Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno zapojení zářivky

Před malováním jsem sundal zářivku.Potom sem se ji tam dal nazpět ale zářivka nesvítila.Na zářivce je také nějaký vypínač.Myslím že jsem ho vypl,potom zapl takže nevím jestli je zářivka vypnutá/zapnutá.Možná jsem přehodil kabely do čokolády v zářivce.V kuchyni (v celém bytě) je stará-hliníková elektřina.Podle drátů nepoznám který je vodič a který nulák.Je to ještě stará textilní izolace,jeden drát černý,druhý hnědý.Z čokolády v zářivce jdou 2 dráty.Jeden do L,druhý do N.Pokud zapojím dráty špatně,stane se něco ? Krom toho že to nebude svítit.Nemělo by se stát nic.Rád bych zářivku opět zprovoznil.V elektrice jsem skoro laik.Může někdo poradit ?

nevím jestli je zářivka vypnutá/zapnutá

tohle bude hlavní problém

Možná jsem přehodil kabely do čokolády v zářivce.

fázi s nulou můžou zaměnit libovolně, spotřebiči je to jedno, jen bacha, aby nešla fáze na kostru

Podle drátů nepoznám který je vodič a který nulák

vodiče jsou to oba, jeden se jmenuje fáze, druhý nulák a může být ještě třetí, tj. zem

Pokud zapojím dráty špatně,stane se něco ? Krom toho že to nebude svítit.

Nestane a svítit to bude. (tedy v případě, že jen dráty prohodíš).

Může někdo poradit ?

Máš sepnutý jistič? Máš sepnutý vypínač? Jsou drát dobře dotaženy ve svorkovnici - u hliníku občas problém, když zabereš moc, šroub drát ufikne a pak to nevede. Není drát zlomený - taky častý problém Al drátu, když se párkrát ohnou, tak prasknou...

S tím vypínačem u zářivky to bude asi hlavní problém.Ze stropu mi jdou dva dráty,jeden je přece nulák,druhej fáze.Možná to píšu blbě.Jdou do čokolády v zářivce odkud jeden drát jde na L,druhý na N.To chceš říct že je jedno kam kterej strčím?Když jsem to udělal u objímky (blbě) tak žárovka nesvítila.Po přehození světlo šlo.Možná taky bude stačit pootočit zářivkou a novým startérem.

V prvom rade zisti či máš na prívodnom kábli šťavu-použi vadasku - ak ju nemáš a nebojíš sa elektriny, tak stačí napr. stolná lampa.Pri demontáži sa mohlo stať, že sa ti hliníkový vodič zlomil.