Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyvazování vinné révy

Zdravím vás, zasadila jsem si 6 sazeniček vinné révy asi 30 cm od zítky zahrady. Mám u nich tyčku, ale stejně už mi klesají k zemi, jelikož rostou jako z vody. Jak se správně sazeníce vyvazují? Jak to mám udělat? Nebo se používá na zeď nějaká mřížka? Mám strach, abych provazem nějak rostinu nezaškrtila.Díky

Co je to za odrůdu? Stolní hrozny (velké bobule, na jídlo) nebo "značky" na víno? To jsou štěpované sazenice (na americkou podložku) nebo "pravokořenáče"?

30cm je podle mě málo, ale co už... snad jsou sazenice od té zdi (ideálně) na jih.

První rok vázat k té tyči, příští rok se při stříhání vytvoří kmínek, ze kterého se budou stříhat "tažně" ("oblouky"). Časem (příští rok?) asi bude potřeba tomu vinohradu postavit konstrukci.

Shodou okolností mám taky "za plotem" 6 hlav vinohradu (té třetí hlavy zkraje si nevšímej; měl jsem tam v rezervě dva zatím neostříhané tažně, protože jsem nevěděl, jak hlava "půjde" - díky mrazům nevypadala moc dobře):

[714-vinohrad-jpg]

Snímek je z konce dubna.

Dík. Moje sazenice jsou sázeny letos v dubnu a teď jsou tak 70 cm vysoké. Jsou to odrudy k jídlu. Na jih jsou. Musím se ještě kouknout, jak se to víno vůbec pěstuje, kdy mám sazenice sestřihnout, nic o tom nevím. To pletivo kolem je výborný nápad, na letos to asi bude dostačující (pletivo + tyčka + provázek). Díky moc

Ono to není "pletivo", ale šest drátů. Ke dvěma spodním se uvazují "oblouky" ("tažně"), dvě dvojice nad nimi slouží k "zastrkování" (aby vinohrad "žil" v určitém prostoru a časem - obsypán hroznama - se nelámal).
V průběhu vegetace je potřeba "smítat" (vytrhávat výhonky z "podoček") a případně dlouhé "větve" zastřihávat - aby měly hrozny dostatek slunce. Bez udržby je z vinohradu za pár týdnů džungle.

Ono záleží, odkud člověk je. Třeba u nás na dědině je to tak, že nějaký vinohrad mají všichni*), informace se dají lépe vstřebat přímo na místě činu ;-)

---
*) někdo pár hlav, někdo pár árů, někdo pár hektarů

P.S. máme sice vinohrady, okurky, meruňky, broskve... ale zase jsou tady třetinové, maximálně poloviční výplaty oproti Praze. Prostě si nevybereš...

Dobře, děkuji. Můžu výhonky tedy alespoň pokrátit? Byli jsme nyní 14 dní pryč a po návratu jsme zjistili, ž réva se plazí po zemí do půli zahrady. Byla přivázaná u tyčí, ale za těch 14 dní narostla tak o 120 cm a proplétá se navzájem do sebe. Potřebovala bych ji zkrátit a vyvázat.

Zakratit samozrejme mozte, davam do pozornosti tento web, zamerajte sa na cast "Zelené práce za vegetace", je to tam celkom dobre popisane aj pre laikov. Pripadne keby Vas to "chytlo", tak obetujte niekolko dazdivych dni a precitajte (prestudujte) si pri teplom caji tuto diskusiu, do ktorej sa aj ja z casu na cas zapajam. Da sa tam najst odpoved na väcsinu otazok ohladom vinica hroznorodeho. Prajem este pekny den a bohatu urodu.

Jak seříznout? Myslíš ostříhat "loňské proutí" a připravit/uvázat tažně pro letošní rok?
Pokud ano, můžeš.

Kolik toho máš? Pokud pár hlaviček, nikam bych se ale zatím neplašil a počkal měsíc i více, až budeš moci přesně poznat, zda tažeň, který chceš nechat (jako letošní "násadu") opravdu "jede", zda náhodou nezmrzl. Já obvykle ten svůj "plotový vinohrad" stříhám obvykle až v dubnu, ničemu to nevadí. Větší vinaři už běžně stříhají (aby to všechno stihli).

Používám laickou terminologii za kterou by mi hardcore vinaři vyhubovali. Ale snad to v tomto případě nebude vadit.