Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Eurookna nebo plastová okna

Dobrý den,nenašel jsem tady diskuzi,kde by se řešily eurookna proti plastovým.Zajímal by mě názor někoho,kdo má s tímto tématem zkušenosti.Jaké jsou klady a zápory.Já vidím první klad u plastu v tom,že jsou co se týče povrchu bezúdržbové,eurookna se musí po čase ošetřit a opět natřít,plastové ne.Plastové jsou oproti eurooknům levnější.Bohužel nemám představu o kolik.Pokud někdo víte,prozraďte aspoň řádově,jestli o 1/3,1/4,1/5.Eurookna nezatěžují přírodu,jsou ekologičtější.Eurookna nebudou tak pracovat jako plastové,když na ně svítí sluníčko nebo-li jinak řečeno při větší změně teploty a tudíž se nebudou muset často seřizovat(to si aspoň myslím,možná mě někdo vyvede z omylu)
Řeším to k vůli výstavbě RD,nebude ale nízkoenergetický pasivní,ale klasický s porothermu a zateplený.
Děkuji za odpovědi a za reakce.

S tím seřizováním plastových oken to není tak žhavé, mám je od 96 a nic. Cenové rozdíly mezi výrobci plastových oken jsou velmi velké, ani eurookna nestojí pokaždé stejně.
Ekologické je sice dřevo, ale už podle současných pravidel se nesmí lakované dřevo pálit, ale má se skládkovat.
Poté, co jsem 2 dlouhá odpoledne brousil jednu stranu dřevěných dveří, ke všemu hodně prosklených, následně se rozčiloval s lazurou - tohle není práce pro mne. Možná, když se to udržuje lehkým přetíráním a není nutné jít na dřevo, tak snad.
Na baráku je dost jiné práce, abych jí ještě přidělával.
Jinak ta polemika byla buď tady, nebo na poradte.cz, a dost polarizovaná, každá liška chválí svůj ocas :-p

To je dotaz do pranice :-)
plastová - nenáročná na údržbu, levnější
dřevěná - z tzv. napojovaného smrku odpad vhodný na otop
dřevěná z masivu -jednotných profilů - nejlepší, ale i nejdražší.

Já jsem klasické soc. okna opálil přetřel a přesklil vakuovým sklem, přes to mám krycí sklo takže mám trojokno
a stále ještě nemusím topit...

Pokud jde o profil 92 a dřevěné eurookno od renomované firmy, určitě bych se nebál jakéhokoliv prověsení. U plasťáků bych si dal pořádného majzla na původ profilu. A nebo zvolit "falešné" trojsklo s Heat Mirror. Tam se dá zvolit bezproblémů a tenčí a lehčí profil.

Zaleží jak je chcete užívat a používat.
dřevo - masiv - kroutí se, pravidelně udržovat, smolná místa,zloději vyštípají

eurookna - prolepený konglomerát - lehčí a štíhlekší než pvc, cca o 30-40% dražší než pvc bílá/bílá, zloději vyštípají
pvc - bez údržby, vlhkuododlné(ale ne mokro- kování trpí- do koupelen paod lze za příplatek i kování do vlhka- sauny apod)) větší profily, nemožnost dodatečných oprav, větší tep.roztažnost (ale né o moc než dřevo, nejvíc u tmavých dekorů), zloději pokud je bezp.kování se tak lehce nedostanou
pvc+alu lišty - aluclip apod asi nejtrvanlivější , ale asi o 30-40% dražší než eurookna a 50% draží než barevný pvc 80% dražší bíly pvc, zloději to mají těžký
1. teplo - tak trojskla (jedno jaký materiál , pvc i dřevo to unesou, kování např. maco jsou na to stavěná)
2. cena - nejlevnější co se nejvíc vyrábí a prodává - pvc
3. vzhled - každý má svůj rozum
4. udržba - pvc, apod.
Důležitější na okně je sklo, pak ovládání, možnost větrání, čištění. V čem to drží je podružné - alu, pvc, dřevo... Důležité je provedení i montáže, zateplení a hlavně parapet - vntřní, venkovní.
K oknům náleží také umístění - když okna budou co nejvíc v místnosti, aby mohl cirkulovat vzduch a teplo na sklo - nebudou s tolik potit okna pod žaliziemi - budou dříve vysychat.
Dále k oknům náleží větrání v bytě, domě - budete mít rekuperaci? budete se vlhkosti zbavovt jinak než otevřením okna?
ušetřit se dá i na kování - trojdílná okna - 2xfix, 1x otevír. +rekuperace (okna ale zvenku čistitelná(jinak všechno otevírky - sklopky nepotřebujete pokud rekuperace/klima větrání)

ušetřit se dá také rozmístěním oken a umístěním - na sever co nejmenší - pouze světlo, na jih větší - zisk tepla apod...

Dále jsou i izol.skla s žaluziemi uvnitř- el. ovládané, zvenku se napojují přes kontakty... ale hodně drahé (1m2 izol.dvojskla cca 1500,-, s el.žaluzií 1m2 asi 8tis..)

Dělal jsem nabídky před rokem ve firmě co dělá pvc, eurookna, a zajímal se o trh.

Moje volba je pvc, trojskla (na jih případně spec. skla proti přehrátí - ale při rozbití drahé->lepší roleta, venkovní žaluzie), okna bych ve špaletě dal co nejvíc do místností (cca 10cm zevnitř) a dal co nejmenší parapet zevnitř pvc - 120mm se vyrábí, lze i zúžit (dřevo není vhodné - kondenzát žaluzie), vekovní parapet bych podizoloval min 5cm tvrdým extr. polistr., špalety zateplil min 5cm izolací(u okna i víc do klínu). Zvenku rolety, okenice, žaluzie.
Pokud budou trojskla, omezí se pocení oken za vnitřními žaluziemi - to se stává u dvojskel a vnitřní vlhkosti v bytě - vaření, praní apod...

A hlavně 2-3x denně větrejte uplnáým otevřením oken, dveří na 5-15min, jsem panelákovej, a tvrdě učím mladou to to používat, páč pokud se neřeší odvětrání vlhkosti, tak moc tepla se neušetří, natož plísně :-(.
S pozdravem
D.Š.

Dobrý den,
nejdůležitější je sklo a to dodává dodavatel skla. To si výrobce oken asi nedělá. Kromě zmíněného "nej" je také důležité, že to sklo se umístí i do dobrého základu, tj. do profilu s kvalitním opracováním plochy i hran, s domyšlenými detaily jakou jsou rádiusy a hloubky, atd. A toto kvalitní opracování a alespoň trochu domyšlení si dovolí jen někteří výrobci jako např. TTK, PKS okna, atd.

Takže pro mě je "nej" u okna jak kvalitní sklo, tak i to, do čeho je umístěno.
David N.