Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Roztahujete 4:3 signál na širokoúhlé TV?

Na mnoha místech (hospody, známí) vidím, že na svých širokoúhlých (16:9) televizorech roztahují klasické 4:3 vysílání na celou plochu. IMHO to vypadá otřesně, lidi s placatýma hlavama, všechno deformované.

Dokonce i montážní technik z místní "anténní firmy", když mi upravoval stožár a antény na DVB-T, nemohl pochopit, proč chci u 4:3 černé pruhy po stranách a měl mě asi za debila. Nápodobně... :-*

TV nabízí i jakési režimy "něco mezi tím" (zoomy), ovšem to zase ořeže obraz. Nevyhovuje mi to.

No a tak by mě zajímalo, jak k tomuto problému přistupujete doma. Já striktně dodržuju vysílací formát; 16:9 mám na celou plochu, v 4:3 černé pruhy po stranách a hodně širokoúhlé firmy (21:9,??) mají černé pruhy nahoře a dole.

Viz anketa.

Vzhledem k tomu, že ,jak říkala moje babička, nebo Menšík, dobře vypadám, dělají mi přitloustlí lidé dobře a eliminují mé komplexy.
Mám tam nějaký režim, který inteligentně natahuje boky a střed , kde se odehrává vše podstatné je deformován minimálně .
Tak to neřeším a za svoje peníze si užívám celou plochu.:-D

Preferuji taky raději pruhy po stranách.
Doma mám však dvě TV:
CRT 4:3 - tam jsem si všimnul zajímavýho paradoxu - např. ČT vysílá pořad Kouzelná školka širokoúhle. Ale pokud v tom pořadu vysílají pohádku, jejíž původní formát je 4:3, tak do toho přidají na boky černý pruhy. Výsledek je takovej, že na 55cm televizi je obraz asi 40cm, tedy pruhy po všech čtyřech stranách.

A mám taky LCD (19"), ale je ve formátu 16:10. A ta televiza to nějak všechno roztahuje, takže i 4:3 vysílání je roztaženo, ale protože televiza je 16:10, tak to není poznat, deformace je opravdu malá, ani to nevnímám. Nějak jsem v té bedně nenašel nastavení, který by to vhodně upravovalo.