel si dál dělal co chtěl, třeba půldne byl mimo provoz, pak najednou sám nahodil a šlapal pár hodin v pořádku.
Servisák odjel na dovolenou ..smůla no,ale byl ochoten udělat konzultaci na dálku. Taky,jsem zjistil, že při výpadku občas kotel nahodil při manipulaci s deskou v okolí těchto relé. Dostal jsem doporučení od něj na výmenu relátek ALA2PF24.
Upozornil mě na to , že sám musí pouze vyměnit celou desku, a že to dělám na vlastní riziko. To se týká všech co by tuhle opravu chtěli takto řešit!!!

Nepodařilo se mě relé hned sehnat, ale zima v barákua a teplá voda být musí ,že jo? . Protože ale servisuji spotřební elektroniku několik let, vyndal jsem relátka ven, oddělal z nich kryty a "Světe div se!", jedno z relátek, co spíná hořák mělo očoucený kontakty od jiskření... očistil jsem, oleštil...
a zatím je to v provozu týden bez vady.
Relátka jsou sice Panasonic (Cena na trhu asi 3 Eura), ale u nás dostaneme rychlejši relé, a hlavně, takový, který splňují spínací normu pro 220V lépe. Ty co tam jsou dost pomalá.
Na to upozorňuji!!! Kontakty jsou pod napětím 220V střidavých.

Vím, že na tý desce může být hromada dalších závad. Desku jsem celou oletoval, relé mělo taky studený spoj na přivodu k civce a pod.,
ale v podstatě je tam jen procesor a dvě relé, řizený operačním zesilovačema a tranzistorem.

Snad to moje psaní pomůže těm neštastným jako já, co byli kvůli tomu skoro 2 měsíce v problémech s tímto "úžasným " zařízením.
Je mi jasný, že hodně z Vás si koupilo kvůli této závadě novou desku za několik tisíc...Kurvítkům v dnešních China schMade Zdar! Zdar! Zdar!
VZ

Ahoj
Tak se musím vrátit ještě zpět k řešení závady E03, která se hlásí jako vada manostatu.

K původní odpovědi.
Nakonec jsem musel ty relata vyměnit vlastně všechny 4
Ty dve menší relátka se mi podařilo sehnat u conrada.
ty velký by chtělo nahradit jiným typem, protože ty co tam jsou se rozpadaji pod rukou. Je to opravdu auschus!!!
Nutno ale je dodržet 1000 ohm odpor civky relé. 24 V
To jedno co spíná hořák lze nahradit i s nižší ohmickou hodnotou, ale to nahoře nutně musí mít
těch 1000ohm,aby spolehlivě seplo. Jsou tam řídicí odpory atd..

Musel jsem zkrátka složit a opravit to původní relé. Až si to zkusíte rozebrat, uvidite, že je to opravdu součástka, tak do dětské hračky, a ne do kotle za 50 tic Kč..!!
Tady udělali soudruzi z Itálie opravdu těžkou "botu".

Jak už jsem minule napsal. Všechny opravy co provedete na desce plošných spojů jsou na Vaše riziko!!
Odborný technik Vám vymění desku za novu ani nemrknete. Dá se sehnat na náhradních dílech do kotlů za 5000,- Kč tak se nenechte natáhnout.

Já vím že jednou taky budu muset novou desku koupit...ale to už asi spíš jiný kotel...

Ten můj teď šlape jak hodinky už druhý den a snad přežije sezónu..
Zdravím všechny Vl

Tato chyba je z 99% chybná funkce Manostat-u.
Změna tlaku musí způsobit sepnutí kontaktu.
Ty dva černé dráty nespojujte kvůli zjištění,
záleží totiž na času sepnutí vůči tlaku - to je přerušované spínání, do toho časového okamžiku se netrefíte!!!
Nestrkejte hlavu do komory:(
Procesor očekává odezvu v určitý čas. Představte si časovou osu, přijde tlak a ono to sepne-nemůžete vědět kdy

Kontrola funkce:
Odcvakněte plast sponu, označte všechna vedení a hadičky-viz níže***
Prvně si jej otestujeme na stole. Použijeme orální metodu FUK & CUC.
Pomocí úst foukneme do zadního vstupního otvoru a pak bryz do 2 sec natahneme zpět vzduch.
(V Manostatu bývá spínací systém zatuhlý. Jelikož je v komoře vysoká teplota!)
Foukneme a natáhneme - přitom musíte druhý otvor Manostatu nechat volný!!!!
-musíte slyšet cvaknutí. Princip Fouknu-Nátáhnu zpět, slyšíte cvakání tj spínání kontaktu pomocí vnitřní blány.
Druhý otvor lze také takto zkontrolovat ale tam citlivost na tlak nemá být. Vždy ten druhý otvor nechat volný.
Pokud máte doma šlusmetr-měření odporu, zkontrolujte ještě zda vzniká kontakt, držte sondy ohmetru na středním pinu 3 a na pinu 2 pravý
Jakmile fouknete a natáhnete dojde k kontaktu (funkce spínání jako relé avšak ovládané vaším vzduchem z úst)
a ohmeter ukáže zkrat spoj, v druhém případě se rozpojí. 10x opakovat jako když řežete dříví pilou sem a tam.
Já vygeneroval metronom pro kytaru, jen trochu nepravidelně:)
V kotlích se používá jen spínání 3-2 (nepoužívá se funkce přepínač 1-3-2)
Finálně můžete opatrně jemně pročistit Manostat fouknutím stlačeného čistého vzduchu na foto příslušenství,
který má brčko uzkou trubičku, foukneme 1-2x krátce dovnitř z obou stran.
Při čištění fouknutí necháváme možnost úniku kolem vstupní dírky manostatu. NETLAKUJEME tu věc:) Blána je citlivá.
Kontrolu a postup lze zvládnout v jedné osobě na kuchyňském stole.
Ušetříte drahý výjezd technika, který má připravený "nový" MANOSTAT v kapse -pročištěný-dovozený od vašeho souseda:(

***Při demontáži manostatu opatrně ucvakneme plastovou sponku,
kterými výrobci v oblibě všechno sichrují k sobě a pak s tím nejde
hnout, dále lih fixkou centropen označte kontakty horní a pravý,
a označte si dvě hadičky, přední a zadní-na těch záleží.
černé vedené-nezáleží kde jaký pin byl, jen musíte zapojit na 3-2.
NEBEZPEČÍ:
Vycházím ze stavu, že jste měli kotel otevřený, vypnutý plyn a vytaženou vidlici 220V kotle či shozený jistič ke kotli.
Dávejte bacha, aby vám jej manželka nenatáhla a nerozsvítila si ...
Při demontáži se můžete pořezat o kraje plechu, celé to zařízení je vyráběné laser řezáním a okraje jsou ostré jako břitva.
Zejména spalovací komora, která má těsnění a je připečená v místě hořáku a zde musíme pomocí rukavic a různě pomocí kladívka
po odšroubování 4 šroubků - zapáčit za ostré okraje!