Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem po 5letech nebo 120000km se má měnit řemen v motoru - klínovej nebo rozvodovej?

Dobrý den,
chtěla by jsem Vás poprosit o radu.Mám auto renault megan sedan a po 5letech nebo 120000km se má měnit řemen v motoru.No a já nevím jestli klínovej nebo rozvodovej.Tak by jsem ráda kdyby jste mn dotaz zodpověděli.Auto budu mít 5let v listopadu a nemám ještě ani 40000km najeto a tak prosím o radu.
Předem Vám mnohokrát děkuji za odpověd.S pozdravem a přáním krásného dne
Jana Horáková
Změna předmětu, původně: Motor (Kurt)

Pokud je čerpadlo na rozvodech, tak je nutnost vyměnit. Kdyby se vysypalo, tak se potká motor. Jinak pokud můžete, vyměňte i drážkový řemen(nesprávěn klíňák). Pokud si nejte jisti stavem, tak se rozvody mění preventivně i mimo dobu na štítku nebo tehdy, když štítek není.

Záleží také na tom, který z oněch řemenů vodní pumpu žene, jestli klíňák, tak potkání nehrozí. Jen to přestane dobíjet, přestane jít servo, klima apod a již zmíněná pumpa a hrozí uvaření. Ale potkání ne.
Pumpa se mění proto, protože je k ní obvykle přístup jen přes rozvody a zjednodušeně - když už se tam leze, tak se to preventivně vymění.

Pumpa může mít fatální následky, poněvadž bude buď chcát nebo nebude tak účinná. A ruku na srdce, uživatel vozidla, který nemá ani páru co vlastně je pod kapotou (a lhostejno, zda žena či muž, abych byl politicky korektní) tyhle následky může poznat, až když je pozdě...

Mně výměnu pumpy zdůvodnili tím, že jakmile se sudává řemen, tak se to může nějak pohnout a pumpa pak může začít chcát. Nemusí, ale může, dříve, nebo taky později. A pak to jsou další prachy navíc. Ale pokud je to běžná praxe, nebudu škudlit, abych pak vydal dvojnásobek. A hlavně - nesnáším, když se auto posere a nechá mě ve štychu někde v půlce cesty.

Máte Renaulta, nepíšete jaký motor, nicmeně některé motory jsou velice náchylné na jev, kdy při prasknutí řemenu (altík, klima, servo) dojde k namotání tohoto řemene do rozvodů, což je konečná pro motor. Takže ušetřit si 180 kč za řemen jestli se to vyplatí. Respektive sledovat sem tam stav řemene, mikropraskliny a poškození.