Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zateplení soklu a nopovka

zdravím,
řeším zateplení soklu.
v příloze je nákres jak to teď vypadá.

představu mám tuto: polystyren, perlinka lepidlo a na to marmolit

teď je u soklu nopovka půl metru pod terénem, půl metru nad terénem až do výše přesazení cihel. připevněna je stylem "co 2 metry zatlučený hřebík", různě odchlipuje atd.

jak to mám řešit. různě se ptám a je to co stavitel nebo zedník to různý názor.

- nechat tu nopovku jak je a spoléhat na to že ten polystyren podrží hmoždinky s ocelovým trnem
- nopovku odřezat tam kde začíná polystyren a polystyren dávat přímo na základovou desku
- nopovku uřezat tak ať třeba zůstane 10cm nad spodní hranu polystyrenu?

díky za rady

Dobrý den,
ta to problematika mě taky hodně zajímá. Sobole a o jaký dům se jedná? Nový, starší starý? Jakou tam máte vodorovnou izolaci, mezi základy a zdivem? Můj názor je takový, proč dávat nopovku na nový dům, potažmo na nové základy, když je perfektní vodorovná izolace. Navíc když zateplíte sokl s tím že přetáhnete izolant pod terén, jaký význam potom bude mít nopovka. Nopovka by měla odvětrávát, ale přez vrstvu polystyrenu neodvětrá ze základu zhola nic. Ikdyž s tím odvětráváním si taky nejsem jist protože jakmile se vrch nopovky připevní lištou tak se podle mě ztratí jakýkoliv efekt větrání.
S pozdravem Honza

Zdravím,
také si myslím, co odizolováváme za barák je důležité. Na nové základy se hned na hydroizolaci lepí teplená izolace a ta se chrání (nemusí v suchém podloží) nopovou fólií proti zemní vlkosti. Nopovka na starý barák se musí přiložit přímo na základ, aby mu umožnila odvod vodních par ze základů. Já jsem na 50 let staré chatě odkopal základy, přiložil nopovku dole dal ještě drenážní rouru, zahrnul šotolinou a zápraži jsem vylil až k nopovce. Přebytek jsem uřezal bez zakončení lištou. Na baráku plánuji dát na sokl XPS polystyren (ten nenasákavý). Takže bych udělal stejnou skladbu s tím, že na nopy bych zvenku dal polystyren, ten přes folii nepřilepím, takže uchytit nadzemní část trny do soklu a na polystyren udělat povrchovou úpravu možná i se zpevněním perlinkou, ale to jsem ještě neřešil.
P.

Dobrý den, nezlobte se, že tohle téma znovu vykopávám, ale vidím, že nejsem jediná, kdo nemá kolem soklu jasno. Nemohl byste sem dát obrázek/náčrt/detail soklu, kde by bylo vše vidět? Polystyren, nopovka a její zakončení, případná drenáž...... prostě vyčerpávající odpověď obrazem:-). Děkuju!

Nopovka nemá odvětrávat xps!tTo je asi nesmysl,když je nenasákavý,že?!Navíc ,jak se asi přes xps dostane vlhkost ze základů???není nad rady odborníků,když si nejsem jistý , tak radši nic nepíšu.Než špatná rada, tak radši žádná. Takže nákres o.k.,jen někteří přetahují nopovku dole přes drenážní trubku a ta je na koncích domu vyvedena nad zem,kde zajistí cirkulaci vzduchu a také pokračuje dale od domu,kde odvede případnou vodu.Přes ni ještě textilii, aby se neucpala zeminou.Dále ji dávají do beton.žlábku se sklonem pro lepší odvod , případné vody.

petraku, prosím, na koho reaguje? kdo navrhuje odvětrávat XPS?

cože? drenážka zajistí cirkulaci vzduchu? to snad nemyslíte vážně, jeden konec v kanalizaci, od ní je děrovaná trubka a druhý konec je nad terénem a funguje komínový efekt?
To by muselo být výškový rozdíl 3 metry, jen omezená délka a bez kolen. navíc do děrované trubky nateče zvrchu voda, trubkou opět proteče do podloží, protože je děrovaná, a až se nasytí podklad vodou, tak začně spádem odtékat do kanalizace.
Pokud jsem Vás nepochopil, prosím opravte mě. Děkuji

Vážení kolegové,
již několik dnůzjištuji, jak tedy a zatím jsem pochopil, že jsem nepochopil.
Jsou 2 varianty a ani jedna se mi nezdá být logická, tedy
1. zed (podezdívka) ze bednění, pak nopovka, pak XPS a přihrnuto.(drenáže, geotextilie atd vynechávám)
Tedy pustit studený vzduch ke zdi a pak připlácnout ukrutně drahou izolaci se jeví, jako nesmysl, ale zed bude odvětrávána a to je zase fajn.
2. zed nalepený XPS a nopovka.
Dávat nopovku jen z důvodů mechanické ochrany xps je zase nelogické a domnívám, se, že se nopy stejně časem vlisuji do xps, tedy tím se ztratí efekt odvětrávání xps.

Tedy jakou cestou se dát?
Díky N.M.