Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Divný jev, chyba v zásuvce?

Chtěla bych se zeptat na jednu věc. Už se mi zničily za rok 3 fény. Fén zapnu, fénuju a za chvíli začne smrdět, jako že se uvnitř pálí. Tak ho na chvíli vypnu atd. Takhle to jde asi 3 měsíce a pak je po něm. Další jev je, že nám docela často praskají žárovky. Nevím, jestli to má nějakou souvislost.Možná to je pro někoho triviální dotaz, ale já a elektrika :-?

Podle typu rozvodu to může být způsobeno závadou na ochranném nebo nulovém vodiči v daném obvodu. V závislosti na konkrétním provedení rozvodu se to může projevovat jen v některých zásuvkách, nebo ve všech, nebo také zdánlivě náhodně někdy ano a jindy ne. Práce pro elektrikáře - čím dříve tím lépe.

Závada na nulovom vodič. Ano, presne to sa môže sa určitých okolností diať čo popisuje, stačí že okruh inej fázy a tvoja je "nulákmi" na jednej svorke a vzniká tam občas prechodový odpor na pripojení na nulový vodič prívodu, prípadne dôjde úplne ku krátkodobému prerušeniu. V ten okamih máš v rozvode alebo jeho časti 400V. Okamžite volaj elektrikára a daný okruh kde sa jav vyskytuje odpoj. Je potenciálne nebezpečný. Ak je rozvod ešte 2-vodičový, fáza sa môže objaviť aj na ochranných kolíkoch !

Díky všem. S jinou zásuvkou problémy nejsou, respektive fén zapojuji pouze do té jedné . Ještě takový postřech - stává se to, když dám fén na maximální výkon. Když uberu grády - první rychlostní stupeň - většinou ani nesmrdí.

Tím by to taky mohlo být, ale představ si v jak prašným prostředí by se musela fenovat, když jí odejde několilik fenů do roka. Psala že jim odcházejí žárovky. :))

Ve fenu můžou odejít topné spirály, nebo jen diody. Přeletovat diody je chvilka práce za pár korun materiálu a fen funguje další roky. Pokud ten fen není ohořelej, škoda ho vyhodit. ;-)