Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem plynový kotel či wawky

Ahoj,

řeším plynové topení u staršího domku. kde plyn je na hranici pozemku a nevím zda plynové topení s kotlem a nebo wawky. Nemám s tím zkušenosti, ale dle nákladů na pořízení se zdají výhodnější wawky. Jedná se o dva pokoje v přízemí a později dva v podkrový.

Díky za názory.

plynové topidlo /podla teba wawky/, ak by boli ideálne, málokto by kotol instaloval.

výhodná je predovšetkým nadobúdacia cena

nevýhoda je: rosenie fasády - toto je nepríjemná realita a nejeden vlastník tohto topidla oľutoval že sa nechal zlákať nízkou cenou topidla, cena za opravou fasády vie byť nepríjemne vysoká a určite presiahne cenu kotla ...., nulová akumulačná schopnosť, potreba neestetickej inštalácie plynového potrubia v každej miestnosti, niekto si sťažuje v období inverzie na kyslastý zápach v miestnosti-prienik splodín ????

určitě kotel,a kondenzační.wafky mají nízkou účinnost, a tímpádem vysoké provozní náklady. Taky potřebujete určitě ohřívat vodu, a to je v malém bytě skoro větší náklad jak topení, a ve wafkách ji neohřejete.

Wafky jsem mival a uprimne jsem je nenavidel. Kdyz sepnuly, udelaly na chvili nesnesitelne vedro (horky vzduch), nacez zase vypnuly, vzduch se rychle ochladil a byla mi subjektivne kosa. Kotel muze spinat podle chytreho termostatu, takze drzi nastavenou teplotu bez velkych vykyvu, je to mnohem prijemnejsi teplo.

Kotel a radiátory = levnější provoz (hodně)
Waf opravdu v mrazech je na zdi nad nimy námraza, rychle se ohřejí a sálají, až se spálí textil v okolí. Hrozně drahý provoz!!
V jednom bytě mám Wafky, (gamat) ale nemůžu je nechat vyhodit a dát kotel s radiátory.

Přidám svoje zkušenosti z praxe.
Náklady na zřízení topení do 2+1bytu jsou ca 60tisíc kč.Kotel,radiátory ,potrubí z mědi,přívod plynu.
3ks wawek-15tis,potrubí na plyn3tis.Znatelně nižší náklady.Moderní wawky mají neznatelnou spotřebu a topí se jen tehdy, kdy a kde je potřeba.NIC neteče po fasádě,je to nesmysl.Mimochodem Gamat,bych nechtěl ani zadarmo. Je to novinka 50tých let.A s tím pálením okolo bych taky brzdil.Jsem jednoznačně pro wawky,přestože mám doma kotel.

Gamat budou starší verze, ty nové Karmy mi napoprvé nějaký starší opravář seřídil na plný kotel, nebo nic a to bylo děsné. Včetně ran při kroucení plechu.
Pak přišel kluk s novějšími vědomostmi, skutečně běží na mírný plamen, žádná kondenzace, žádný hluk. V takovém případě vcelku věřím údajům výrobce o účinnosti, protože tam nevidím rozdíl s provedením kotel skrz zeď. Původně se dělal i malý kotel pod okno, ale už se nevyrábí. Při velkém rozdílu mezi nastavenou a současnou teplotou se sepne plný plamen.

Ani jedno.
Kotel na plyn -náklady se nikdy nevrátí, problémy v létě s teplou vodou atd.
Gamaty... 75% tepla jde ven, nesmí se používat v obytných místnostech, vlhko, zima, smrad...

Spíš bych volil kotel na TP a hotovka. Letos tady bylo po povodních dřeva na 3 roky pro každého...

Od plynu co nejdál.