

Teplota pri betonazi
Dobry den.
Zajimalo by me, kdyz se betonuje tak nesmi klesnout teplota pod 5 stupnu. Jak dlouho nesmi byt chladneji. Jak obcas vidam, betonuje se za "tepla" ale v noci casto prijdou mrazy. Nevadi to tomu?
Dekuji za odpovedi.
Pepa
Betonovat se běžně dá i minusových teplotách, jen je nutné striktně dodržovat několik jednoduchých pravidel. Těch +5°C je jen mezní hodnota kdy cement v betonu přestává hydratovat, tzn. že beton netuhne a netvrdne. Proto je důležité zajistit aby beton neztrácel vlastní hydratační teplo a zbytečně se neochlazoval, takže ho přikrýváme. Někdy jen plachtou, při vetším mrazu nejprve plachtou, geotextilií a zase plachtou. Kdysi na Šumavě jsme betonovali při -15 betonem s chemickou přísadou a protože v noci teploty klesaly i pod -25°C přikrývali jsme plachtou a na ni až 30cm vrstva slámy.
Jestli tomu dobre rozumim, tak tech 5 stupnu je mez, ktery je potreba aby v betonu zacalo dochazelo k chemickym procesum. Pak si beton dokaze teplo vytvaret samo a je treba jen zajistit, aby se neochlazoval.
Tady je vše docela dobře rozepsáno.
Beton to je alchymie. Stačí přidat správná "aditiva" a hned to má lepší vlastnosti.
Já bych si ale počkal na teplo a lepší počasí.
Úplně souhlasím, pokud to jenom trochu jde, je rozumné počkat, až bude nad nulou.
Pokud je konstrukce masivnější a nejsou mrazy horší než řekněme -5, většinou ta konstrukce dopadne dobře, ale povrchy často nic moc.
Jádro konstrukce se hydratačním teplem zahřeje a vytvrdne v pořádku, ale povrchové části leckdy přemrznou a pak to "pelichá". Kdybych to dělal pro někoho jiného a on na mě tlačil, že "už už to musí být", tak bych to asi udělal (dobře mu tak, když chvátá a kašle na rizika), ale pro sebe nikdy, to si na kvalitu dávám pozor...
Diky vsem za vysvetleni. Jenom podotknu, ze jsem se nechystal betonovat. Jen tato otazka mi uz nejaky cas vrtala hlavou a kazdeho koho jsem se ptal mi jen zdelil, ze nevi.