Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Máte už zkušenosti z LED žárovkama?

Zdar všeci,

už máte někdo doma LED žárovky? Co se dívám na eShopech, tak kdybych překousnul cenu, nenacházím nic, co by mi vyhovovalo - buď je to strašně slabý, nebo obrovský a nevejde mi to do lustru. Pokud bych to chtěl použít, tak do plochýho stropního svítidla, kde mám teď 60W žárovky. Adekvátní LED žárovka by měla mít okolo 700 - 800 lm, takovou jsem našel snad jen jednu, ale měla průměr 10cm a já bych raději něco, co by svítilo hlavně dolů, protože instalace žárovky je naležato, takže nepotřebuju, aby to svítilo do plechu ve svítidle.
A zajímala by mě reálná zkušenost, jestli to opravdu tak svítí, jak deklarují, jestli to nechcípe a nebo neumírají jednotlivý diody. Nerad bych kupoval za pětikilo žárovku, která se podle výpočtů vrací asi 5 let a ona mi do roka chcípla. Zatím jsem se zásobil asi 50ks normálníma žárovkama, protože zatím si stále myslím, že úspora s LED žárovkou pořád neospravedlní jejich cenu.

Tak tak. Je to taková "žárovka za každou cenu", nacpaný to tam je jak z dětské stavebnice, hovno ti svítí, hnusné mrtvolné světlo. Co se týče životnosti, tak jejich udávaná čísla jsou z jiného světa, protože mě pomalu chcípají nevratně některé diody aniž by dosáhli zlomku plánované životnosti. Asi po dvou týdnech jsem s ní flinknul oknem někam na trať mezi pražce a štěrk.

Na rozdíl od předskokanů,mám ledky na 5ti místech ,kde konají svoji práci na 100%.Jelikož jsou vesměs pod stropem,nesleduji tvar,mrdvolnou bledost,svítí tak jak jsem si představoval.Spíš mám pocit,že předskokani doma žádné nemají,,,,proto ta negativní reakce.

Jestli LEDky splňují tvé požadavky, je jen dobře. Já koupil asi za dva litry metr a půl dlouhý klacek z asi 150 LED. Mám to venku (je to na ven) na dvorku a na automat, svítí to rozličně aby zloději mysleli, že tam někdo chodí a nelezli tam. Je tam za rok asi 10 zdechlých diod. Pak mám již dávno LED lucerny kolem domu, prd to svítí a diody tam též chcípají. Tato technologie mi připadá "za každou cenu", udělat radost ekoteroristům ale ještě nezralá pro komerční provoz. Budoucnost to samozřejmě má, ale tak IMHO Jez. ještě nenastala.

K tomu chcípání diod mě vede zkušenost s ruční svítilnou. Otec si kdysi koupil ruční svítilnu s asi 15 diodama. Postupně začaly chcípat, až jich svítila polovička. U LED diod bych tohle nečekal, ještě jsem neviděl LEDku, která by chcípla jinak, než na přepálení. Ale to co jsem viděl mi stačilo na to, abych pojal nedůvěru vůči těm mnohodiodovým svítidlům, který bych si měl montovat do stropu.
IMHO je to zatím furt v plínkách a čekám na to, až začnou dělat žárovky i trochu jinak, než pospojováním hromady jednotlivých diod (tedy z jednotlivých součástek), ale nanesou P/N přechody na kulatou plochu a pak to opatří pěkným krytem.
Taky souhlasím s technologií za každou cenu, hurá, díra na trhu, honem tam něco nacpite, tady máte pytel diod, slepte to dohromady.

Reakce předskokana:

Mi se přecházet v baráku na LEDky prostě neoplatí. Vezmi spoustu málo vytěžovaných světel (spíže, sklepy, prádelka, WC, komora, šatna, vlastně i ložnice, chodiště, chodby, hospodářská budova, garáž...) Dnes tam svítí obyčejná 40-60-80-100W žárovka, pár minut denně. Mnohé nebyly 20 let měněny. Nad psacími/pracovními stoly mám malé zářivky či 220V halogeny (to byla kravina, ale co už... moc je nepoužívám). Kuchyně: 1x100W žárovka, 1x úsporka nad stolem, tipuju to tak na 30W. Obývák: lustry. Tam kdybych dal LED či úsporky, vypadal bych jako barbar nebo Bursík (když chtěl úsporky nacpat Klausovi do Španělského sálu).

Oželím třeba o stovku měsíčně větší útratu za elektřinu, utratím (deseti?)tisíce za nové technologie s pochybnou životností.

Platím za elektřinu 2000 měsíčně (topení + ohřev vody = plyn), nejvíce sežerou počítače a klimatizace, popř. pračka, myčka, mražáky, vestavěná trouba, žehlička (věci, na kterých se ušetřit nedá). Svícení tvoří nepatrnou položku.

Na jedné stránce věnované LED žárovkám mají i kalkulačku na úspory. Doma mám vesměs 60W žárovky, kromě obýváku, když odhadnu jejich celkovou dobu svícení dohromady na 1 hodinu denně, tak při ceně 5Kč/kWh ušetřím asi necelou stovku ročně na elektrice. Do výpočtu byla zahrnuta i cena žárovky a nové LED žárovky, tedy návratnost by byla asi 4 roky za jednu. No a těch LED žárovek bych potřeboval asi 5, nebo 6. To se mi nikdy nevrátí (pokud vydrží, jsem v tomto ohledu skeptik).

Ahoj, pokusím se být stručný. S LED žárovkami mám velice dobrou zkušenost, teda nyní. Prošel jsem hodně fór, pochodil obchody, abych viděl jak svítí, nakonec jsem na doporučení objednal za super cenu http://www.lumax.cz/eshop/D28-led-zarovka-12-w-e27 -1020-lumen-tepla-bila-230v a spokojenost maximální! Opravdu si nesmíte myslet, že když za poloviční cenu koupíte něco v Lídlu, bude to svítit kvalitně. Jinak ještě jsem narazil na bodovky, http://www.lumax.cz/eshop/D2-led-zarovka-8w-gu10-5 04-lumen-tepla-bila-230v-el-cob5 ty taky svítí nádherně. Luxusní náhrada za staré žrouty. Líbí se mi celkově i ten eshop. Třeba jsem někomu poradil. Já už jsem spokojený. Ahoj, Petr.

Stejně si myslím, že světlo klasické žárovky je nejpřirozenější a nejlepší pro oči. A já blboun si do zásoby žádný nenakoupil:.( já snad do těch světel budu montovat obloukovky!
Zatím s LED žárovkami moc zkušenosti nemám, ale co jsem různě viděl, tak mně to nijak vzlášť nenadchlo.
Je to takový "řídký" světlo. Použití bych zatím viděl tak na WC, chodbu a podobně, tam kde se nehodí úsporka.
Ani tedy nevím, jestli se vyrábí LED, která by svět. tokem nahradila 100W žárovku, dost pochybuju.
Ale věřím, že až tomu "vychytají mouchy", že se to vedle úsporných zářivek bude běžně používat, už pro to, že jiné žárovky nebudou a elektřina bude stále dražší a lidi si zvyknou.:puff:

Pořád tak nějak přemýšlím, jestli obliba klasické žárovky tkví v tom, že jsme si na ni prostě zvykli, nebo co za tím vlastně stojí. Edison určitě při vynalézání žárovky chtěl hlavně přeměnit elektrickou energii na světelnou, IMHO se nezajímal o to, jakou vlnovou délku to světlo bude mít, bude-li chladné nebo teplé atd.
Chci tím říct, že kdyby Edison vynalezl LED žárovku :-), tak ji teď všichni používáme, protože produkuje ostré, jasné světlo, na které bychom si zkrátka zvykli. Kdyby někdo v ten okamžik vyrukoval s baňkovou žárovkou, tak si klepeme na čelo, jak neúsporný, hnusně rozplizlý zdroj světla vůbec může existovat.

Berte to spíš jako takové zamyšlení při pátku, neříkám, že žárovky nemají co říct...

Je tu jiné hledisko - žárovka vyrábí světlo žhnutím, tedy prakticky stejným způsobem, jak slunce. Proto jsou si tyto světelný zdroje podobný a lidem žárovky vyhovují - mají přirozenější spektrum barev, než LEDky a úsporky, i když ty už se jim hodně přiblížily. Do noční lampy mám úsporku se žlutým odstínem a svítí velice příjemně.

Ono to bude asi trošku jinak. Strefil se. Když jsem používal klasický monitor tak jsem nestačil kupovat kapky do očí. Při LCD nevím, co slzení je. Tedy bylo li by napřed LCD a pak přechod na klasickou obrazovku, vrátil bych se k původní verzi.
Fotoaparáty - původně skleněná optika, pak plast a nyní hit Pravé sklo. U aut pravý chrom na kovu ....Jak říkáme my karbaníci, první myšlenka dobrá.
A vo se týče LED - chcípají a chcípají (kromě červené v televizi, ta přežila i televizor :-D)

Minulý týden měli v Lídlu,zakoupil jsem nějakou 3W,kterou mám ve stolní lampě u PC.Má odpovídat klasice 25W.Barva světla je teplá,odpovídá žárovce pokud vydrží aspoň rok tak budu spokojen.Reflektorové žárovky 40 W,která jsem tam měl předtím,nepatří k nejlevnějším a jejich životnost dost nevalná.

Ta první je přesně to, co hledám, takže už vím, že to existuje. Ale má malej výkon, pouhých 265 lm, což odpovídá nějaké 25 žárovce. Já potřebuju něco se světelným tokem okolo 700 lm, aby to plně nahradilo 60W klasiku. U takové bludičky si na záchodě nepřečtu ani noviny.

Oba výrobky na mně dělají dojem amatérské výroby na koleně, ta druhá "žárovka" je už trochu lepší. Je to takové "za každou cenu" být ekologický. Dokud se nepodaří vyrobit silně svítící čip o velké ploše, bude LED "žárovka" stát stále za prd. Nejen, že si nepřečteš noviny, ale ani nenajdeš mísu. Děs. Aby čert vzal byrokraty EU, že nám musí nařizovat, čím svítit. Ale když se nedokážou úsporky prosadit samy bez nařízení, tak chyba bude asi jinde.

Tak jsem neodolal a koupil si také v tom Lídlu svoji první "ledžárovku" jako náhradu za bodovku E14. Svítí asi jako 25W běžná žárovka, ale... Obsahuje 16 Led a výsledný světelný tok mi připadá jako hra světla a stínu. když si čtu knihu jsou vidět světlejší a tmavší fleky na papíře, podle toho jestli jsem zrovna na úrovni Led nebo mezery mezi nimi :-) Výsledek: jde to a čekal jsem to horší. :-)

Vlada S.

Moje malá rada, nekupovat LED žárovku, která má na sobě bílé LEDky (takové ty vypouklé, průhledné čočky) :D Ty svítí na houby, je to stará generace.. Koupit SuperBright chcip (jak tady už někdo zmiňoval) - bodovka 8W 504 lm nahrazuje 60W!
A nebo klasickou závit E27 12W náhrada 75W! 1020 lemenů! http://www.lumax.cz/eshop/D28-led-zarovka-12-w-e27 -1020-lumen-tepla-bila-230v
Na zkoušku jsem objednal z toho lumaxu a naprosto splnila mé očekávání.
Mrkněte na ty chipy co svítí. Žádné klasické led čočky, jak je známe. Tohle je novinka.

Čaute, David

Ještě přidám k tomuhle tématu, včera jsem zakoupil v LIDLu svou první LED žárovku 3W/179Kč, a jsem překvapený, že to svítí jako hrom, rozhodně víc, než běžná úsporka 8W (ve stolní lampě, kde nevadí že ledka svítí jen na jednu stranu).
Světlo je sice horší než žárovkové, ale lepší než úsporkové IMHO.
Teď už jen aby klesly ceny, zdá se mi to životaschopná technologie, možná že než se rok s rokem sejde, nebudeme už rtuťové úsporky chtít!

Chcíplé LEDky??? Dělám do elektroniky od svých 10ti let a je mi 30. Tehdy v 10 letech jsem poprvé viděl LEDku, a jako malý kluk jsem si udělal takové světýlko z LEDek na baterky, později jsem z něj z nostalgie udělal poziční světlo do zásuvky. Svítí už dvacet let.

Když chcete kvalitní LED žárovku, nesmíte ji kupovat v lídlu, se pak nedivte, že Vám to odchází. Životnost led žárovky ani nezávisí na ledkách, ale na její elektronice, která ony ledky napájí. Další věc je, že v lídlu a podobných marketech jsou vietmanský šmejdy, kde svítivost diod dohánějí vyšším proudem, to je jasné, že pak LEDka "umře". Už jsem viděl, že v jedné LED žárovce z Globusu protékal diodama proud 500mA, se divím, že to nezdechlo hned po zapnutí.

Když už led žárovky tak s diodama od CREE, na odkaze viz níže je to dobře popsáno.

Přečtěte si toto: http://forum.tzb-info.cz/103669-usporne-zarovky-po dvod?

Já právě viděl chcíplý LEDky v ruční svítilně, otec si kdysi koupil nějakou s několika diodama a v poměrně krátké době jich polovička přestala svítit, proto se ptám, protože jestli to výrobci dohání vysokým proudem, tak nechcu riskovat, že vysolím 4 kila za žárovku a ono mi to z polovičky pochcípe. Záruka tam sice je, ale nestojím zbytečný o běhání po krámech. Proto mě zajímají praktický zkušenosti uživatelů.
A díky za odkaz, pročtu si to.

Mám jednu LED žárovku se 12 diodama, 230V/1W, z Tesca za 189,- už pomalu rok a diody svítí furt stejně. Ale to světlo se mi moc nelíbí, je to studená bílá, tenkrát jinou neměli. Nějakou ruční baterku s ledkama mám taky, od Vietnamců za čtyři pětky, ale tam ty ledky chcípají jedna za druhou, bodejť by ne, když jsou natvrdo zapojený k baterkám, bez jakýhokoliv předřadnýho odporu. Ona ta ledka zdechne tak nějak pomalu, je to vidět, že část svítí furt stejně a část slábne a slábne až zdechne.