Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto stavba komínu

Dobrý den. Pořebuji radu ohledně komínu. Přecházíme z nedostatečného vytápění krbovými kamny na kotel s napojením na radiátory. Kotel bude na tuhá paliva. Potřebujeme vybudovat komín. Prý má být apoň metr nad nejvyšší bod domu, to je u nás cca 7metrů. Můžeme postavit obyč cihlový z cihel z bouračky? Můžete popstat postup? Když jsem viděla ceny komínových rour,tak je to s naší délkou komínu dost peněz, o hotových komínech ani nemluvím. Dále mám dotaz na umístění kotle. Chceme ho dát do takové technické místnosti vedle koupelny, místnost je součástí domu. Je to možné nebo je to risk a chce to oddělenou kotelnu? Místnost by jsme dobře odvětrali a dali by jsme tam požární čidlo. Děláme to samozřejmě na poslední chvíli a nemáme peníze:.(Předem díky za rady, nápady a doporučení. Zdraví Katka

Děkuji za rady. Nezmínila jsem se, že cihly by jsme měli zdarma. Taky si myslím, že když sloužily ty komíny dřív tak proč ne teď. Ještě mi poradil kamarád zedník koupit komínový roury což by bylo dražší ale asi lepší a ztracené bednění. No tak uvidíme. Díky

Nezmínila jste se o tom jak velike mate tepelne ztraty.Pokud mate novostavbu - mužete mít tepelne ztraty při -15°c 6 až 10kw. Zatím píšete že jste vytapěli krbovkami. Pořídíte si kotel ktery ma např. 16kw a jak to dopadne - kotel budete dusit a bude vam dehtovat.Klidně muže vam vyhořet i komín.Ted se davají do novostaveb ke kotli akumulační nadrže - aby kotel jel v optimalním režimu a potom topíte 3-4 h denně.Všechno ma sve souvislosti- musí to byt vyvaženy celek.

Tak ze všeho nejdřív si nechte zpracovat stavební projekt a vyřiďte si stavební povolení(příp. ohlášení). Snad si nemyslíte že takto zásadní zásah do konstrukce domu si můžete udělat jako laici jak vás napadne, metodami pejska a kočičky a ignorujíc jakékoli standardy a normy. Na to byste mohli docela dobře doplatit ať už by to dopadlo jakkoli.

Nesouhlasím s JK, ale respektuji jeho názor.
"takto zásadní zásah do konstrukce domu" nevím jak dobře provedená výstavba nového komínu je zásah do konstrukce.
Laik, trošku šikovný, postaví někdy i komín lépe, nežli stavební firma, která tam pošle nějakého člověka.

Ale neschvaluji postavit komín jen z plných cihel. To se prodraží!!!!!! A bude nekvalitní!!!!

Stavební zákon nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení "při stavební úpravě kotelen, pokud se při nich podstatně nemění jejich parametry, topné médium nebo způsob odvodu spalin"(§103 čl.1/b/5 zák.č.183/2006). Vzhledem k tomu že se jedná o kompletní úpravu, resp. zbudování zcela nové kotelny včetně typu kotle a komína, tak vyžadováno je a tudíž se jako příloha předkládá i projektová dokumentace(§110 čl.2 téhož zákona).
Konkrétní řemeslné schopnosti zde nejsou právě tím nejdůležitějším parametrem. Ty dostanou svou příležitost až po získání stavebního povolení, přičemž samozřejmě nepopírám že i svépomocí lze dosáhnout velmi dobrých výsledků, často lepších než stavební firma. Každopádně autor na mě nepůsobí dojmem zrovna příliš obeznámeného kutila a proto bych určitě přizval na pomoc někoho se zkušenostmi.

Dobrý večer, pokud chcete opravdu ušetřit na stavbě komína,tak jak tady čtu cihly máte zadarmo to je jedna vrstva- druhá vrstva vata(izolace)nestojí majlant, a třetí vrstva a poslední šamotová vložka.Tak a máte třívrstvý komín.Pokud to spočítáte tak rozhodně ušetříte peníze(o proti nerezu) ale čas nejspíš ne! PS: příjemnou stavbu.Kominik

Ty musíš být zhulený,nebo opitý mocí úředníka......co ti potom kdo co kde si dělá ?Třeba já na svém domě si dělám co chci a kde chci (každý at si dělá co chce ,pokud neškodí mě,nebo já jemu)jako laik bez ohlášky nebo stavebního povolení a tobě potom prd ,neporadil jsi, ale buzerovat umíš;-)Typuji ti věk 50+

Přednesený postup není z mojí hlavy, ale daný zákonem. A v tomto případě si myslím že zcela oprávněně. Ona totiž výstavba komína není totéž jako nalepení dlaždiček do koupelny a lze při ní nadělat víc škody než užitku. Pominu-li takové drobnosti jako je špatná funkčnost, která znamená pouze nepříjemnosti, zvýšené náklady na topení, nebo další práci při předělávání, tak se můžou udělat také fatální chyby, které toto řádově převyšují. Může dojít k požáru a pokud pojišťovák uvidí že jste měl komín postavený načerno, tak na vás může udělat tak akorát dlouhý nos. Může docházet k úniku zplodin, může dojít k narušení statiky ať už zdiva po probourání "zcela nedůležité příčky", nebo střechy po vyříznutí trámu protože "ty ostatní to udrží", nebo ke zhroucení komína v důsledku výstavby na slabém základu a mnoho dalších "drobností". Pokud některý z negativních důsledků takto amatérské výstavby někoho zabije, tak kromě této ztráty a ztráty nároku na pojistku ještě nafasujete tepláky a separé ubytování. A nakonec i kdyby při vás stáli všichni svatí a nic se nestalo, tak v dnešní společnosti je spousta dobráků kteří nemají nic lepšího na práci, než pátrat za jakých okolností vám vyrostl na střeše komín, což po konzultaci se stavebním úřadem znamená bez výjimky bourání.
Takže myslím si vzhledem k uvedenému, že jsem poradil to nejlepší možné, které třeba znamená o pár tisícovek vyšší náklady a něco běhání, ale za to klidné spaní to určitě stojí.
A co se vaší péče o mojí osobu týče, tak 50+ mi bude za 17 let, hulení jsem nikdy neprovozoval a mocí úřednickou nedisponuji žádnou. Takže netrefa. Teď zkusím štěstí já. Vzhledem k prezentované mladistvé a nekompromisní přímočarosti akcelerované slabou obeznámeností s životní realitou, vám tipuji věk 20-

Nedalo mi to a musel jsem se vrátit abych k tomuhle něco napsal. Rozhodně bych to shrnul do jednoduché věty: se zákonem, projektem za těžké prachy a ujetýma obavama, že ten komín někoho zabije apd. jděte do pr.... :D Dnešní doba je bohužel na papírování a přechytračelých zákonech postavená, je snad jasné, že když se tu někdo ptá na takovouhle věc, nemá peníze na to aby to dělal tak jak se má, ptá se na rady aby ten komín postavil dobře a co nejlevněji. Podobné poznatky , že to nelze nebo zákon nepovoluje jsou zřejmé už z pouhé otázky. Kdyby se odjakživa lidstvo řídilo pouze napsanýmy zákony a pravidly, jistě by jsme byli nyní v době bronzové. Je jasné, že pokud se někdo ptá na takovouhle věc, je obeznámen s tím na co má a na co ne. Odpověd se tedy očekává ve formě: Ano svépomocí, rozhodně zkontrolovat základy, vhodná volba tmelu, izolace např. kingspan prodává za hubičku odřezky čedičové vaty, bohužel nejdražší bude vložka, keramická od 750kč/m.... Tim bych to zakončil... A ještě k tomu pojištění, známej má starý komín který si tak různě poslepoval z cihel, dovnitř dal nerezovou vložku a kominík neměl sebemenší problém vytáhnout razítko... Jsme přeci pořád lidi ne? Zákon vyžaduje dokonalost, kdo na to má ať si tedy nechá udělat komín za 50 litrů !! Kdo ne a má v rukách toho bude stát 8...

Kotelnu si samozřejmě můžeš udělat kde chceš (budeš vzdálestnostně omezená komínem).Komín z obyčejných cihel bude vypadat jako od cikánů (použil bych bílé:-))Metr komína je zhruba 60 cihel krát tvých 7metrů ¸plus asi věnec ,zdící malta a spárovačka .... ....Materiál cca 5000kč plus práce zedníka co dneska chce plat jako ředitel (moje zkušenost ) Takže postavení komína podle tvých představ (já ho mám ) zhruba 10000kč;-)(to jsem platil já a topím .....Zedník byl z Moravy)

Neni to buhvijaky material, ale otec z nich ma komin jiz 33 let a krom natreni vodnim sklem kazdych 10 let nedela jinou udrzbu a komin svete div se, je jako novy, bily a nepopraskany.Je samozrejme vyvlozkovany

Ma z nich i pilire na plot, stejne dlouhou dobu a krom par cihel uplne nahore, ktere se mrazem uvolnily je bezchybicky .

Samozřejmě že stojí.Ale třeba muj soused , má asi 30 let stary dum a komín z bílych cihel.A nahoře už se ty cihly drolí.Prostě večer zatopíte a komín má 60-100°c a rano vychladne a třeba zmrzne.
Soused nikdy komín nenatíral ničím.A má hodně strmou střechu.Taky je duležitá horní betonová deska,ta by měla mít cca 5cm přesah a rantlík s dražkou zespodu.
http://forum.tzb-info.cz/104319-jaky-typ-kominu-zv olit/vsechny-prispevky

Vážený pane,
Cihla bílá VCP (cena od 7,- do 8,50 dle místních podmínek)je pro stavbu individuálního komína jednovrstvé konstrukce zcela nevhodná. Dle požadavků vyhlášky 137/1998 Sb., §35 a ČSN 73 4201 je nutno věnovat pozornost normové hodnotě nasákavosti materiálu, kdy je dovoleno u styku se spalinami max.12%. Toho nelze dosáhnout u cihly VCP (deklarovaná nasákavost 18%) bez použití vnitřní komínové vložky. V tomto případě tvoří bílá cihla pouze vnější plášť a ten lze provést i z jiného (levnějšího) materiálu. Pokusy o úpravu nasákavosti hydrofobním přípravkem nemusí být účinné a v reálném provozu je jen otázkou času, kdy dojde k promáčení bílého zdiva kondenzáty spalin. Postačí pohled na okolní domy s bílou cihlou na komíně a můžete se přesvědčit, že většina je promáčena vlhkosti a dehtem z paliva, nebo vodou ze srážek. Výhodnější je proto použit cihlu s deklarovanou nízkou nasákavosti a vyšší pevnosti, nebo skutečně volit komín s vnitřní vložkou, případně ochranným pouzdrem.
K připojení spotřebičů paliv platí, že do jednoho průduchu lze ve stávajícím objektu připojit i dva lokální spotřebiče na pevná paliva za podmínek uvedených v ČSN 73 4201, čl.8.1.3, 8.2.1.2, 8.2.1.4 a 8.2.1.5. Jinými slovy, lze připojit dva lokální spotřebiče na pevná paliva s výkonem do 10 kW (tedy i 2x 4 kW) pouze u jednoho vlastníka a uživatele a to i ze dvou sousedních podlaží téže užitkové jednotky. Je nutno dbát, aby byly spotřebiče zaústěny nejlépe vždy z jedné světové strany (nesmí být provedeno zaústění z návětrné a závětrné strany objektu). Účinná výška komína nad vyšším zaústěním musí být nejméně 5m. V žádném případě se nesmí provádět zaústění do jednoho, společného průduchu kotle ÚT a krbů (otevřeny, nebo uzavíratelný). Na nově instalované spotřebiče paliv je nutno vydat osvědčení (revizi) kominickou firmou dle vyhlášky 111/1981 Sb. - viz §3 (povinnosti vlastníka objektu a uživatele spotřebičů paliv).
Z.Adamus

Místnost na umístění kotle můžete použít bez obav.Komín bez komínových vložek bych nedoporučoval.To už je pasé.A co se týká papírovaní obraťte se na Vašeho Mistra kominického určitě poradí.

Paní psala,že nemá peníze nazbyt. V minulosti existovaly nějaké vložky ? Co se dívám u nás na vesnici ,komín jako komín .Něco jiného je mít peníze a machrovat novou stavbou a něco jiného topit jak se dá .

Nedávno jsme dokončili stavbu komína na chalupě.Vše se dělalo ručně a amatérsky.Ovšem nic jsme neriskovali a dovnitř vložili nerezovou vložku a okolo prostor izolovali minerální vatou.
Myslím,že by komín prošel i náročnou kolaudací.Komín s dvěma průduchy vyšel asi na 15000.-Bez práce.
JABRAKA

Pod komín udělejte základ 1m-1m-1m začněte stavět nezapomente udělat díru na průduch a dvířka.Dovnitř obezdívky vkládejte šamotové vložky a obsypávejte vlhkou škvárou komín zakončete deskou z betonu nebo kamene nazdar

Dobrý večer,mám toto:http: www.eko-kominy.cz/cms/upload/dokumenty/ekouniversa lcenik2011_1307022118.pdf Také jsem původně myslel,že to budu dělat jako Vy.Zedničinu umím slušně.Ale když jsem si spočítal cihly,maltu a piplačku na několik dnů a výsledek nevalný.Kupoval jsem 6,5 metru tohoto komína.Krom kondenzační jímky,tu jsem vybetonóval sám a desku nahoru také.Komínová dvířka jsem si též vyrobil.Takže jsem koupil 26 betonových bloků,5,5 metru vložek,čistící vložku,devadesátku odbočku a 6,5 metru izolace,maltu,zalévací hmotu amalý kyblíček tmelu na vložky a stálo to 14800 kč.Pak ještě osmičku roxor asi za dvě stovky.Komín jsem stavěl vně domu,tak se mě prodražil obklad -umělý kámen,což se Vás netýká.Stavba komína trvala necelý jeden den komplet ve dvou lidech,kámoš tahal betonové bloky,moje páteř jaksi nestíhá.Dnes po dvou letech vím,že jsem udělal dobře,komím neprochladá,dobře táhe,nezanáší se.Vše jsem však předem konzultoval s kamarádem kominíkem,neboť postavit komín je sranda,ale má také své protipožární předpisy,nemyslete na úřednickou buzeraci,ale na ochranu svého vlastního života a dodržte parametry protipožární ochrany,děláte to pro sebe.:-)