Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Septík,trativod...

Dobrý den, koupili jsme si malý domek v male vesničce (asi 400 obyvatel). Ve vesnici není kanalizace ani čistička... Pár kanálu na silnici je, ale trubky vedou do spodní části obce a tam na volnou louku-les...

Ptali jsme se předchozích majitelů, jak je to s odpadem-jestli to je septik, nebo žumpa...Bylo nám řečeno že je to septik (do wc se musí pravidelně dávat nějaký wc net aktivator) a odtéká to trativodem někam pryč (asi jako ty kánály v obci). Takto to má v obci řešeno asi 70% obyvatel a zbytek má žumpy...

Chtěli bychom se zeptat, jak je s legálností, zda nehrozí nějaká pokuta, popř. jak to vyřešit (kromě vybudování žumpy), když obec nemá kanalizaci...

Děkujeme za odpověď

Takže septik s trativodem povolen není. A odtéká teda voda ze septiku někam nebo je to jako jímka a musí se vyvážet? A když by se za septik dal zemní pískový filtr tak by to pak mohlo odtékat volně do půdy? Děkuji mockrát za rady.

No takto jsme to koupili, co vím od sousedů, tak takto to tam bylo vybudované už za komančů (dům je z roku 1922)...

Mi vlastně ani nevíme kam to jde-nevíme kde je výchozí roura...ale bydlíme na svahu a pod náma už nikdo není...ti sousedé vedle nás to mají taky tak nějak podobně...

Jinak septik nebyl za naší doby (2roky) nikdy vyvážen...a předchozí majitelka říkala, že taky nevyváželi (snad jednou na začátku (1994))

Zajímalo by mě, jaké jsou sankce, popř. jestli by to mohli chtít po nás, když jsme to tam nevybudovali...

Dále by mě zajímalo, jak to tedy řešit, aby jsme nemuseli vyvážet...asi čistička, ale kolik stojí, a kam ji napojit když obec nemá rozvody-kanalizace vede někam dolů na louku-možná to od nás končí taky tam....

COVka se da samotna poridit uz od 30kKc, ale pocitej ze to neni konecna cena, nadstavba, trubky jimka za tim, zemni prace... za 70kKc by se dalo, za 100 i s malo starostma.

Kam to napojit je jina otazka. V zasade zalezi na rozhodnuti vodopravniho uradu a to je tezky predjimat. Moznosti jsou v zasade:
1) vyvazeni. To sis ale rovnou mohl poridit jimku a nic neresit.
2) vypousteni do destovy kanalizace. To ale nemusi povolit.
3) Zasakovani, tj vypousteni do recipientu podzemni vody. Nemusi povolit
4) Vypousteni do recipientu povrchovy vody(potoka, reky). Nemusis ho mit a nemusi to povolit
5) Mirne exoticke metody jako odparovaci jezirko. Na to budou ale koukat jak z jara, naklady na vybudovani nemale.
6) Likvidace zalivkou na pozemku s vyvozem v obdobi, kdy to neni mozno. Pokud mas na to dost velkej pozemek aby ti to povolili(v Plzni treba 700m^2 a vic) idealni reseni. Zalejvat se da i zime a skluziste se mi na pozemku hodi(nehlede na to ze se to opravdu hodi).