Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rekonstrukce komínu

Zdravím,
předevčírem nás navštívil kominík. Vyčistil komín a nazval náš komín "časovanou bombou". Más zpráva překvapila, vzhledem k tomu, že komín tak nevypadá, nedechtuje i má dobrý tah. Pro nás je nepoužitelný dle nových předpisů. Máme klasický zděný komín o vnitřním průměru 15x15 cm a měli bychom jej nahradit novým o minimálním průměru 180 mm. Do komínu jsem loni zapojil krbovou vložku s výkonem 14 kW a komín má výšku cca 8m. Přitápění během loňské sezóny přežil bez újmy. Co je asi největší problém, že je jako celý dům (kromě nadstřešní části) stavěn z dutých cihel a proto je tam riziko zahoření vysoké, jak jsem pochopil. Samozřejmě jsou interiéry nově hotové a komín je součást zdi uprostřed domu.

Mé dotazy:
- frézovat komín firmou nebo vybourat zvenčí (svépomocí)?
- vložku použít nerezovou či keramickou?
- sopouch u krbové vložky musí být 45°nebo může zůstat 90°?
- je vhodné do vypadlých míst po frézování i bourání vkládat minerální vatu mezi vložku a vnější plášť komínu?

Děkuji, Pavel Š.

Souhlasím s pozváním ještě jednoho odborníka, jestli se zhodnou.
měl sem podobný problem a komplet jsem komín zboural a postavil nový tří vrstvý. O frezování bych uvažoval až po nezavislem posouzení zda je to vhodné, protože frezovat duté cihly je podle mě spatně.
Pro třívrstvý komín se používají keramické vložky, při renovaci starého nerez.
Úhel sopouchu je závislý na typu topeniště pro krbové vložky by měl být 45°, da se to dohledat u výrobce vložky.
Mezi vnitřní a vnější vrstvu se vkládá izolace ale pro tuto aplikaci určená ne běžná.
Honza

Díky za názory.
Díry staré omítce může komín přisávat falešný vzduch a ztrácet tah - ano souhlasím zde je problém. Také se tímto místem může dostat dehet a saze do meziprostoru a zde se vesele usazovat a čekat na zahoření. Kominíci nemají čas, asi mají sezónu:-)
Spočítal jsem dle internetové kalkulačky spalinové cesty na 160 mm rouru. Mám průduch stávajícího komínu cca 150x150 mm, což na plochu je daleko větší. Známý mi povídal, že lze u klempíře udělat 4-hranné nerezové trubky o trošku menším rozměru něž stávající komín a tuto trubku vložit do stávajícího komínu bez frézování.
Co vy na to? Co na to kominík? A Jan Tleskač či Zelený Raul?:puff: