vlastnorucne jsem ve dvou panelakovych bytech delal odhlucneni stropu (po cele plose bytu) a to podhledem-jednovrstvy sadrokarton+kamenna vlna (myslim 8 nebo 10cm), sadrokartonova konstrukce samozrejme podlepena antizvukovou paskou. v jednom z bytu jsem delal i predsazenou stenu stejne resenou. v tomto byte totiz stena sousedici s chodbou byla postavena ne z betonoveho panelu, ale jen z prickoveho 10cm syporexu (obdoba ytongu,ovsem vnitrne vyztuzena zel. pruty).
v panelaku ja navic problem s nizkou vyskou mezi okennim ramem a stropem, dvouvrstvy sadros (ktery ma nejlepsi zvukoveizolacni schopnosti) tam nedostanes,bys tam pouzil dostatecne tlustou vlnu.
kazdopadne vysledek co se tyce zvukove propustnosti je velice tristni. nechci rici,ze by to bylo k nicemu, ale rozhodne to nemelo efekt jaky bych si pral. mozna firmy zabyvajici se odhlucnenim (100% to delaji stejnou konstrukci) ti budou tvrdit neco jineho,rozhodne jim never. zvuk se totiz siri predevsim konstrukci zdi, pripadne dokonce konstrukci podhledu a to nelze njak prerusit. pokud si dobre vzpominam cca pred 8mi lety kdy jsem to delal jsem vypocital cenu material+prace na cca 500kc/m2.
antipanelakysty mohu ujistit, ze stejnou zkusenost pruzvucnosti zdi mam i z klasickych cihlovych baraku a i drevenych konstrukci typu two by four.
co se tyce nadavani na plovoucky a "vyhodnosti" lina resp. PVC. pokud je PVC primo na betonu (100% pripadu v puvodnichm panelacich) je to naprosto stejne ne-li horsi. pokud se pouzije kvalitni plovoucka (osobne preferuji zn. kronospan tl. 8mm, antikrocejova vrstva, super reseni spoju) + kvalitni podlozka (hobra, miralon je o nicem a lze koupit i za cenu miralonu), je vysledek rozhodne lepsi nez u klasickeho PVC.
problem je v tom, ze v panelacich resp i stavbach starsich 10ti let se proste s poradnou zvukovou izolaci nepocitalo,resp. asi ani nebyly vhodne materialy.
ps. osobne mam na cca 70% plochy plovoucky i koberec-kvalitni persan. z estetickych duvodu i kvuli detem.