Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stropni lustr s ventilatorem

Dobry den, prosim nekoho o radu. Uvazujem o koupi stropniho lustru s ventilatorem kvuli rozvireni tepla z krbu (ktery se drzi u stropu). Nemate nekdo zkusenost jestli pri zapnuti ventilatoru se moc vyri prach a jestli je hlucnost prijatelna?? Dekuji za nazory.

Tuto příšernost prodával svého času každý dobrý Vietnamec. Jedná se o mísič vzduchu, který svým výkonem snad pomůže promíchat kouř z cigaret u stropu, ale nevěřím, že i kdyby se otočil směr otáčení lopatek a namontoval se motor z rozbrušovačky vyrobíš sloupec teplého vztduchu dosahující až k zemi, aby mohl teplem zahřívat něčí pleš. V 18. stolétí se dělaly na hradech průduchy, které zahřívaly horní patro. U přízemíno domku to ocení každý holub.Kolega to realizoval na chatě a úspěšně vyhříval kotce na spaní pod střechou.

No některá svítidla nebo spíš ventilátory mají přepínání směru otáček, tak lze i tu něčí pleš ohřívat, výkon aspoň toho mého větráku je dost velký, že proud vzduchu od něho může být i docela nepříjemný a tomu je i úměrná hlučnost, což jsem vyřešil regulací otáček a termostatem aby to zapínalo jen když je třeba, pochopitelně jednotlivé výrobky se budou asi svými vlastnosti od sebe lišit

Pokud je přítomen prach, tak každé proudění vzduchu ho bude unášet vždyť i krb sám o sobě je zdrojem dost intenzivního proudění vzduchu a výfuky se dokážou pěkně zanést prachem, vizuélně jsem si nevšiml, že by se zvedla nějak prašnost od větráku ale určitě se mi zdá výhodný ho zapnout jen když se pod stropem udělá horký pytel, tak ho jen profouknout a zase vypnout.

Tak to chcem realizovat. Ze ventilator budem zapinat jen kdyz bude u stropu horko at se to rozezene a pak zase pozdeji. Akorat jsme slyseli nazory, ze to moc vyri prach tak to zjistujem:-) A kdyz to zapinate kdyz je ten horky pytel u stropu, vypozoroval jste, ze v druhych mistnostech se oteplilo, ze ten proud se tam dostal? My mame teplotni rozdil mezi obyvakem (kde mame krb) a loznici az 8st kdyz topime. Jsme si rikali, ze by to pomohlo aj tomu, ze to teplo se dostane tam pri zapnuti ventilatoru?

Pokud chcete dostat teplo do druhe místnosti pomaha dat do dveří ve studene místnosti maly ventilator na zem a nechat ho pomalu jít na male otačky.Ventilator ma foukat studeny vzduch směrem ke krbu.Vytahne vam studeny vzduch z ložnice a jeho místo zaujme teply.Studeny vzduch je těžší a klesa směrem k zemi - k ventilatoru.Samozřejmě vzduch ma malou tepelnou kapacitu(pojme malo kw) narozdíl od vody takže vytapět teplovzdušně je lepší u domu s malou tepelnou ztratou.

Abych dotlačil teplo i do vedlejší místnosti, tak jsem vysekl pod stropem do zdi díru pro ventilátorek a protože stříšku od krbu mám až pod strop, tak to mám ve vnitřku stříšky a pokud větráček pustím na plné otáčky, tak to dokáže vycucnout většinu teplého vzduchu do té místnosti

Dobrý večer,

Také jsme přemýšleli o stropním ventilátoru nad kamny, ale rozmluvili nám to-že se teplo do druhé místnosti nedostane a že to bude jen výřič prachu. Takže teď dělám krátké rozvody od kamen pomocí ALU hadic do kterých plánuji dát tzv. trubkový ventilátor a tímto cíleně rozvést teplý vzduch od kamen do všech místností. Ještě podotýkám, že v každé místnosti jsem u podlahy udělal díru kvůli lepší cirkulaci vzduchu a také pro přísun kyslíku ke kamnům...

Ano stropní ventilátor nenažene vzduch do okolních místností ale spolehlivě vypumpuje horký pytel který se tvoří pod stropem a proč ohřívat strop, do okolních místností mám rozvody pod stropem v krbové stříšce kde to rozháním ventilátorem z digestoře s předzařazenou regulací otáček a u země pod krbem z oněch místností přisávání studeného vzduchu, do výfukových mřížek je dobrý vložit filtr nebo aspoň jemnější síťku, protože za krbem se hromadí prach a jemný popílek.

Jedna věc je, co si lidi myslí, druhá zkušenosti.
Tady v bytovce topí na chodbě a díky vetilátoru se vyhřejí sousední místnosti o 4°C výš, než jen samospádem. Ideální je na nejnižší otáčky, minimální hluk, průvan a proudění funguje.